Ruch Młodoosmański
Bibliografia |
Menu nawigacyjne830211464

Multi tool use
Imperium Osmańskie
tur.osmańskich1865MonteskiuszRousseauRewolucji francuskiejIbrahim ŞinasiZiya PaszaNamık KemalAvni PaszaMustafa Fazıltanzimatu1867ParyżuWładysław Plater1876StambuleMidhat PaszakonstytucjęRosjąkongresie berlińskim1878Abdülhamid IIRuchu młodotureckiego
Młodzi Osmanowie (tur. Yeni Osmanlılar, Nowi Osmanowie) – grupa działaczy osmańskich założona w 1865 roku, pod wpływem myślicieli zachodnioeuropejskich, takich jak Monteskiusz, Rousseau, oraz pod wpływem Rewolucji francuskiej. Do organizatorów ruchu należeli pisarz Ibrahim Şinasi, Ziya Pasza, Namık Kemal, Avni Pasza, były wezyr Mustafa Fazıl.
Młodzi Osmanowie byli rozczarowani reformami epoki tanzimatu i opowiadali się za bardziej demokratycznymi reformami. Głosili oni hasła liberalne i postępowe, żądali wprowadzenia konstytucji. Program Młodych Osmanów zawierał wprowadzenie konstytucji i systemu parlamentarnego. Lojalność i patriotyzm opierałyby się na wierze w konstytucję i demokrację, a nie na przynależności do określonej grupy etnicznej, językowej czy wyznaniowej. Wydawali oni czasopismo Informator (Muhbir). Wykrycie spisku w 1867 roku zmusiło uczestników ruchu do emigracji. W Paryżu ogłoszono akt powstania organizacji młodoosmańskiej. Jej przewodniczącym został Mustafa Fazıl, wiceprzewodniczącym – Polak Władysław Plater. W 1876 roku w wyniku demonstracji w Stambule doszli do władzy. Na czele rządu stanął Midhat Pasza. Za jego rządów ogłoszono konstytucję. Po przegranej wojnie z Rosją i kongresie berlińskim w 1878 roku, pozycja ruchu młodoosmańskiego została osłabiona i sułtan Abdülhamid II powrócił do rządów absolutystycznych.
Porażka polityki Młodych Osmanów spowodowała powstawanie innych ruchów, między innymi Ruchu młodotureckiego.
Bibliografia |
- DariuszD. Kołodziejczyk DariuszD., Turcja, Warszawa: „Trio”, 2000, ISBN 83-85660-95-X, OCLC 830211464 .
- Reychman J., Historia Turcji, Wrocław, Warszawa, Kraków, Gdańsk 1973.
uM4TN1NjUyWuODfdTMN8sovpXEbx4vlwGl 7k,fuljYKwg5KWier1gC,URzVATOCc6u5r4,Dw6K
Popular posts from this blog
Does it makes sense to buy a new cycle to learn riding?
Is there any use for defining additional entity types in a SOQL FROM clause?
Is this food a bread or a loaf?
Does the average primeness of natural numbers tend to zero?
If a centaur druid Wild Shapes into a Giant Elk, do their Charge features stack?
Prime joint compound before latex paint?
Is it wise to focus on putting odd beats on left when playing double bass drums?
Can the Produce Flame cantrip be used to grapple, or as an unarmed strike, in the right circumstances?
What do you call something that goes against the spirit of the law, but is legal when interpreting the law to the letter?
...
Why does Arabsat 6A need a Falcon Heavy to launch
Etiquette around loan refinance - decision is going to cost first broker a lot of money
What is the PIE reconstruction for word-initial alpha with rough breathing?
Is "remove commented out code" correct English?
Why do I get two different answers for this counting problem?
Blender 2.8 I can't see vertices, edges or faces in edit mode
Where does SFDX store details about scratch orgs?
1960's book about a plague that kills all white people
How can saying a song's name be a copyright violation?
UK: Is there precedent for the governments e-petition site changing the ...
Kanały wodne we Wrocławiu rzekamimiastoPolscehydrotechnicznychWrocławiuosadnictwatereniekanały wodneprzebudowąOdryżeglugimelioracyjnymciekami wodnymimłynów wodnychmałych elektrowni wodnychzakładówurządzeńtechnicznychenergetyczneżeglugowepowodziamirobót budowlanychinwestycją1494149515301533eksploatowane1892189719131917wezbraniowychstopni wodnychśluzyrównoleglejazówwybudowaneregulacjiakwenówbudowlewzebraniowychjazywodękąpielisksportów wodnychjednostkach pływającychkajakachżaglówkachwędkarstwanabrzeżanazwy własneKanał KłokoczyckiKanał GranicznyTrzcianapól irygacyjnych Kanały wodne we Wrocławiu , wraz z rzekami przepływającymi przez miasto, stanowią jeden z większych w Polsce węzłów wodnych. Ich powstanie związane jest z szeregiem inwestycji hydrotechnicznych prowadzonych we Wrocławiu od najwcześniejszych lat istnienia osadnictwa na terenie obecnego miasta. Największe kanały wodne związane są z przebudową systemu wodnego największej z wrocławskich rzek - Odry, zarówno na potrzeby żeg...