Ignacy Gurowski Spis treści Życiorys | Uwagi | Przypisy | Linki zewnętrzne | Menu nawigacyjneIgnacy...


Absolwenci i studenci Królewskiego Uniwersytetu WarszawskiegoAbsolwenci Uniwersytetu Ruprechta i Karola w HeidelberguGrandowie HiszpaniiPolacy we Francji 1795–1918Gurowscy herbu WczeleOficerowie powstania listopadowegoPolscy rewolucjoniściUrodzeni w 1812Zmarli w 1887Ludzie urodzeni w KaliszuPochowani na Cmentarzu Père-Lachaise w Paryżu


Isabel de Borbón17 maja1812Kaliszu18 kwietnia1887Paryżupowstania listopadowegograndkolskiegoAdamaWczelehrabiowskimWielkiej EmigracjiMikołaja IJózefa KomorowskiegokaliszanKrólewskim Uniwersytecie Warszawskimuniwersytecie w HeidelberguAstolphe de CustineDoverIsabel de BorbóninfantkęFranciszka de Paula BurbonKarola IV BurbonaLudwiki Burbon-SycylijskiejIzabeli IINapoleonem IIIPère-Lachaise


































Ignacy Gurowski

Ignacy Wenzel Mieczysław

Herb
Wczele
Rodzina
Gurowscy
Data i miejsce urodzenia

17 maja 1812
Kalisz
Data i miejsce śmierci

18 kwietnia 1887
Paryż
Ojciec
Władysław Gurowski
Matka
Genowefa Cielecka
Żona

Isabel de Borbón





Grób Ignacego Gurowskiego na cmentarzu Père-Lachaise


Ignacy Wenzel Mieczysław Gurowski, znany także jako Ignacio lub Ignacio Wenceslao Gurowski (ur. 17 maja 1812 w Kaliszu[a], zm. 18 kwietnia 1887 w Paryżu) – polski arystokrata, oficer powstania listopadowego[1], grand Hiszpanii, dyplomata.




Spis treści






  • 1 Życiorys


  • 2 Uwagi


  • 3 Przypisy


  • 4 Linki zewnętrzne





Życiorys |


Był synem Władysława Gurowskiego, starosty kolskiego i Genowefy z Cieleckich, młodszym bratem Adama, Mikołaja, Józefa, Bolesława. Pochodził z rodziny kasztelańskiej herbu Wczele z tytułem hrabiowskim. Jego najstarszy brat, Adam, był publicystą politycznym i historiozoficznym, działaczem politycznym okresu powstania listopadowego i Wielkiej Emigracji. Natomiast jedna z sióstr, Cecylia, wyszła za mąż za barona Frederiksa, generała adiutanta cara Mikołaja I[2], zaś druga, Dezyderia, poślubiła Józefa Komorowskiego (1791–1827), członka opozycji kaliszan[3].


W 1830 ukończył szkołę w Kaliszu[b]. Studiował na Królewskim Uniwersytecie Warszawskim i na uniwersytecie w Heidelbergu. W czasie powstania listopadowego w Legii Litewsko-Wołyńskiej, dosłużył się stopnia podporucznika[4], po upadku powstania znalazł się na emigracji. W 1834 osiadł w Paryżu, gdzie wiódł rozpasany żywot. Rok później wprowadził się do domu markiza Astolphe de Custine, przy rue de La Rochefoucauld, którego kochankiem pozostawał przez 5 lat[5]. Markiz de Custine, znany powszechnie ze swoich upodobań seksualnych, wraz z pozostającymi z nim w jednoczesnym związku hrabią Gurowskim i Anglikiem Edwardem Saint-Barbe, zostali wymienieni w policyjnym spisie homoseksualistów[6]. W 1839 Ignacy towarzyszył markizowi de Custine w podróży do Rosji, której owocem były napisane przez Francuza "Listy z Rosji". W czasie pobytu we francuskiej stolicy hrabia Gurowski poznał, a następnie potajemnie poślubił w Dover (1841)[1], Isabel de Borbón, infantkę Hiszpanii (1821–1897), córkę Franciszka de Paula Burbon (syna króla Karola IV Burbona) i Ludwiki Burbon-Sycylijskiej. Małżeństwo osiadło w Brukseli i cieszyło się licznym potomstwem[1]. Po przełamaniu sprzeciwu rodziny infantki, uzyskał, za sprawą małżeństwa z członkinią królewskiej familii, tytuł granda Hiszpanii, a następnie nawet w imieniu królowej Izabeli II prowadził dyplomatyczne rozmowy z cesarzem Napoleonem III. Zmarł w Paryżu w rok po przeprowadzeniu się tam. Spoczywa na cmentarzu Père-Lachaise[7].



Uwagi |




  1. Większość obcojęzycznych opracowań podaje, że Ignacy Gurowski i jego brat Adam urodzili się w Kaliszu. Tymczasem Adam w rzeczywistości przyszedł na świat w pobliskich Russocicach, rodowym majątku Gurowskich. Polskie opracowania (np. Rafał Gerber Studenci Uniwersytetu Warszawskiego 1808-1831. Słownik biograficzny, Robert Bielecki Słownik biograficzny oficerów powstania listopadowego) nie podają miejsca urodzenia Ignacego.


  2. Prawdopodobnie była to Szkoła Wydziałowa w Kaliszu.



Przypisy |




  1. abc Ignacy Wenzel Mieczysław hr. Gurowski z Gurowa h. Wczele (pol.). Wielka genealogia Minakowskiego. [dostęp 2017-07-12].


  2. Witold Łukaszewicz: Gurowski Adam. W: Polski Słownik Biograficzny. T. 9. Wrocław: 1960-1961, s. 162.


  3. Maria Manteufflowa: Józef Komorowski (pol.). Internetowy Polski Słownik Biograficzny. [dostęp 2017-07-12].


  4. Ignacy Wenzel Mieczysław hr. Gurowski (pol.). Wielka genealogia Minakowskiego. [dostęp 2017-07-18].


  5. Tad Szulc: Chopin in Paris: the life and times of the romantic composer. Da Capo Press, 1999, s. 136. ISBN 0306809338, 9780306809330. (ang.)


  6. La tante, le policier et l’écrivain. Pour une protosexologie de commissariats et de romans (fr.). cairn.info. [dostęp 2017-07-12].


  7. GUROWSKI Ignace, comte (fr.). Amis et Passionés du Père-Lachaise. [dostęp 2017-07-12].



Linki zewnętrzne |



  • Astolphe de Custine, Listy z Rosji

  • Elżbieta Cherezińska, Turniej cieni




Popular posts from this blog

Paper upload error, “Upload failed: The top margin is 0.715 in on page 3, which is below the required...

Emraan Hashmi Filmografia | Linki zewnętrzne | Menu nawigacyjneGulshan GroverGulshan...

How can I write this formula?newline and italics added with leqWhy does widehat behave differently if I...