Wydawnictwo „Wiedza Powszechna” Spis treści Publikacje | Historia | Przypisy | Linki zewnętrzne |...


Polskie wydawnictwa książkowePolskie wydawnictwa z siedzibą w WarszawieWydawnictwa słowników


Warszawiewydawcasłownikówjęzyka polskiegorozmówekleksykonówCDkasetami magnetofonowymifilozofiihistoriiliteraturoznawstwanauk przyrodniczychmonografieOmegaSpółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”Stanisław TazbirPrezydium Rady MinistrówZofia BursztynowiczJan PląskowskiTadeusz ParnowskiHanna PomorskaJerzy TyprowiczJózef ZarębaTadeusz KosmalaStanisław PiaścikJózef Chlabiczspółkę z o.o.Teresa Korsak




Wydawnictwo „Wiedza Powszechna” w Warszawie – wydawca słowników dwujęzycznych i podręczników do nauki języków obcych, słowników i poradników języka polskiego, podręczników do nauki języka polskiego dla cudzoziemców oraz popularnych rozmówek, a także leksykonów i książek popularnonaukowych z różnych dziedzin.




Spis treści






  • 1 Publikacje


  • 2 Historia


  • 3 Przypisy


  • 4 Linki zewnętrzne





Publikacje |


Wydawnictwo publikowało słowniki obcojęzyczne (35 języków świata), zarówno wielkie, jak i podręczne, dydaktyczne - łączące cechy słowników i podręczników, specjalistyczne, tematyczne oraz popularne, małe, kieszonkowe, minimum.


Podręczniki do nauki języków obcych obejmowały kursy dla początkujących i zaawansowanych (z płytami CD, kasetami magnetofonowymi lub bez), były przeznaczone do nauki samodzielnej lub pod kierunkiem lektora, gramatyki, podręczniki o charakterze pomocniczym, poszerzające znajomość danego języka.


Książki popularnonaukowe to przede wszystkim publikacje z dziedzin humanistyki – przede wszystkim filozofii, historii i literaturoznawstwa, w mniejszym zakresie – nauk przyrodniczych. Najczęściej były to monografie i leksykony. Najbardziej znane popularnonaukowe serie wydawnicze to „Myśli i Ludzie”, „Omega” oraz „Klio w Niemczech”.



Historia |


Wiedza Powszechna rozpoczęła działalność w 1952 r.[1] jako wyodrębniona redakcja Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”, wydając wielonakładowe broszury popularnonaukowe z różnych dziedzin, które w założeniu stać się miały podstawą domowych biblioteczek. Ten etap działalności Wiedzy Powszechnej zainicjował i animował jej faktyczny założyciel – Stanisław Tazbir (1892–1978).


Od 1952 r. uchwałą Prezydium Rady Ministrów, a następnie zarządzeniem ministra szkół wyższych i nauki powołano do życia Państwowe Wydawnictwo Wiedza Powszechna. Pierwszym dyrektorem został Tadeusz Klonowicz (1952–1953). Po nim funkcję tę pełnili kolejno: Zofia Bursztynowicz (1953–1955), Jan Pląskowski (1955–1956), Tadeusz Parnowski (1956–1958), Hanna Pomorska (1958–1962), Jerzy Typrowicz (1962–1963), Józef Zaręba (1964–1966), Tadeusz Kosmala (1966-1987), Stanisław Piaścik (1988–1989), Józef Chlabicz (1990–1998) i Teresa Korsak (1998–2007).


Na przełomie lat 80. i 90. XX wieku w związku z transformacją polskiej gospodarki „Wiedza Powszechna” przeżywała poważne problemy, których efektem było zmniejszenie oferty tytułowej. Profil wydawniczy ewoluował wraz ze zmianą potrzeb odbiorców. Wraz z otwarciem się Polski na świat większy nacisk położono na publikacje do nauki języków obcych i obecnie jest to główny trzon produkcji „Wiedzy Powszechnej”. Ponad sześćdziesięcioletni dorobek wydawnictwa to przeszło 5000 tytułów w łącznym nakładzie ponad 107 milionów egzemplarzy.


1 kwietnia 2007 r. przedsiębiorstwo zostało przekształcone w spółkę z o.o., której prezesem zarządu została Teresa Korsak.
Od jesieni 2008 do lutego 2011 r. prezesem zarządu był Tomasz Pietrykowski.
W lutym 2011 r. likwidatorem wydawnictwa został Wojciech Kolignan.
13 września 2011 r. wydawnictwo ogłosiło upadłość[2].


W styczniu 2012 powstało Wydawnictwo „Wiedza Powszechna”, które ma zamiar kontynuować działalność wydawniczą Wydawnictwa „Wiedza Powszechna” Sp. z o.o. Obecnie wydawnictwo skupia się na słownikach i książkach do nauki języków obcych; w portfolio posiada blisko 300 pozycji[3].



Przypisy |




  1. Adam Bromberg: Ruch wydawniczy w Polsce Ludowej w latach 1944-1964. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1966, s. 54.


  2. Zawiadomienie o ogłoszeniu upadłości. 2014–12–28.


  3. WYDAWNICTWO WIEDZA POWSZECHNA: O wydawnictwie



Linki zewnętrzne |


  • Oficjalna strona Wydawnictwa



Popular posts from this blog

Can't compile dgruyter and caption packagesLaTeX templates/packages for writing a patent specificationLatex...

Schneeberg (Smreczany) Bibliografia | Menu...

IEEEtran - How to include ORCID in TeX/PDF with PdfLatexIs there a standard way to include ORCID in TeX /...