Józef Herzog Spis treści Życiorys | Ordery i odznaczenia | Przypisy | Bibliografia | Menu...


Członkowie Ligi Morskiej i Kolonialnej (1930–1939)Członkowie Polskiej Organizacji WojskowejCzłonkowie Zrzeszenia Wolność i NiezawisłośćJeńcy Oflagu II C WoldenbergMajorowie piechoty II RzeczypospolitejOdznaczeni Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari (II Rzeczpospolita)Odznaczeni Odznaką „Za wierną służbę”Odznaczeni Srebrnym Krzyżem ZasługiOdznaczeni Złotym Krzyżem ZasługiOficerowie Korpusu Ochrony PograniczaPochowani na Cmentarzu Rakowickim w KrakowiePolskie ofiary represji stalinowskichObrońcy Modlina (1939)Uczestnicy wojny polsko-bolszewickiejUczestnicy wojny polsko-ukraińskiej (strona polska)Urodzeni w 1901Zmarli w 1983Żołnierze I Brygady Legionów PolskichOdznaczeni Krzyżem Walecznych (czterokrotnie)


16 marca1901Osieku21 stycznia1983Krakowiepiechoty Wojska PolskiegoLegionów Polskichwojny polsko-bolszewickiejkampanii wrześniowejOrderu Virtuti MilitariWadowicachFranciszka1 pułku piechotyodznaką „Za Wierną Służbę”kryzysie przysięgowymPolskiej Organizacji WojskowejAndrychowa4 pułku piechoty Legionówodsieczy LwowaLeopoldem Okulickimarmią BudionnegoKorpusu Ochrony Pogranicza20 pułku piechoty27 pułkuLidze Morskiej i KolonialnejmajoraGrupy Operacyjnej „Piotrków”Wiktora ThomméeArmii „Łódź”obronie Modlinaoflagu II C Woldenbergulicy DługiejArmii KrajowejWolność i Niezawisłośćwięzieniu we Wronkachkrypty na Wawelukopca PiłsudskiegoMarszu Szlakiem I Kompanii Kadrowejodznakicmentarzu RakowickimNKWDInstytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce




.mw-parser-output table.zolnierz-lotnictwo td.naglowek{color:black!important;background:#95a7b9!important}.mw-parser-output table.zolnierz-marynarka td.naglowek{color:white!important;background:#6082B6!important}.mw-parser-output table.zolnierz-lądowe td.naglowek{color:white!important;background:#556B2F!important}.mw-parser-output table.zolnierz-paramilitarny td.naglowek{color:black!important;background:#b6b3c7!important}




































Józef Herzog


major major
Data i miejsce urodzenia

16 marca 1901
Osiek
Data i miejsce śmierci

21 stycznia 1983
Kraków
Przebieg służby
Lata służby
1915–1945
Siły zbrojne

Armia Austro-Węgier,
Wojsko Polskie
Jednostki

1 Pułk Piechoty,
4 Pułk Piechoty Legionów,
Korpus Ochrony Pogranicza,
20 Pułk Piechoty Ziemi Krakowskiej,
27 Pułk Piechoty,
GO „Piotrków”
Stanowiska
dowódca batalionu, oficer sztabowy
Główne wojny i bitwy
I wojna światowa
wojna polsko-ukraińska
wojna polsko-bolszewicka
II wojna światowa
powstanie antykomunistyczne w Polsce
Odznaczenia

Krzyż Srebrny Orderu Virtuti MilitariKrzyż Walecznych (1920-1941, czterokrotnie)Złoty Krzyż ZasługiSrebrny Krzyż Zasługi
Odznaka „Za wierną służbę”

Józef Herzog (ur. 16 marca 1901 w Osieku, zm. 21 stycznia 1983 w Krakowie) – major piechoty Wojska Polskiego, żołnierz Legionów Polskich, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej, piłsudczyk, działacz patriotyczny, więzień polityczny okresu stalinowskiego, kawaler Orderu Virtuti Militari.




Spis treści






  • 1 Życiorys


  • 2 Ordery i odznaczenia


  • 3 Przypisy


  • 4 Bibliografia





Życiorys |


Józef Herzog był piątym z sześciorga dzieci i najmłodszym z czterech synów Franciszka i Heleny z Jędrzejowskich[1]. Urodził się 16 marca 1901 roku w podoświęcimskim Osieku[2]. W młodości należał do drużyny skautowej przy gimnazjum w Wadowicach.


Po wybuchu I wojny światowej zgłosił się wraz z bratem Stefanem (śladem starszych Franciszka i Stanisława) do Legionów Polskich, fałszując metrykę. Został wcielony w maju 1915 roku[3]. W składzie 1 pułku piechoty wziął udział w kampanii wołyńskiej, był dwukrotnie ranny. Został wyróżniony odznaką „Za Wierną Służbę”[2]. Po kryzysie przysięgowym został wysłany na front włoski. W listopadzie 1917 roku zgłosił przełożonym swą niepełnoletniość i został zwolniony do domu[1].


W porozumieniu z bratem Franciszkiem przystąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej, brał udział w wyzwalaniu Andrychowa. Następnie, w składzie 4 pułku piechoty Legionów, uczestniczył w odsieczy Lwowa[1]. Jednocześnie, w trakcie urlopów, zaliczał eksternistycznie program nauki w gimnazjum[3]. W tym czasie nawiązał przyjaźń z Leopoldem Okulickim[1]. Podczas wojny polsko-bolszewickiej wyróżnił się w walkach z armią Budionnego[3].


Razem z braćmi Franciszkiem i Stefanem (Stanisław poległ jeszcze w 1914 roku w Karpatach) pozostał w czynnej służbie wojskowej. W 1924, po zdaniu matury w Wilnie, został przeniesiony do wywiadu Korpusu Ochrony Pogranicza. W 1931 przeniesiono go do 20 pułku piechoty, a w 1934 do 27 pułku, jako dowódcę batalionu[1]. Pracował społecznie, między innymi w Lidze Morskiej i Kolonialnej[3]. Ożenił się z Marią Sworzeniówną, mieli jedną córkę[1].


W czasie kampanii wrześniowej był, w stopniu majora, oficerem sztabowym Grupy Operacyjnej „Piotrków”, dowodzonej przez generała Wiktora Thommée, w składzie Armii „Łódź”. Uczestniczył w obronie Modlina. Został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari[3].


Po kapitulacji trafił do niewoli niemieckiej i został osadzony w oflagu II C Woldenberg, gdzie działał w konspiracji obozowej i zaangażował się w pomoc jeńcom radzieckim. Uwolniony w styczniu 1945, powrócił do Krakowa[1].


W marcu 1945 roku zgłosił się do Wojska Polskiego, ale nie został przyjęty ze względu na sanacyjną przeszłość[1]. Podjął pracę w sklepie chemiczno-farbiarskim przy ulicy Długiej, będącym własnością byłego oficera Armii Krajowej, Franciszka Ponickiego[3]. Jednocześnie zaangażował się w działalność w organizacji Wolność i Niezawisłość. 20 października 1946 roku został aresztowany i poddany brutalnemu śledztwu[1]. Skazany na 10 lat pozbawienia wolności, przebywał w więzieniu we Wronkach. Został zwolniony w 1951 roku, na mocy amnestii[3]. Odtąd był stale inwigilowany przez organy bezpieczeństwa[2]. Działał na rzecz zachowania pamiątek po Józefie Piłsudskim, odnowienia krypty na Wawelu i wyremontowania kopca Piłsudskiego[3]. Uczestniczył w organizacji Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej w 1981 roku i wszedł w skład kapituły odznaki[2]. Na grobie rodzinnym na cmentarzu Rakowickim umieścił epitafia braci: Franciszka i Stefana, zamordowanych przez NKWD w Charkowie i Katyniu, podając miejsca ich śmierci[1].


Zmarł w Krakowie 21 stycznia 1983 roku i został pochowany na cmentarzu Rakowickim. Jego pogrzeb przemienił się w wielką manifestację patriotyczną[2].


W 1994 roku nakładem Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce ukazała się jego książka wspomnieniowa Krzyż Niepodległości. Wspomnienia służby w Legionach[2].



Ordery i odznaczenia |




  • Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari[3]


  • Krzyż Walecznych – czterokrotnie[3] (po raz pierwszy i drugi w 1921)[4]


  • Złoty Krzyż Zasługi[3]


  • Srebrny Krzyż Zasługi[3].


  • Odznaka „Za wierną służbę”[2]



Przypisy |




  1. abcdefghij Przemysław Wywiał: Czwórka legionowa: Bracia Herzogowie w służbie Niepodległej. „Biuletyn Instytutu Pamięci Narodowej”. 4(111)/2010. ISSN 1641-9561.


  2. abcdefg Grażyna Falkiewicz: Józef Herzog: W stulecie urodzin. „Oleandry. Biuletyn Związku Piłsudczyków Oddział Świętokrzyski w Kielcach”. 2 (listopad)/2001.


  3. abcdefghijkl Stanisław M.S.M. Jankowski Stanisław M.S.M., Józef Herzog 1901–1983 [w:] 11 dzielnych ludzi: W 90. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości, RyszardR. Bonisławski, JarosławJ. Warzecha (red.), Warszawa: Narodowe Centrum Kultury, 2008, ISBN 978-83-61587-04-0, OCLC 297781518 .


  4. Rozkaz Ministra Spraw Wojskowych L. 2142 z 1921 (Dziennik Personalny z 1922 r. Nr 1, s. 62)



Bibliografia |



  • Mieczysław Bielski: Grupa Operacyjna „Piotrków” 1939. Warszawa: Wydawnictwo Bellona, 1991, s. 385. ISBN 83-11-07836-X.

  • Ewa Skarżyńska: Poszli, bo tak chcieli : opowieść o czterech braciach Herzogach, dzielnych polskich legionistach. Dziekanów Leśny : Wydawnictwo LTW, 2018. ISBN 978-83-7565-567-4









Popular posts from this blog

Can't compile dgruyter and caption packagesLaTeX templates/packages for writing a patent specificationLatex...

Schneeberg (Smreczany) Bibliografia | Menu...

IEEEtran - How to include ORCID in TeX/PDF with PdfLatexIs there a standard way to include ORCID in TeX /...