Rezerwat przyrody Bielawa Zobacz też | Przypisy | Linki zewnętrzne | Menu...


Rezerwaty przyrody w gminie wiejskiej PuckRezerwaty przyrody w gminie KrokowaRezerwaty przyrody w gminie WładysławowoObszary, na których znajdują się potorfiaMokradła w województwie pomorskim


rezerwat torfowiskowyPobrzeżu KaszubskimBielawskiego BłotaPuckWładysławowoKrokowahaMoroszka Bielawskiego BłotaWoskownica Bielawskiego Błotatorfowiska wysokiegożurawiłęczakauszatki błotnejbłotniaka łąkowegoorła przedniegowełnianeczka darniowamalina moroszkawoskownica europejskatorfowisk wysokich typu bałtyckiegorenaturalizacyjneczynnej ochrony przyrodyBielawa i Bory BażynoweNadmorskiego Obszaru Chronionego KrajobrazuotulinyNadmorskiego Parku KrajobrazowegoOstrowoCzarny MłynKaczyniecSławoszynoSławoszynko



































Bielawa


Ilustracja
Wyrobisko po eksploatacji torfu w rezerwacie przyrody Bielawa

rezerwat torfowiskowy

Państwo

 Polska

Województwo

 pomorskie
Data utworzenia
1999
Akt prawny
Dz. Urz. Woj. Pomorskiego z 1999 r. Nr 122, poz. 1075
Powierzchnia
721,41 ha


Położenie na mapie powiatu puckiego


Mapa lokalizacyjna powiatu puckiego

Bielawa

Bielawa






Położenie na mapie Polski


Mapa lokalizacyjna Polski

Bielawa

Bielawa






Położenie na mapie województwa pomorskiego


Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego

Bielawa

Bielawa





Ziemia54°48′06″N 18°15′00″E/54,801667 18,250000

Rezerwat przyrody Bielawa – rezerwat torfowiskowy na Pobrzeżu Kaszubskim na obszarze Bielawskiego Błota. Granice rezerwatu obejmują grunty trzech gmin: wiejskiej Puck, Władysławowo i Krokowa. Pierwszy rezerwat o tej nazwie utworzono w 1999 r. na powierzchni 680,2 ha. Następnie w 2005 r. granicą rezerwatu przyrody Bielawa objęto powierzchnię 721,41 ha dotychczas należących do trzech rezerwatów: Bielawa, Moroszka Bielawskiego Błota i Woskownica Bielawskiego Błota, tworząc tym samym jeden spójny, wielkoobszarowy rezerwat przyrody.


Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie torfowiska wysokiego typu bałtyckiego z charakterystyczną roślinnością, stanowiącego ostoję ptactwa wodno-błotnego. Rodzaj rezerwatu określono jako torfowiskowy, typ torfowiskowy, podtyp torfowisk wysokich (ze względu na główny typ ekosystemu), typ biocenotyczny, podtyp biocenoz naturalnych i półnaturalnych (ze względu na dominujący przedmiot ochrony)[1].


Obszar rezerwatu jest jednym z głównych w regionie miejsc sezonowych koncentracji żurawi, jednym z dwóch znanych w Polsce miejsc lęgowych łęczaka, żerowiskiem dla uszatki błotnej, błotniaka łąkowego, orła przedniego i innych ptaków szponiastych, jest ważnym miejscem odpoczynku ptaków migrujących na trasie ich przelotów. Powierzchnia torfowiska jest stanowiskiem zagrożonych i ginących gatunków takich, jak wełnianeczka darniowa, malina moroszka i woskownica europejska[2]. A przede wszystkim rezerwat obejmuje ochroną jedno z największych zachowanych w Polsce torfowisk wysokich typu bałtyckiego, które pomimo wieloletniej eksploatacji na skalę przemysłową, zachowało liczne walory przyrodnicze i krajobrazowe. Obecnie w granicach rezerwatu prowadzi się prace renaturalizacyjne. Wykonuje się zakrojone na szeroką skalę zabiegi czynnej ochrony przyrody, których celem jest odwrócenie uruchomionych przez człowieka procesów degradacji i przywrócenie procesów torfotwórczych na możliwie największej powierzchni torfowiska.


Nadzór nad rezerwatem sprawuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku.


Rezerwat Bielawa znajduje się w granicach dwóch ostoi Natura 2000: PLB220010 „Bielawskie Błota” i PLH220063 Bielawa i Bory Bażynowe[3], a także w granicach Nadmorskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu[4] i otuliny Nadmorskiego Parku Krajobrazowego[5].


Najbliższe miejscowości to Ostrowo, Czarny Młyn, Kaczyniec, Sławoszyno i Sławoszynko.



Zobacz też |



  • Kępa Ostrowska

  • Rezerwat przyrody Moroszka Bielawskiego Błota

  • Rezerwat przyrody Woskownica Bielawskiego Błota

  • Bielawskie Błoto



Przypisy |




  1. Rozporządzenie Nr 8/2005 Wojewody Pomorskiego z dnia 30 maja 2005r. w sprawie rezerwatu przyrody "Bielawa"


  2. Machnikowski M., Angiel M., Błaszkowska B., Fałtynowicz E., Gerstmannowa E., Gromadzki M., Knapik M., Lenartowicz Z., Przystupa B., Roszman H., 1985. Opracowanie przyrodnicze i koncepcja ochrony Bielawskich Błot. Instytut Kształtowania Środowiska, oddział Gdynia, (msc)


  3. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska: http://natura2000.gdos.gov.pl/natura2000/pl/proste.php


  4. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska: http://geoserwis.gdos.gov.pl/mapy/


  5. Zał. Nr 2 do Uchwały Nr 142/VII/11 Sejmiku Województwa Pomorskiego z dnia 27 kwietnia 2011 r.



Linki zewnętrzne |



  • Bielawa. W: Nadmorski Park Krajobrazowy [on-line]. Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych. [dostęp 2018-05-28].

  • Rezerwat przyrody Bielawa. W: Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody [on-line]. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. [dostęp 2018-05-28].




Popular posts from this blog

Can't compile dgruyter and caption packagesLaTeX templates/packages for writing a patent specificationLatex...

Schneeberg (Smreczany) Bibliografia | Menu...

Hans Bellmer Spis treści Życiorys | Upamiętnienie | Przypisy | Bibliografia | Linki zewnętrzne |...