Podziemia w Igławie Przypisy | Menu nawigacyjnePodziemia w IgławieJihlavské podzemí


Igława


IgławieCzechachZnojmieIgławiekatakumbygnejsowychgranitowychkanalizacjiinstalacji wodociągowejGestapozabetonowania19361990Georgii Agricola





Svitivka.JPG






System podziemnych korytarzy w Igławie, zwany igławskimi katakumbami (Jihlavské katakomby), o powierzchni 50 000 m² i długości ok. 25 km. Jest drugim co do wielkości systemem podziemi w Czechach, po podziemiach w Znojmie[1][2]. Podziemia znajdują się pod całym miastem i pod większością zabytków w mieście. Ta historyczna i techniczna osobliwość jest jedną z ostatnich dochowanych resztek działalności średniowiecznych górników w Igławie, ponieważ większość starych kopalni srebra w okolicy miasta zanikła.


Podziemia w Igławie zaczęły powstawać już w czasie budowania miasta, najpierw jako piwnice, które później powiększano i pogłębiano. Historycy długo myśleli, że katakumby powstały dzięki wydobyciu srebra, ale badania geologiczne tę teorię obaliły. Następnie rozważano wykorzystywanie przez wojsko, jednakże również ta teoria nie była udowodniona. Najprawdopodobniej podziemia wybudowano z powodów ekonomicznych: w XIV wieku rozwój ekonomiczny był przyczyną zapotrzebowania na nowe pomieszczenia do składowania lub produkcji a ponieważ brakowało miejsca na powierzchni, mieszczanie zwrócili swoją uwagę na podziemia. W XIV do XVI wieku górnicy wygłębili w gnejsowych i granitowych skałach trzy piętra – kopanie ówczesnymi narzędziami trwało bardzo długo i mozolnie.


Później właściciele wykorzystywali podziemia również do ukrywania kosztowności, bądź do wybudowania kanalizacji i instalacji wodociągowej. W czasie drugiej wojny światowej korytarze prawdopodobnie wykorzystywało Gestapo jako schron przeciwlotniczy. W latach sześćdziesiątych XX wieku korytarze zaczęły rozlegle osiadać, co prowadziło do zabetonowania prawie całej powierzchni podziemi a w ten sposób poważnemu zniszczeniu wartości historycznej kompleksu. W trakcie tych prac podziemia zostały zbadane. Miasto wykuło kolektory, ale ze względu na brak pieniędzy oraz dokładniejszej koncepcji pozostają niewykorzystane.


Podziemia były po raz pierwszy udostępnione do zwiedzania w roku 1936, w czasie drugiej wojny światowej faszyści zamknęli je ze względów bezpieczeństwa, w latach 1949-1969 turyści powrócili do podziemi, potem miasto znów je zamknęło z powodu prac budowlanych. Korytarze udostępniło dopiero w roku 1990 stowarzyszenie Georgii Agricola, które się nimi opiekuje do dzisiaj.



Przypisy |




  1. Jihlavské podzemí (cz.). tic.jihlava.cz/. [dostęp 2011-02-14].


  2. Jihlavské podzemí. W: Iveta Toušlová, Marek Maršál, Josef Podhorský: Toulavá kamera. Praha: Freytag & Berndt : Česká televize, 2005, s. 190–193. ISBN 80-7316-228-8. (cz.)







Popular posts from this blog

Can't compile dgruyter and caption packagesLaTeX templates/packages for writing a patent specificationLatex...

Schneeberg (Smreczany) Bibliografia | Menu...

IEEEtran - How to include ORCID in TeX/PDF with PdfLatexIs there a standard way to include ORCID in TeX /...