Jean Titelouze Życiorys | Przypisy | Bibliografia | Menu...


Kompozytorzy renesansuFrancuscy kompozytorzyFrancuscy kompozytorzy barokuFrancuscy organiściUrodzeni w XVI wiekuZmarli w 1633


Saint-Omer24 października1633Rouenfrancuskikompozytorpoetaorganistarenesansubarokuhiszpańskich NiderlandachorganówRenesansukantyków


































Jean Titelouze

Data i miejsce urodzenia
1562 lub 1563
Saint-Omer
Pochodzenie

francuskie
Data i miejsce śmierci

24 października 1633
Rouen

Instrumenty

organy

Gatunki

muzyka poważna, muzyka renesansowa, muzyka barokowa
Zawód

kompozytor, organista, poeta

Podpis



Pierwsze nuty hymnu Veni Creator Jeana Titelouze


Jean Titelouze, także Jehan Titelouze (ur. w 1562 lub 1563 w Saint-Omer, zm. 24 października 1633 w Rouen)[1] – francuski kompozytor, poeta i organista przełomu renesansu i baroku.



Życiorys |


Titelouze urodził się w Saint-Omer, które wówczas leżało w hiszpańskich Niderlandach. Jego nazwisko wywodzi się od de Toulouse - z Tuluzy (obecnie odrzuca się teorię francuskiego kompozytora i muzykologa Amédée Gastoué, który dowodził, że nazwisko Titelouze może mieć korzenie angielskie lub irlandzkie: od Title-House).


Titelouze odebrał edukację w rodzinnym mieście, tam też w 1585 roku otrzymał święcenia kapłańskie i został organistą w Katedrze Notre-Dame de Saint Omer. W 1588 przeniósł się do Rouen, gdzie został mianowany organistą tamtejszej katedry. Zajmował się wówczas także montowaniem i naprawą organów w innych francuskich miastach. W 1600 roku zaprosił do Rouen znanego flamandzkiego budowniczego organów Crespina Carliera. W wyniku tej współpracy rouenskie organy zyskały sławę najlepszego instrumentu we Francji.


Styl Titelouze był mocno zakorzeniony w tradycji Renesansu i odbiegał od wyraźnego francuskiego stylu muzyki organowej, który rozwinął się w połowie XVII wieku. Uznawany jest za pierwszego kompozytora francuskiej szkoły organowej. Jego hymny oraz Magnificat są najwcześniejszymi znanymi kolekcjami muzyki organowej, które zostały wydane we Francji.


W 1623 opublikował pierwszą kolekcję swoich dzieł: Hymnes de l'Eglise zawierały utwory do użytku podczas liturgii. W tym samym roku ze względu na problemy zdrowotne zaniechał gry na organach w katedrze w Rouen choć zachował stanowisko pierwszego organisty. W 1626 roku ukazała się druga publikacja Titelouze Le Magnificat zawierająca osiem kantyków.



Przypisy |




  1. Howell 2004 ↓.



Bibliografia |


  • Almonte Howell: Titelouze, Jehan. W: The New Grove Dictionary of Music and Musicians, vol. T. Oxford University Press, 2004. ISBN 978-0-19-517067-2. (ang.)







Popular posts from this blog

Can't compile dgruyter and caption packagesLaTeX templates/packages for writing a patent specificationLatex...

Schneeberg (Smreczany) Bibliografia | Menu...

IEEEtran - How to include ORCID in TeX/PDF with PdfLatexIs there a standard way to include ORCID in TeX /...