Piotr Waglowski Spis treści Działalność naukowa i dydaktyczna | Działalność publiczna |...
Absolwenci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu WarszawskiegoCzłonkowie społeczności wikipedystówDziałacze ruchu wolnej kulturyLaureaci nagrody Info StarLudzie urodzeni w WarszawieOdznaczeni Brązowym Krzyżem Zasługi (III Rzeczpospolita)Odznaczeni Odznaką Honorową za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej PolskiejPolscy działacze społeczniPolscy poeciPolscy prawnicyPolscy publicyściUrodzeni w 1974Wiceministrowie i urzędnicy III RzeczypospolitejWykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego
ps.17 maja1974Warszawiepolskiprawnikpublicystapoetawebmasterprocesów komunikacyjnychparadygmaciekonstruktywicznymWydział Prawa i AdministracjiUniwersytecie Warszawskimprof. dr hab. Marka Safjanadóbr osobistychKodeksu cywilnegoInstytucie Nauk PrawnychWydziale Nauk Społecznych PANUniwersytetu Kardynała Stefana WyszyńskiegoWyższej Szkole Handlu i Prawa im. Ryszarda ŁazarskiegoSzkole Wyższej Psychologii SpołecznejWydziale Dziennikarstwa i Nauk PolitycznychInternetulistę dyskusyjnąInternet Society PolandISBN 83-7361-854-6Wprost”Gazeta BankowaTwitterzeJarosławem LipszycemDnia Domeny PublicznejLudwik DornRady InformatyzacjiMichał BoniPolskiej Izby Informatyki i TelekomunikacjiMACFundacji „Panoptykon”Fundacji Nowoczesna PolskaStowarzyszeniaInternet Society PolandKancelarii Prezesa Rady MinistrówMinisterstwa GospodarkiMinisterstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowegoinformacji publicznejAnti-Counterfeiting Trade AgreementPaństwowej Komisji Wyborczejokręgu wyborczym do Senatu nr 45Partia ZieloniPolska Partia PiratówKoLiberKukiz’15Pawła Kukizakampania wyborczaRzeczypospolitej PolskiejMinisterstwa RozwojuMateusza MorawieckiegoKorpusu służby cywilnejMinisterstwa Przedsiębiorczości i TechnologiisfragistykaheraldykaweksylologiatoponimiagenealogiahistoriamedalierSigilla
| ||
Data i miejsce urodzenia | 17 maja 1974 Warszawa | |
Zawód, zajęcie | prawnik, urzędnik, publicysta, webmaster | |
Narodowość | polska | |
Alma Mater | Uniwersytet Warszawski | |
Stanowisko | radca ministra | |
Pracodawca | Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii | |
Małżeństwo | Weronika Czyżewska | |
Odznaczenia | ||
Strona internetowa |
Piotr Waglowski ps. VaGla (ur. 17 maja 1974 w Warszawie) – polski prawnik, publicysta, poeta[1], webmaster, urzędnik, badacz procesów komunikacyjnych w paradygmacie konstruktywicznym.
Spis treści
1 Działalność naukowa i dydaktyczna
2 Działalność publiczna
2.1 Lata 1990.
2.2 Lata 2000.
2.2.1 Sprawa ACTA
2.2.2 Start do Senatu
2.2.3 Administracja rządowa
3 Aktywność pozazawodowa
4 Nagrody i wyróżnienia
5 Przypisy
6 Linki zewnętrzne
Działalność naukowa i dydaktyczna |
Ukończył Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę magisterską, napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Marka Safjana, poświęcił naruszeniu dóbr osobistych w Internecie i ich cywilnoprawnej ochronie na podstawie Kodeksu cywilnego. Ukończył studia doktoranckie w Instytucie Nauk Prawnych na Wydziale Nauk Społecznych PAN.
Członek Kolegium Centrum Badań i Edukacji Prawno-Informatycznej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Prowadził zajęcia dydaktyczne w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie („Dziennikarstwo informacyjne w portalu internetowym” oraz „Technologia integracji internet, prasa, radio, telewizja” – w ramach szkolenia „Dziennikarstwo internetowe”), w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie („Edukacja w przestrzeni internetu i nowych mediów” – Katedra Mediów i Komunikowania na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych) oraz w Instytucie Dziennikarstwa na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (w ramach specjalizacji „Dziennikarstwo Online”). W latach 2014–2015 pracował w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego[2][3].
Działalność publiczna |
Lata 1990. |
Od 1994 zaangażowany społecznie w rozwój polskiego Internetu. W 1995 założył pierwszą w Internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim: prawo@plearn.bitnet, w 1997 uruchomił serwis internetowy VaGla.pl Prawo i Internet[4], poświęcony prawnym aspektom społeczeństwa informacyjnego[5]. W kwietniu 1996 roku założył Gazetę Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego „Jurysta” i pełnił funkcję jej pierwszego redaktora naczelnego. W latach 1997–2000 aktywnie uczestniczył w pracach Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego „PROCURA” jako: Członek Założyciel, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej, a następnie Członek Zarządu. Od stycznia 1998 do października 1999 – Wiceprezes ds. Organizacyjno-Gospodarczych Akademickiego Centrum Kultury Niezależnej (ACKN)[6].
Lata 2000. |
Członek założyciel stowarzyszenia Internet Society Poland, w latach 2001–2006 członek jego zarządu. Autor artykułów na temat prawnych aspektów społeczeństwa informacyjnego, w maju 2005 roku nakładem wydawnictwa Helion ukazała się jego książka zatytułowana Prawo w sieci. Zarys regulacji internetu (ISBN 83-7361-854-6).
Od grudnia 2006 zasiadał w radach programowych dwumiesięcznika „elektroniczna Administracja”[7] oraz kwartalnika „Prawo Nowych Technologii” (oba zakończyły działalność w 2009 roku)[8].
Jest felietonistą miesięcznika „IT w Administracji”[9], tygodnika „Wprost”[9] oraz miesięcznika Gazeta Bankowa[10]. Uczestniczy w wielu debatach publicznych[11] oraz występuje jako komentator w audycjach telewizyjnych[12]. Jego zasadniczym miejscem komunikowania się ze światem jest serwis (nie blog, jak sam podkreśla) vagla.pl, jednak jest też obecny w mediach społecznościowych, bywa na przykład określany, jako jedna z najbardziej wpływowych osób na polskim Twitterze[13].
Wraz z Jarosławem Lipszycem zainicjował obchody Dnia Domeny Publicznej w Polsce, które po raz pierwszy zorganizowano w 2007[14].
Z dniem 14 sierpnia 2006 wicepremier Ludwik Dorn powołał Piotra Waglowskiego w skład Rady Informatyzacji[15], nominację (jako reprezentanta ISOC w Radzie IV kadencji) potwierdził minister Michał Boni w grudniu 2011[16]. 23 marca 2007 Piotr Waglowski został wybrany do Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.
Od czerwca 2014 członek Rady ds. Cyfryzacji przy MAC[17].
W latach 2009–2013 był członkiem rady programowej Fundacji „Panoptykon”[18] oraz członkiem Rady Fundacji Nowoczesna Polska[19].
W 2012 brał aktywny udział w Improwizowanym Kongresie Wolnego Internetu[20].
Sprawa ACTA |
24 listopada 2009 w imieniu Stowarzyszenia Internet Society Poland złożył – wraz z Józefem Halberstadtem – do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, do Ministerstwa Gospodarki i do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wnioski o udostępnienie informacji publicznej na temat posiadanych przez te urzędy dokumentów i innych informacji związanych z negocjacjami umowy międzynarodowej Anti-Counterfeiting Trade Agreement (ACTA)[21]. W trakcie społecznych protestów przeciwko ACTA aktywnie komentował we własnym serwisie oraz w mediach publicznych proces negocjacji tej umowy. Za to zaangażowanie został nominowany do licznych nagród.
Start do Senatu |
W 2014 ogłosił zamiar kandydowania do Senatu w ramach własnego eksperymentu „Projekt Senat”[22]. 21 sierpnia 2015 został zgłoszony do Państwowej Komisji Wyborczej Komitet Wyborczy Wyborców Piotra Waglowskiego[23][24]. 15 września 2015 Piotr Waglowski, po spełnieniu wymogów ustawowych, został zarejestrowany jako kandydat na senatora w okręgu wyborczym do Senatu nr 45 z siedzibą w Warszawie[25]. Poparły go m.in. Partia Zieloni[26], Polska Partia Piratów[27] i Stowarzyszenie KoLiber[28]. W ogłoszonym przed wyborami dokumencie programowym ruchu Kukiz’15 stwierdzono, że ugrupowanie Pawła Kukiza pragnie czerpać z wiedzy i doświadczenia „takich ekspertów jak Piotr Vagla Waglowski, który od lat prowadzi krucjatę na rzecz zwiększenia dostępu do informacji publicznej”[29]. W wyborach 25 października 2015 zdobył 22.719 głosów (10,2%), zajmując trzecie miejsce w swoim okręgu (nie uzyskując mandatu)[30]. Jego kampania wyborcza odbiła się szerokim echem w mediach[31]. Uznano ją za oryginalną i nowatorską. Według Waglowskiego była to także pierwsza w historii Rzeczypospolitej Polskiej kampania wyborcza zrealizowana przy pełnej przejrzystości finansowania kampanii w czasie rzeczywistym.[32] Udział w wyborach Waglowski potraktował również jako ważną okazję do edukowania społeczeństwa w zakresie jego obywatelskich praw i przywilejów oraz praktyki ich realizowania[33].
Administracja rządowa |
W czerwcu 2016 poinformował, że rozpoczyna pracę w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju kierowanego przez Mateusza Morawieckiego. Jednocześnie zawiesił swoją aktywność w Obywatelskim Forum Legislacji oraz w zespole eksperckim ds. podstaw prawnych społeczeństwa obywatelskiego przy Pełnomocniku Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego[34]. W lutym 2017 roku, w wyniku otwartego naboru[35], został członkiem Korpusu służby cywilnej obejmując stanowisko radcy ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego Ministerstwa Rozwoju. W wyniku przeprowadzonej w 2018 roku rekonstrukcji rządu zadania tego departamentu realizowane są przez Departament Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.
Aktywność pozazawodowa |
Wśród wielu dziedzin, do jego aktywnych zainteresowań, należą sfragistyka, heraldyka, weksylologia oraz toponimia[36], genealogia i historia. Jako medalier projektuje Sigilla[37] i ofiarowuje je osobom, które darzy szacunkiem.
Nagrody i wyróżnienia |
- 2001:
- otrzymał tytuł Internetowego Obywatela Roku 2001, przyznany przez Komitet Organizacyjny Internetu Obywatelskiego za istotny wkład w budowanie podstaw społeczeństwa informacyjnego w Polsce;
- 2005:
- odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi[38]za zasługi dla rozwoju informatyzacji;
- 2010:
- został laureatem nagrody Info Star za rok 2009 w kategorii „propagowanie prawa teleinformatycznego”[39]. Nagrodę przyznaje Kapituła, złożona z dotychczasowych laureatów.
- 2012:
- otrzymał nagrodę Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni „za szczególny wkład w dostępność Internetu”[40]
- nominowany do Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego „za pokazanie, że sposób negocjowania przez polski rząd porozumienia ACTA był pogwałceniem podstawowych praw obywateli. Za zorganizowanie wspólnie z organizacjami pozarządowymi skutecznego protestu w polskim Internecie i udowodnienie, że nie można negocjować umów ograniczających wolność w sieci za zamkniętym drzwiami i ponad głowami obywateli”[41].
- otrzymał nagrodę Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni „za szczególny wkład w dostępność Internetu”[40]
- 2013:
- nominowany do Nagrody Radia TOK FM m.in. za „uruchomienie podskakujących”[42].
- uznany za najbardziej wpływowego prawnika w roku 2012[43]
- został laureatem nagrody MediaTory za rok 2013 w kategorii „ReformaTOR” za „śledztwa obywatelskie, których nie powstydziliby się najlepsi dziennikarze. Za konsekwentne patrzenie władzy na ręce, komentowanie i kontrolowanie rzeczywistości prawnej dla dobra społeczeństwa. Za to, że od 16 lat pokazuje jak dbać o swoje prawa w tzw. społeczeństwie informacyjnym”[44].
- 2015:
- Zarząd Główny SEP wyróżnił Waglowskiego medalem im. prof. Janusza Groszkowskiego za „wieloletnie działania w obszarze prawnych aspektów społeczeństwa informacyjnego”[45].
- otrzymał z rąk wicepremiera Janusza Piechocińskiego Odznakę honorową za zasługi dla rozwoju gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej[46].
- w listopadzie 2015 roku wyróżniony udziałem w drugiej edycji zestawienia liderów innowacji w Europie Środkowo-Wschodniej New Europe 100 Challengers w kategorii „society & polittics”[47]
Przypisy |
↑ EwaE. Siedlecka EwaE., VaGla: Prowokator 2.0, guru, poeta, kandydat, wyborcza.pl, 7 października 2015 [dostęp 2019-02-20] .
↑ Pracownicy ICM. Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW. [dostęp 2015-05-14].
↑ Piotr VaGla Waglowski – strona oficjalna. [dostęp 2015-10-06].
↑ Serwis www.vagla.pl.
↑ „Tekstylia bis. Słownik młodej polskiej kultury”, s. 781 (red. Kraków 2006, ISBN 978-83-89911-43-8).
↑ Piotr VaGla Waglowski
↑ Pismo „Elektroniczna Administracja”. www.piit.org.pl, 2007-09-18. [dostęp 2015-10-11].
↑ Piotr Waglowski. www.piit.org.pl, 2010-06-14. [dostęp 2015-10-11].
↑ ab „VaGla”, publicysta „Wprost”, kandyduje do Senatu. Wprost.pl, 2015-08-06. [dostęp 2015-10-10].
↑ Małgorzata Wyszyńska: Piotr „Vagla” Waglowski felietonistą „Gazety Bankowej”. www.press.pl, 2014-06-24. [dostęp 2015-10-10].
↑ Obywatelska Inicjatywa Ustawodawcza, czyli jaka? – debata, zasób filmowy w serwisie YouTube
↑ Występy Piotra Waglowskiego w programie WidziMiSię w telewizji Polsat 2. www.ipla.tv. [dostęp 2015-10-10].
↑ Michał Mańkowski: Zobacz, kto jest najbardziej wpływowy na Twitterze w Polsce (pol.). naTemat.pl, 2012-04-16. [dostęp 2015-10-19].
↑ Jarosław Lipszyc: 1 stycznia – Dzień Domeny Publicznej.
↑ Krzysztof Frydrychowicz: Piotr „Vagla” Waglowski członkiem Rady Informatyzacji. 2006-08-16. [dostęp 2015-05-16].
↑ Jest już Rada Informatyzacji IV kadencji.
↑ Minister Rafał Trzaskowski ogłasza skład Rady do Spraw Cyfryzacji. Pierwsze posiedzenie już 24 czerwca.
↑ Strona internetowa Fundacji „Panoptykon”.
↑ Komunikat na stronach Fundacji Nowoczesna Polska.
↑ Improwizowany Kongres Wolnego Internetu. Brama – Laboratorium Technik Mobilnych, 2012-02-14. [dostęp 2012-03-07].
↑ Wnioski o udostępnienie informacji publicznej na temat ACTA. TVN24.pl, 2009-11-24. [dostęp 2014-05-23].
↑ Piotr „VaGla” Waglowski kandydatem do senatu. Wykop.pl, 2014-06-13. [dostęp 2014-06-15].
↑ Wykaz komitetów wyborczych - KWW Piotra Waglowskiego. [dostęp 2015-08-21].
↑ KWW Piotra Waglowskiego. [dostęp 2015-10-03].
↑ Wybory do Sejmu RP i Senatu RP. pkw.gov.pl. [dostęp 2015-09-15].
↑ VaGla do Senatu! Popieramy Piotra Waglowskiego. partiazieloni.pl, 2015-09-07. [dostęp 2015-12-19].
↑ Kampania VaGli – Poparcie Piotra Waglowskiego do Senatu. polskapartiapiratow.pl, 2015-08-28. [dostęp 2015-12-19].
↑ Komunikat. twitter.com, 2015-10-22. [dostęp 2015-12-22].
↑ Pod tagiem #40dniVaGli. VaGla.pl, 2015-09-16. [dostęp 2015-12-22].
↑ Wybory do Sejmu RP i Senatu RP. Wyniki: Komitet Wyborczy Wyborców Piotra Waglowskiego. Państwowa Komisja Wyborcza. [dostęp 2015-10-26].
↑ Piotr „Vagla” Waglowski z kampanią do Senatu (wideo) - Wiadomości - Marketing przy Kawie - praktyczne wskazówki, śmiałe idee (pol.). marketing-news.pl, 2015-10-12. [dostęp 2015-10-27].
↑ KWW Piotra Waglowskiego rozwiązał się z mocy prawa | VaGla.pl Prawo i Internet (pol.). www.vagla.pl, 2016-09-23. [dostęp 2017-01-05].
↑ Dzień głosowania nie kończy „Projektu: Senat” | VaGla.pl Prawo i Internet (pol.). www.vagla.pl, 2015-10-26. [dostęp 2017-01-05].
↑ Piotr „VaGla” Waglowski w Ministerstwie Rozwoju. „Ograniczam aktywność komentatorską”. wirtualnemedia.pl, 21 czerwca 2016. [dostęp 2016-06-21].
↑ Informacja o wyniku naboru na ogłoszenie nr 5485. kprm.gov.pl, 28 lutego 2017. [dostęp 2017-07-11].
↑ Prowokacyjna teoria wąglowa bez przypisów (pol.). Vagla.pl, 2014-03-15. [dostęp 2015-05-14].
↑ Sigilla VaGli, czyli o co chodzi z tymi pieczęciami (pol.). VaGla.pl, 2011-09-23. [dostęp 2015-05-14].
↑ M.P. z 2005 r. nr 83, poz. 1183
↑ http://www.info-star.pl/laueraci.php Informacja o laureatach konkursu Info-Star.
↑ http://prawo.vagla.pl/node/9868 Samorząd Równych Szans i Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni.
↑ Jagielski, Jurecki, Zimoch i Waglowski wśród nominowanch do Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego 2012. press.pl. [dostęp 2015-10-19].
↑ Radio TOK FM: Nominowani do Nagrody Radia TOK FM.
↑ Dziennik Gazeta Prawna: 50 najbardziej wpływowych prawników. II edycja rankingu.
↑ MediaTory: Laureaci MediaTorów 2013.
↑ Medal im. prof. Janusza Groszkowskiego z okazji Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego. VaGla.pl. [dostęp 2015-05-13].
↑ Janusz Piechociński: Poprawa jakości stanowionego prawa to proces wymagający zaangażowania wszystkich stron. mg.gov.pl. [dostęp 2015-09-30].
↑ Res Publica, Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, Google, „Financial Times”: Piotr Waglowski. New Europe 100. [dostęp 2016-08-20].
Linki zewnętrzne |
- VaGla.pl Prawo i Internet | Prawne aspekty społeczeństwa informacyjnego
- Komitet Wyborczy Wyborców Piotra Waglowskiego
- Ewa Siedlecka: VaGla: Prowokator 2.0, guru, poeta, kandydat. Wyborcza.pl, 2015-10-07. [dostęp 2016-09-14].
Kontrola autorytatywna (osoba):
ISNI: 0000 0001 0996 623X
VIAF: 85925650
NKC: xx0093485
- WorldCat