Piotr Waglowski Spis treści Działalność naukowa i dydaktyczna | Działalność publiczna |...


Absolwenci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu WarszawskiegoCzłonkowie społeczności wikipedystówDziałacze ruchu wolnej kulturyLaureaci nagrody Info StarLudzie urodzeni w WarszawieOdznaczeni Brązowym Krzyżem Zasługi (III Rzeczpospolita)Odznaczeni Odznaką Honorową za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej PolskiejPolscy działacze społeczniPolscy poeciPolscy prawnicyPolscy publicyściUrodzeni w 1974Wiceministrowie i urzędnicy III RzeczypospolitejWykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego


ps.17 maja1974Warszawiepolskiprawnikpublicystapoetawebmasterprocesów komunikacyjnychparadygmaciekonstruktywicznymWydział Prawa i AdministracjiUniwersytecie Warszawskimprof. dr hab. Marka Safjanadóbr osobistychKodeksu cywilnegoInstytucie Nauk PrawnychWydziale Nauk Społecznych PANUniwersytetu Kardynała Stefana WyszyńskiegoWyższej Szkole Handlu i Prawa im. Ryszarda ŁazarskiegoSzkole Wyższej Psychologii SpołecznejWydziale Dziennikarstwa i Nauk PolitycznychInternetulistę dyskusyjnąInternet Society PolandISBN 83-7361-854-6Wprost”Gazeta BankowaTwitterzeJarosławem LipszycemDnia Domeny PublicznejLudwik DornRady InformatyzacjiMichał BoniPolskiej Izby Informatyki i TelekomunikacjiMACFundacji „Panoptykon”Fundacji Nowoczesna PolskaStowarzyszeniaInternet Society PolandKancelarii Prezesa Rady MinistrówMinisterstwa GospodarkiMinisterstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowegoinformacji publicznejAnti-Counterfeiting Trade AgreementPaństwowej Komisji Wyborczejokręgu wyborczym do Senatu nr 45Partia ZieloniPolska Partia PiratówKoLiberKukiz’15Pawła Kukizakampania wyborczaRzeczypospolitej PolskiejMinisterstwa RozwojuMateusza MorawieckiegoKorpusu służby cywilnejMinisterstwa Przedsiębiorczości i TechnologiisfragistykaheraldykaweksylologiatoponimiagenealogiahistoriamedalierSigilla










































Piotr Waglowski
VaGla


Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

17 maja 1974
Warszawa
Zawód, zajęcie

prawnik, urzędnik, publicysta, webmaster
Narodowość

Polska polska

Alma Mater

Uniwersytet Warszawski
Stanowisko

radca ministra
Pracodawca

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii
Małżeństwo

Weronika Czyżewska
Odznaczenia

Brązowy Krzyż ZasługiOdznaka Honorowa za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej

Strona internetowa

Piotr Waglowski ps. VaGla (ur. 17 maja 1974 w Warszawie) – polski prawnik, publicysta, poeta[1], webmaster, urzędnik, badacz procesów komunikacyjnych w paradygmacie konstruktywicznym.




Spis treści






  • 1 Działalność naukowa i dydaktyczna


  • 2 Działalność publiczna


    • 2.1 Lata 1990.


    • 2.2 Lata 2000.


      • 2.2.1 Sprawa ACTA


      • 2.2.2 Start do Senatu


      • 2.2.3 Administracja rządowa






  • 3 Aktywność pozazawodowa


  • 4 Nagrody i wyróżnienia


  • 5 Przypisy


  • 6 Linki zewnętrzne





Działalność naukowa i dydaktyczna |


Ukończył Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę magisterską, napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Marka Safjana, poświęcił naruszeniu dóbr osobistych w Internecie i ich cywilnoprawnej ochronie na podstawie Kodeksu cywilnego. Ukończył studia doktoranckie w Instytucie Nauk Prawnych na Wydziale Nauk Społecznych PAN.


Członek Kolegium Centrum Badań i Edukacji Prawno-Informatycznej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.


Prowadził zajęcia dydaktyczne w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie („Dziennikarstwo informacyjne w portalu internetowym” oraz „Technologia integracji internet, prasa, radio, telewizja” – w ramach szkolenia „Dziennikarstwo internetowe”), w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie („Edukacja w przestrzeni internetu i nowych mediów” – Katedra Mediów i Komunikowania na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych) oraz w Instytucie Dziennikarstwa na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (w ramach specjalizacji „Dziennikarstwo Online”). W latach 2014–2015 pracował w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego[2][3].



Działalność publiczna |



Lata 1990. |


Od 1994 zaangażowany społecznie w rozwój polskiego Internetu. W 1995 założył pierwszą w Internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim: prawo@plearn.bitnet, w 1997 uruchomił serwis internetowy VaGla.pl Prawo i Internet[4], poświęcony prawnym aspektom społeczeństwa informacyjnego[5]. W kwietniu 1996 roku założył Gazetę Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego „Jurysta” i pełnił funkcję jej pierwszego redaktora naczelnego. W latach 1997–2000 aktywnie uczestniczył w pracach Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego „PROCURA” jako: Członek Założyciel, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej, a następnie Członek Zarządu. Od stycznia 1998 do października 1999 – Wiceprezes ds. Organizacyjno-Gospodarczych Akademickiego Centrum Kultury Niezależnej (ACKN)[6].



Lata 2000. |


Członek założyciel stowarzyszenia Internet Society Poland, w latach 2001–2006 członek jego zarządu. Autor artykułów na temat prawnych aspektów społeczeństwa informacyjnego, w maju 2005 roku nakładem wydawnictwa Helion ukazała się jego książka zatytułowana Prawo w sieci. Zarys regulacji internetu (​ISBN 83-7361-854-6​).


Od grudnia 2006 zasiadał w radach programowych dwumiesięcznika „elektroniczna Administracja”[7] oraz kwartalnika „Prawo Nowych Technologii” (oba zakończyły działalność w 2009 roku)[8].


Jest felietonistą miesięcznika „IT w Administracji”[9], tygodnika „Wprost”[9] oraz miesięcznika Gazeta Bankowa[10]. Uczestniczy w wielu debatach publicznych[11] oraz występuje jako komentator w audycjach telewizyjnych[12]. Jego zasadniczym miejscem komunikowania się ze światem jest serwis (nie blog, jak sam podkreśla) vagla.pl, jednak jest też obecny w mediach społecznościowych, bywa na przykład określany, jako jedna z najbardziej wpływowych osób na polskim Twitterze[13].






Wraz z Jarosławem Lipszycem zainicjował obchody Dnia Domeny Publicznej w Polsce, które po raz pierwszy zorganizowano w 2007[14].


Z dniem 14 sierpnia 2006 wicepremier Ludwik Dorn powołał Piotra Waglowskiego w skład Rady Informatyzacji[15], nominację (jako reprezentanta ISOC w Radzie IV kadencji) potwierdził minister Michał Boni w grudniu 2011[16]. 23 marca 2007 Piotr Waglowski został wybrany do Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.


Od czerwca 2014 członek Rady ds. Cyfryzacji przy MAC[17].


W latach 2009–2013 był członkiem rady programowej Fundacji „Panoptykon”[18] oraz członkiem Rady Fundacji Nowoczesna Polska[19].


W 2012 brał aktywny udział w Improwizowanym Kongresie Wolnego Internetu[20].



Sprawa ACTA |


24 listopada 2009 w imieniu Stowarzyszenia Internet Society Poland złożył – wraz z Józefem Halberstadtem – do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, do Ministerstwa Gospodarki i do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wnioski o udostępnienie informacji publicznej na temat posiadanych przez te urzędy dokumentów i innych informacji związanych z negocjacjami umowy międzynarodowej Anti-Counterfeiting Trade Agreement (ACTA)[21]. W trakcie społecznych protestów przeciwko ACTA aktywnie komentował we własnym serwisie oraz w mediach publicznych proces negocjacji tej umowy. Za to zaangażowanie został nominowany do licznych nagród.



Start do Senatu |


W 2014 ogłosił zamiar kandydowania do Senatu w ramach własnego eksperymentu „Projekt Senat”[22]. 21 sierpnia 2015 został zgłoszony do Państwowej Komisji Wyborczej Komitet Wyborczy Wyborców Piotra Waglowskiego[23][24]. 15 września 2015 Piotr Waglowski, po spełnieniu wymogów ustawowych, został zarejestrowany jako kandydat na senatora w okręgu wyborczym do Senatu nr 45 z siedzibą w Warszawie[25]. Poparły go m.in. Partia Zieloni[26], Polska Partia Piratów[27] i Stowarzyszenie KoLiber[28]. W ogłoszonym przed wyborami dokumencie programowym ruchu Kukiz’15 stwierdzono, że ugrupowanie Pawła Kukiza pragnie czerpać z wiedzy i doświadczenia „takich ekspertów jak Piotr Vagla Waglowski, który od lat prowadzi krucjatę na rzecz zwiększenia dostępu do informacji publicznej”[29]. W wyborach 25 października 2015 zdobył 22.719 głosów (10,2%), zajmując trzecie miejsce w swoim okręgu (nie uzyskując mandatu)[30]. Jego kampania wyborcza odbiła się szerokim echem w mediach[31]. Uznano ją za oryginalną i nowatorską. Według Waglowskiego była to także pierwsza w historii Rzeczypospolitej Polskiej kampania wyborcza zrealizowana przy pełnej przejrzystości finansowania kampanii w czasie rzeczywistym.[32] Udział w wyborach Waglowski potraktował również jako ważną okazję do edukowania społeczeństwa w zakresie jego obywatelskich praw i przywilejów oraz praktyki ich realizowania[33].



Administracja rządowa |


W czerwcu 2016 poinformował, że rozpoczyna pracę w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju kierowanego przez Mateusza Morawieckiego. Jednocześnie zawiesił swoją aktywność w Obywatelskim Forum Legislacji oraz w zespole eksperckim ds. podstaw prawnych społeczeństwa obywatelskiego przy Pełnomocniku Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego[34]. W lutym 2017 roku, w wyniku otwartego naboru[35], został członkiem Korpusu służby cywilnej obejmując stanowisko radcy ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego Ministerstwa Rozwoju. W wyniku przeprowadzonej w 2018 roku rekonstrukcji rządu zadania tego departamentu realizowane są przez Departament Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.



Aktywność pozazawodowa |


Wśród wielu dziedzin, do jego aktywnych zainteresowań, należą sfragistyka, heraldyka, weksylologia oraz toponimia[36], genealogia i historia. Jako medalier projektuje Sigilla[37] i ofiarowuje je osobom, które darzy szacunkiem.



Nagrody i wyróżnienia |




Piotr VaGla Waglowski podczas gali rozdania nagród dziennikarskich MediaTory 2013 w Krakowie (7 grudnia 2013)


  • 2001:
    • otrzymał tytuł Internetowego Obywatela Roku 2001, przyznany przez Komitet Organizacyjny Internetu Obywatelskiego za istotny wkład w budowanie podstaw społeczeństwa informacyjnego w Polsce;


  • 2005:
    • odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi[38]za zasługi dla rozwoju informatyzacji;


  • 2010:
    • został laureatem nagrody Info Star za rok 2009 w kategorii „propagowanie prawa teleinformatycznego”[39]. Nagrodę przyznaje Kapituła, złożona z dotychczasowych laureatów.



  • 2012:

    • otrzymał nagrodę Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni „za szczególny wkład w dostępność Internetu”[40]

    • nominowany do Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego „za pokazanie, że sposób negocjowania przez polski rząd porozumienia ACTA był pogwałceniem podstawowych praw obywateli. Za zorganizowanie wspólnie z organizacjami pozarządowymi skutecznego protestu w polskim Internecie i udowodnienie, że nie można negocjować umów ograniczających wolność w sieci za zamkniętym drzwiami i ponad głowami obywateli”[41].



  • 2013:

    • nominowany do Nagrody Radia TOK FM m.in. za „uruchomienie podskakujących”[42].

    • uznany za najbardziej wpływowego prawnika w roku 2012[43]

    • został laureatem nagrody MediaTory za rok 2013 w kategorii „ReformaTOR” za „śledztwa obywatelskie, których nie powstydziliby się najlepsi dziennikarze. Za konsekwentne patrzenie władzy na ręce, komentowanie i kontrolowanie rzeczywistości prawnej dla dobra społeczeństwa. Za to, że od 16 lat pokazuje jak dbać o swoje prawa w tzw. społeczeństwie informacyjnym”[44].



  • 2015:

    • Zarząd Główny SEP wyróżnił Waglowskiego medalem im. prof. Janusza Groszkowskiego za „wieloletnie działania w obszarze prawnych aspektów społeczeństwa informacyjnego”[45].

    • otrzymał z rąk wicepremiera Janusza Piechocińskiego Odznakę honorową za zasługi dla rozwoju gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej[46].

    • w listopadzie 2015 roku wyróżniony udziałem w drugiej edycji zestawienia liderów innowacji w Europie Środkowo-Wschodniej New Europe 100 Challengers w kategorii „society & polittics”[47]





Przypisy |




  1. EwaE. Siedlecka EwaE., VaGla: Prowokator 2.0, guru, poeta, kandydat, wyborcza.pl, 7 października 2015 [dostęp 2019-02-20] .


  2. Pracownicy ICM. Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW. [dostęp 2015-05-14].


  3. Piotr VaGla Waglowski – strona oficjalna. [dostęp 2015-10-06].


  4. Serwis www.vagla.pl.


  5. „Tekstylia bis. Słownik młodej polskiej kultury”, s. 781 (red. Kraków 2006, ​ISBN 978-83-89911-43-8​).


  6. Piotr VaGla Waglowski


  7. Pismo „Elektroniczna Administracja”. www.piit.org.pl, 2007-09-18. [dostęp 2015-10-11].


  8. Piotr Waglowski. www.piit.org.pl, 2010-06-14. [dostęp 2015-10-11].


  9. ab „VaGla”, publicysta „Wprost”, kandyduje do Senatu. Wprost.pl, 2015-08-06. [dostęp 2015-10-10].


  10. Małgorzata Wyszyńska: Piotr „Vagla” Waglowski felietonistą „Gazety Bankowej”. www.press.pl, 2014-06-24. [dostęp 2015-10-10].


  11. Obywatelska Inicjatywa Ustawodawcza, czyli jaka? – debata, zasób filmowy w serwisie YouTube


  12. Występy Piotra Waglowskiego w programie WidziMiSię w telewizji Polsat 2. www.ipla.tv. [dostęp 2015-10-10].


  13. Michał Mańkowski: Zobacz, kto jest najbardziej wpływowy na Twitterze w Polsce (pol.). naTemat.pl, 2012-04-16. [dostęp 2015-10-19].


  14. Jarosław Lipszyc: 1 stycznia – Dzień Domeny Publicznej.


  15. Krzysztof Frydrychowicz: Piotr „Vagla” Waglowski członkiem Rady Informatyzacji. 2006-08-16. [dostęp 2015-05-16].


  16. Jest już Rada Informatyzacji IV kadencji.


  17. Minister Rafał Trzaskowski ogłasza skład Rady do Spraw Cyfryzacji. Pierwsze posiedzenie już 24 czerwca.


  18. Strona internetowa Fundacji „Panoptykon”.


  19. Komunikat na stronach Fundacji Nowoczesna Polska.


  20. Improwizowany Kongres Wolnego Internetu. Brama – Laboratorium Technik Mobilnych, 2012-02-14. [dostęp 2012-03-07].


  21. Wnioski o udostępnienie informacji publicznej na temat ACTA. TVN24.pl, 2009-11-24. [dostęp 2014-05-23].


  22. Piotr „VaGla” Waglowski kandydatem do senatu. Wykop.pl, 2014-06-13. [dostęp 2014-06-15].


  23. Wykaz komitetów wyborczych - KWW Piotra Waglowskiego. [dostęp 2015-08-21].


  24. KWW Piotra Waglowskiego. [dostęp 2015-10-03].


  25. Wybory do Sejmu RP i Senatu RP. pkw.gov.pl. [dostęp 2015-09-15].


  26. VaGla do Senatu! Popieramy Piotra Waglowskiego. partiazieloni.pl, 2015-09-07. [dostęp 2015-12-19].


  27. Kampania VaGli – Poparcie Piotra Waglowskiego do Senatu. polskapartiapiratow.pl, 2015-08-28. [dostęp 2015-12-19].


  28. Komunikat. twitter.com, 2015-10-22. [dostęp 2015-12-22].


  29. Pod tagiem #40dniVaGli. VaGla.pl, 2015-09-16. [dostęp 2015-12-22].


  30. Wybory do Sejmu RP i Senatu RP. Wyniki: Komitet Wyborczy Wyborców Piotra Waglowskiego. Państwowa Komisja Wyborcza. [dostęp 2015-10-26].


  31. Piotr „Vagla” Waglowski z kampanią do Senatu (wideo) - Wiadomości - Marketing przy Kawie - praktyczne wskazówki, śmiałe idee (pol.). marketing-news.pl, 2015-10-12. [dostęp 2015-10-27].


  32. KWW Piotra Waglowskiego rozwiązał się z mocy prawa | VaGla.pl Prawo i Internet (pol.). www.vagla.pl, 2016-09-23. [dostęp 2017-01-05].


  33. Dzień głosowania nie kończy „Projektu: Senat” | VaGla.pl Prawo i Internet (pol.). www.vagla.pl, 2015-10-26. [dostęp 2017-01-05].


  34. Piotr „VaGla” Waglowski w Ministerstwie Rozwoju. „Ograniczam aktywność komentatorską”. wirtualnemedia.pl, 21 czerwca 2016. [dostęp 2016-06-21].


  35. Informacja o wyniku naboru na ogłoszenie nr 5485. kprm.gov.pl, 28 lutego 2017. [dostęp 2017-07-11].


  36. Prowokacyjna teoria wąglowa bez przypisów (pol.). Vagla.pl, 2014-03-15. [dostęp 2015-05-14].


  37. Sigilla VaGli, czyli o co chodzi z tymi pieczęciami (pol.). VaGla.pl, 2011-09-23. [dostęp 2015-05-14].


  38. M.P. z 2005 r. nr 83, poz. 1183


  39. http://www.info-star.pl/laueraci.php Informacja o laureatach konkursu Info-Star.


  40. http://prawo.vagla.pl/node/9868 Samorząd Równych Szans i Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni.


  41. Jagielski, Jurecki, Zimoch i Waglowski wśród nominowanch do Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego 2012. press.pl. [dostęp 2015-10-19].


  42. Radio TOK FM: Nominowani do Nagrody Radia TOK FM.


  43. Dziennik Gazeta Prawna: 50 najbardziej wpływowych prawników. II edycja rankingu.


  44. MediaTory: Laureaci MediaTorów 2013.


  45. Medal im. prof. Janusza Groszkowskiego z okazji Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego. VaGla.pl. [dostęp 2015-05-13].


  46. Janusz Piechociński: Poprawa jakości stanowionego prawa to proces wymagający zaangażowania wszystkich stron. mg.gov.pl. [dostęp 2015-09-30].


  47. Res Publica, Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, Google, „Financial Times”: Piotr Waglowski. New Europe 100. [dostęp 2016-08-20].



Linki zewnętrzne |



  • VaGla.pl Prawo i Internet | Prawne aspekty społeczeństwa informacyjnego

  • Komitet Wyborczy Wyborców Piotra Waglowskiego

  • Ewa Siedlecka: VaGla: Prowokator 2.0, guru, poeta, kandydat. Wyborcza.pl, 2015-10-07. [dostęp 2016-09-14].








Popular posts from this blog

Can't compile dgruyter and caption packagesLaTeX templates/packages for writing a patent specificationLatex...

Schneeberg (Smreczany) Bibliografia | Menu...

IEEEtran - How to include ORCID in TeX/PDF with PdfLatexIs there a standard way to include ORCID in TeX /...