Buszno Uwagi | Przypisy | Bibliografia | Menu...


Jeziora na Pojezierzu LubuskimJeziora w powiecie sulęcińskimMiejsca składowania broni atomowej w Polsce


niem.jeziorowojewództwie lubuskimpowiecie sulęcińskimgminie Sulęcinhawędrzyńskiegopoligonu wojskowegoMONArmii Czerwonejgłowice jądrowePodborskoBrzeźnica-Koloniagminie SulęcinŁagowaŁagowskiego Parku KrajobrazowegoRoślinnośćtrzcina pospolitaplażaDopływJeziornaBuszenkoZlewniahapoligon wojskowydegradacjęWIOŚZielonej GórzeGorzowie2006stratyfikacjąBuszenkowędkowaniekarty wędkarskiej















































Buszno


Ilustracja
Położenie

Państwo

 Polska


Wysokość lustra
136,0 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia
0,587 km²
Wymiary
• max długość
• max szerokość


1,460 km
0,670 km
Głębokość
• średnia
• maksymalna


12,2 m
36,0 m
Objętość
0,62739 km³

Hydrologia
Rzeki zasilające

Jeziorna
Rzeki wypływające

Jeziorna


Położenie na mapie Polski


Mapa lokalizacyjna Polski

Buszno

Buszno





Ziemia52°24′14,4″N 15°18′02,2″E/52,404000 15,300611

Buszno (niem. Gross Bechen See) – jezioro w województwie lubuskim, w powiecie sulęcińskim, w gminie Sulęcin. Powierzchnia jeziora to 58,7 ha. Jezioro znajduje się na terenie wędrzyńskiego poligonu wojskowego i jest w dyspozycji MON. Do 1990 był „obiekt 3003”, tajna baza magazynowa Armii Czerwonej o nazwie Wołkchodar,, w której składowano głowice jądrowe[1][2]. Były trzy takie miejsca w Polsce, dwa pozostałe to Podborsko i Brzeźnica-Kolonia.


Jezioro Buszno leży w gminie Sulęcin, na północ od Łagowa, w strefie ochronnej Łagowskiego Parku Krajobrazowego. Jezioro posiada wydłużony kształt, rozciąga się z północnego wschodu na południowy zachód. Linia brzegowa jest dość dobrze rozwinięta, brzegi pagórkowate, miejscami strome, północno-wschodni kraniec bardziej płaski. Roślinność wynurzona (pałka i trzcina pospolita) porasta wokół niemal całej linii brzegowej, z wyjątkiem brzegu północno-wschodniego, gdzie znajduje się plaża. Roślinność zanurzona (ramienice i rogatek) rozmieszczona jest podobnie. Dopływ i odpływ z jeziora Buszno to ciek o nazwie Jeziorna, biorący początek z położonego tuż obok jeziora Buszenko. Zlewnia bezpośrednia, licząca 174,2 ha, to w 99 proc. lasy, pozostały 1 proc. stanowią nieużytki. Całość terenu to poligon wojskowy, wejście wymaga zezwolenia odpowiednich służb wojskowych. Jezioro nie ma rejestrowanych punktowych źródeł zanieczyszczeń ani nad jeziorem, ani w obrębie zlewni. Jezioro jest odporne na degradację i zostało zaliczone do I kategorii. Zdecydowana przewaga lasów w zlewni bezpośredniej przyczynia się do naturalnej odporności zbiornika. Badania jeziora Buszno przeprowadził WIOŚ w Zielonej Górze Delegatura w Gorzowie wiosną i latem 2006 roku. Buszno to jezioro o niewielkiej powierzchni, głębokie, które latem charakteryzuje się wyraźną stratyfikacją. Jakość wód jeziora jest uzależniona m.in. od charakteru wód położonego wyżej jeziora Buszenko.


Dozwolone jest wędkowanie przez posiadaczy przepustki oraz karty wędkarskiej[a].



Uwagi |




  1. Jezioro Buszno leży na terenie poligonu wojskowego. Teren ten należy do specjalnych, należy więc uzyskać pisemną przepustkę w Komendzie Poligonu w Wędrzynie (w poniedziałki w godz. 9.00-14.00 oraz w piątki w godz. 8.00-14.00). Przepustka jest bezpłatna i ważna do końca roku kalendarzowego. Wszelkich informacji można uzyskać pod nr tel. 957556444 i 957556455. Przepustka nie zostanie wydana bez okazania karty wędkarskiej – jeziora poligonu są także wodami publicznymi i obowiązują na nich takie same, jak na innych przepisy ogólne dotyczące amatorskiego połowu ryb. Poligon to w większości teren leśny administrowany głównie przez Nadleśnictwo Sulęcin. W związku z przepisami ustawy o lasach generalnie zabronione jest poruszanie się pojazdami mechanicznymi po drogach leśnych, a wszystkie znajdujące się na obszarze poligonu do takich należą, bowiem publiczne drogi gminne kończą się przy jego granicach.



Przypisy |




  1. Alfred Siatecki: Drugi klucz do bramy. Zielona Góra: 2010, s. 164. ISBN 978-83-88426-58-2. [dostęp 2015-11-15].


  2. Robert Michalak, Linia kolejowa Rzepin – Sulęcin – Międzyrzecz, „Świat Kolei” 3/2011



Bibliografia |



  • Komunikat o stanie czystości jezior badanych w 2006 r., Jezioro Buszno, WIOŚ Zielona Góra, Delegatura w Gorzowie Wlkp.



Popular posts from this blog

Paper upload error, “Upload failed: The top margin is 0.715 in on page 3, which is below the required...

Emraan Hashmi Filmografia | Linki zewnętrzne | Menu nawigacyjneGulshan GroverGulshan...

How can I write this formula?newline and italics added with leqWhy does widehat behave differently if I...