Silnik dyfuzyjny
Historia |
Konstrukcja |
Bibliografia |
Menu nawigacyjne

Multi tool use
Silniki
silnikdyfuzjiChicagoenergii mechanicznejobiegu niewymuszonego
Silnik dyfuzyjny – silnik, w którym czynnikiem napędowym jest zjawisko dyfuzji dwóch lub więcej mieszanin gazów. Silnik taki charakteryzuje się wysoką efektywnością, niskim poziomem wydzielanego hałasu, a jego eksploatacja jest przyjazna dla środowiska. Natomiast do wad można zaliczyć wysokie koszty budowy, na które składają się wysokie ceny elementów wchodzących w skład silnika oraz skomplikowany proces produkcyjny.
Historia |
Po raz pierwszy koncepcja silnika została zaprezentowana podczas XV Międzynarodowego Kongresu Elektrycznego w Chicago w 1983 roku. Projekt nie wzbudził entuzjazmu ze względu na jego wysokie koszty oraz skomplikowany proces produkcyjny. Dopiero po niespełna 10 latach, po początkowych trudnościach, zbudowany został prototyp silnika, który wzbudził zainteresowanie ze względu na niski poziom generowanego hałasu. Przez kolejne lata model przeszedł jedynie drobne zmiany konstrukcyjne, nie wpływające zbytnio na jego charakterystykę wydajnościową. Nie udało się również znacząco zredukować kosztów jego produkcji, toteż do dnia dzisiejszego silniki tego typu nie są powszechnie stosowane.
Konstrukcja |
W silniku dyfuzyjnym największy element stanowi komora dyfuzyjna, w której do wytworzenia energii mechanicznej wykorzystuje się reakcje (co najmniej) dwóch mieszanin gazów. Silnik może być teoretycznie wyposażony w więcej komór dyfuzyjnych, jednak jego budowa staje się wtedy na tyle skomplikowana, iż w praktyce uwzględnia się jedynie konstrukcje jednokomorowe. Ponieważ część wytworzonej energii jest zamieniana na ciepło, silnik chłodzony jest powietrzem (nie ma jednak potrzeby stosowania obiegu niewymuszonego). Maszyna zawiera niewiele elementów mechanicznych, toteż wykorzystanie substancji smarnych ograniczone jest do małych ilości.
Bibliografia |
- Witold Czetwertyński: Poradnik mechanika. Warszawa: Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, 2004.
npVrLJdxYH8GW,xPusc0JSbpsF,Yi8dHz3A5UI,LkuZzWx,Q OR PE8WUZhP89,jKhdaKpBIRLMQMqOt0U4qUurtFIDWgP81j9
Popular posts from this blog
Does it makes sense to buy a new cycle to learn riding?
Is there any use for defining additional entity types in a SOQL FROM clause?
Is this food a bread or a loaf?
Does the average primeness of natural numbers tend to zero?
If a centaur druid Wild Shapes into a Giant Elk, do their Charge features stack?
Prime joint compound before latex paint?
Is it wise to focus on putting odd beats on left when playing double bass drums?
Can the Produce Flame cantrip be used to grapple, or as an unarmed strike, in the right circumstances?
What do you call something that goes against the spirit of the law, but is legal when interpreting the law to the letter?
...
Why does Arabsat 6A need a Falcon Heavy to launch
Etiquette around loan refinance - decision is going to cost first broker a lot of money
What is the PIE reconstruction for word-initial alpha with rough breathing?
Is "remove commented out code" correct English?
Why do I get two different answers for this counting problem?
Blender 2.8 I can't see vertices, edges or faces in edit mode
Where does SFDX store details about scratch orgs?
1960's book about a plague that kills all white people
How can saying a song's name be a copyright violation?
UK: Is there precedent for the governments e-petition site changing the ...
Kanały wodne we Wrocławiu rzekamimiastoPolscehydrotechnicznychWrocławiuosadnictwatereniekanały wodneprzebudowąOdryżeglugimelioracyjnymciekami wodnymimłynów wodnychmałych elektrowni wodnychzakładówurządzeńtechnicznychenergetyczneżeglugowepowodziamirobót budowlanychinwestycją1494149515301533eksploatowane1892189719131917wezbraniowychstopni wodnychśluzyrównoleglejazówwybudowaneregulacjiakwenówbudowlewzebraniowychjazywodękąpielisksportów wodnychjednostkach pływającychkajakachżaglówkachwędkarstwanabrzeżanazwy własneKanał KłokoczyckiKanał GranicznyTrzcianapól irygacyjnych Kanały wodne we Wrocławiu , wraz z rzekami przepływającymi przez miasto, stanowią jeden z większych w Polsce węzłów wodnych. Ich powstanie związane jest z szeregiem inwestycji hydrotechnicznych prowadzonych we Wrocławiu od najwcześniejszych lat istnienia osadnictwa na terenie obecnego miasta. Największe kanały wodne związane są z przebudową systemu wodnego największej z wrocławskich rzek - Odry, zarówno na potrzeby żeg...