Antyrezonans Antyrezonans masy na sprężynie | Przypisy | Bibliografia | Menu nawigacyjneDobór...
Ruch drgający i falowyZjawiska fizyczne
oscylatorówczęstotliwościamplituda drgańrezonansu
Antyrezonans – zjawisko zachodzące w układzie sprzężonych oscylatorów, w którym dla pewnych zakresów częstotliwości amplituda drgań jednego z oscylatorów jest wyraźnie mniejsza od amplitudy drgań tego oscylatora dla innych częstotliwości[1]. Częstotliwości dla których zachodzi to zjawisko nazywa się częstotliwościami antyrezonansowymi. W niektórych przypadkach amplituda drgań w antyrezonansie może spaść prawie do zera.
Antyrezonans stosowany jest do ochrony przed drganiami układu pochodzącymi od zewnętrznej siły wymuszającej i interakcji z innymi oscylatorami.
Nazwę utworzono przez analogię do rezonansu.
Antyrezonans może wystąpić we wszystkich typach systemów sprzężonych oscylatorów, w tym mechanicznych, akustycznych, elektromagnetycznych i kwantowych systemów. Ma ważne zastosowanie w charakteryzacji złożonych układów sprzężonych. Stosowanie urządzeń wykorzystujących zjawisko antyrezonansu nosi nazwę dynamicznej eliminacji drgań.
Antyrezonans masy na sprężynie |
Antyrezonans występuje w układzie złożonym z masy głównej m1 na sprężynie c1, do którego dołączona jest szeregowo, zwykle mniejsza masa dodatkowa m2{displaystyle m_{2}} na sprężynie c2.{displaystyle c_{2}.} Jeżeli masa główna poddana jest wymuszeniu harmonicznemu o częstości θ=c2m2,{displaystyle theta ={sqrt {tfrac {c_{2}}{m_{2}}}},} to masa ta pozostaje w spoczynku, a drgania wykonuje tylko masa dodatkowa.
Amplituda drgań A2{displaystyle A_{2}} masy dodatkowej, drgającej w antyrezonansie z masą główną, wynosi A2=−P0/c2,{displaystyle A_{2}=-P_{0}/c_{2},} gdzie P0{displaystyle P_{0}} jest amplitudą siły wymuszającej drgania masy głównej.
Istotą zjawiska antyrezonansu jest działanie na masę główną dwu sił równych co do wartości, ale przeciwnie skierowanych: zewnętrznej siły wymuszającej P0{displaystyle P_{0}} i siły bezwładności B2=−A2c2=−P0,{displaystyle B_{2}=-A_{2}c_{2}=-P_{0},} drgającej masy dodatkowej m2.{displaystyle m_{2}.}
Przypisy |
↑ Dobór eliminatora drgań. [dostęp 2016-09-17].
Bibliografia |
- Januszkiewicz K., Rezonans i antyrezonans, Wyd. Politechnika Łódzka
Eliminatory drgań, Wyd. Politechnika Poznańska