Polana Brożek Szlak turystyczny | Przypisy | Menu...


Polany gorczańskie


Bukowiny WaksmundzkiejGorcachNowego TarguKowańcaTurbaczMaksymiliana KolbepasterkawatrachGorczańskiego Parku NarodowegoTatryJezioro CzorsztyńskiePieninykrokusyCzereśnica
































Polana Brożek


Ilustracja
Sanktuarium św. Maksymiliana Kolbe na polanie Brożek

Państwo

 Polska
Położenie

województwo małopolskie
Pasmo

Gorce, Karpaty
Wysokość
ok. 920-970 m n.p.m.
Zagospodarowanie
domki, łąki, nieużytki


Położenie na mapie Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego


Mapa lokalizacyjna Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego

Polana Brożek

Polana Brożek





Ziemia49°30′51″N 20°05′25″E/49,514167 20,090278

Polana Brożek – położona na wysokości około 920-970 m n.p.m. duża polana na południowo-zachodnim grzbiecie Bukowiny Waksmundzkiej w Gorcach. Znajduje się przy zielonym szlaku z Nowego Targu-Kowańca na Turbacz i jest jedną z ciągu wielu polan przy tym szlaku[1]. Charakterystycznym elementem polany jest znajdujące się na kopulastym wzniesieniu 968 m oryginalne sanktuarium świętego Maksymiliana Kolbe, na które składają się: trzy suche drzewa postawione korzeniami do góry i otoczone drutem kolczastym, ołtarz polowy, figurka Matki Boskiej, płaskorzeźba Maksymiliana Kolbego, krzyż z pasiakiem oraz numerem obozowym brata Kolbego, tablice informacyjne, pamiątkowa tablica poświęcona franciszkaninowi ojcu Dionizemu Śmiałowskiemu, oraz tablica upamiętniająca twórcę tego sanktuarium – Stefana Mrugałę, zmarłego w 1985. Znany był on z umiłowania gór, w bacówce na polanie Brożek spędził wiele czasu. Na polowym ołtarzu odprawiane są msze święte, najbardziej uroczysta odbywa się 14 sierpnia, w dniu, w którym wspomina się Maksymiliana Kolbego. Odbywają się tutaj również majówki, a w wigilię Bożego Narodzenia góralska pasterka przy watrach[2][3].


Polana Brożek według tablicy informacyjnej zamontowanej w sanktuarium św. Maksymiliana Kolbe nosi nazwę Polany Wachowej[4]. Znajduje się poza obrębem Gorczańskiego Parku Narodowego i jest własnością prywatną[1]. Z polany widoczne są Tatry, dolina Dunajca, Jezioro Czorsztyńskie i Pieniny. Dawniej była to hala pasterska, obecnie nie wypasa się już tutaj owiec i polana stopniowo zarasta lasem. Wiosną nadal zakwitają na niej krokusy. Dawne bacówki zamienione zostały na domki letniskowe (bez prądu elektrycznego).


Polana Brożek zajmuje grzbiet oraz wschodnie stoki, nieco niżej, ale na stokach zachodnich znajduje się inna, niewidoczna, bo oddzielona pasem lasu inna polana – Czereśnica. Szlak turystyczny omija ją[1].




Fragment polany




Krokusy na polanie Brożek



Szlak turystyczny |



szlak turystyczny zielony – Nowy Targ-Kowaniec – Polana Łukusowa – polana Brożek – Sralówki – Bukowina Waksmundzka – Polana Świderowa – Długie Młaki – Turbacz. 2.30 h, ↓ 2 h.


Przypisy |




  1. abc Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2012-01-10].


  2. Marek Cieszkowski, Paweł Luboński: Gorce – przewodnik dla prawdziwego turysty. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2004. ISBN 83-89188-19-8.


  3. Sanktuarium Maksymilana Marii Kolbego na polanie Brożek. [dostęp 2013-04-24].


  4. Tablica informacyjna zamontowana na polanie Brożek





Popular posts from this blog

Can't compile dgruyter and caption packagesLaTeX templates/packages for writing a patent specificationLatex...

Schneeberg (Smreczany) Bibliografia | Menu...

Hans Bellmer Spis treści Życiorys | Upamiętnienie | Przypisy | Bibliografia | Linki zewnętrzne |...