Promenada nadwarciańska w Śremie Bibliografia | Menu nawigacyjne
Ulice i place w Śremie
promenadaWartyŚremuMostem 23 Styczniaul. Mickiewiczaciąg pieszyrewitalizacjiMosinyżeliwnychMuzeum ŚremskieMariana ZielińskiegoJerzego Jurgipomników przyrodyjesionów wyniosłycholsz czarnychterasylasów łęgowychwiązy szypułkowetopole czarnelipy drobnolistnetopole białebastionuszlaki rowerowe
Promenada nadwarciańska w Śremie - 810-metrowa promenada nad południowym brzegiem Warty na terenie centrum Śremu, pomiędzy Mostem 23 Stycznia, a ul. Mickiewicza. W zasadzie jest to ciąg pieszy, utwardzony, jedynie na skrajnie wschodnim odcinku przechodzi w ulicę, prowadzącą do ośrodka opiekuńczego, dawnego klasztoru.
Promenada otwarta została po rewitalizacji 6 czerwca 2009. Projektantem był Maciej Fajfer z Mosiny. Jej obecny charakter nawiązuje do rozwiązań z początków XX wieku, kiedy to była bardzo popularnym ciągiem spacerowym (otwarcie poprzedniej promenady nastąpiło w 1887). Od Warty oddziela ją pasmo słupków żeliwnych z łańcuchami. W założeniu ma mieć charakter nie tylko spacerowy, ale także kulturalny - łączy Bibliotekę Miejską, Muzeum Śremskie (podczas rewitalizacji wykonano zejście od strony tej placówki) i Śremski Ośrodek Kultury. Przy promenadzie ustawione są pomniki:
Ławeczka Heliodora Święcickiego,
Ławeczka ks. Piotra Wawrzyniaka.
Planuje się ustawienie dalszych ławeczek pomnikowych ku czci wybitnych Śremian - Mariana Zielińskiego, Jerzego Jurgi, czy braci Barskich.
Przy Promenadzie znajduje się 12 pomników przyrody: sześć jesionów wyniosłych (m.in. o imionach Piotr, Krzysztof i Tomasz) i sześć olsz czarnych (m.in. Małgorzata, Agnieszka, Katarzyna i Anna). Są to pozostałości bujnej niegdyś zieleni porastającej terasy nad Wartą, w tym lasów łęgowych. Oprócz tego rosną tutaj stare wiązy szypułkowe, topole czarne, lipy drobnolistne i topole białe. Na rzece, przy wschodnim krańcu traktu, znajdują się miejsca gniazdowania ptactwa wodnego. W tym też rejonie urządzono plac zabaw dla dzieci. Nad ciągiem wznosi się punkt widokowy przy Muzeum Śremskim w formie imitacji bastionu.
Promenadą przebiegają dwa szlaki rowerowe - niebieski i zielony.
Bibliografia |
Śremski Kurier Biblioteczny, wyd. okolicznościowe z okazji otwarcia Promenady, 27.9.2009, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Śrem, ss.1-4- Zbigniew Szmidt, Powiat śremski - przewodnik turystyczny, Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego, Śrem, 2010, ss.110-111
Śrem - plan miasta, wyd. Wielkopolski Ośrodek Informacji Turystycznej, Poznań, 1993
http://www.srem.pl/Nasze-miasto/Aktualnosci/2009/wrzesien/Na-Promenadzie,-jak-za-dawnych-lat---.aspx - o otwarciu (dostęp 26.2.2011)