Zamek książąt mazowieckich w Czersku Spis treści Historia | Architektura | Zamek w kulturze |...


Fortece I RzeczypospolitejZamki w województwie mazowieckimZamki na MazowszuRuiny zamków w PolsceArchitektura gotyku w województwie mazowieckimCzersk (województwo mazowieckie)Zamki i pałace starostów grodowych I Rzeczypospolitej


XIVXV wiekuXI wiekugródizbicowejWładysława Hermana1229Konrad mazowieckiHenryka BrodategoŚląskaJadwigi1239Bolesława WstydliwegoKazimierza I Trojdenowiczaksiążę mazowieckiJanusz I13881410Królestwa Polskiegokrólowej BoniePotopu szwedzkiego1656Stefana Czarnieckiegopod Warką17621766starostaczerskimarszałek wielki koronnyFranciszek BielińskiTowarzystwo Opieki nad Zabytkami PrzeszłościKazimierza Skórewiczaśw. Piotra




















































Zamek książąt mazowieckich


Obiekt zabytkowy nr rej. 1009/116 z 25.01.1958

Ilustracja
Zamek od strony wieży bramnej

Państwo

 Polska
Miejscowość

Czersk
Styl architektoniczny
gotyk

Inwestor
Janusz I Starszy
Rozpoczęcie budowy

1388
Ukończenie budowy

1410
Ważniejsze przebudowy
XVI wiek
Zniszczono
1656, koniec XVIII w.
Pierwszy właściciel

Janusz I Starszy


Położenie na mapie gminy Góra Kalwaria


Mapa lokalizacyjna gminy Góra Kalwaria

Zamek książąt mazowieckich

Zamek książąt mazowieckich






Położenie na mapie Polski


Mapa lokalizacyjna Polski

Zamek książąt mazowieckich

Zamek książąt mazowieckich






Położenie na mapie województwa mazowieckiego


Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego

Zamek książąt mazowieckich

Zamek książąt mazowieckich






Położenie na mapie powiatu piaseczyńskiego


Mapa lokalizacyjna powiatu piaseczyńskiego

Zamek książąt mazowieckich

Zamek książąt mazowieckich





Ziemia51°57′30″N 21°14′03″E/51,958333 21,234167

Zamek książąt mazowieckich w Czersku – zamek gotycki zbudowany na przełomie XIV i XV wieku.




Dziedziniec zamkowy




Spis treści






  • 1 Historia


  • 2 Architektura


  • 3 Zamek w kulturze


  • 4 Bibliografia


  • 5 Linki zewnętrzne





Historia |


W XI wieku w miejscu dzisiejszego zamku istniał drewniano ziemny gród o konstrukcji izbicowej, który został zbudowany w czasach panowania Bolesława Śmiałego lub Władysława Hermana. Gród ten był głównym ośrodkiem administracyjnym księstwa czerskiego. W 1224 roku wymieniono w źródłach kasztelana czerskiego Piotra Pilcha. W 1229 książę Konrad mazowiecki uwięził na terenie grodu księcia Henryka Brodatego. Wypuścił go w tym samym roku po interwencji przybyłej ze Śląska księżnej Jadwigi i zgodzie przez Henryka na zrzeczenie się roszczeń do Małopolski. W 1239 Konrad uwięził w grodzie Bolesława Wstydliwego. Pod koniec XIII wieku zbudowano w grodzie murowaną kaplicę św. Piotra. Z 1350 roku pochodzi wzmianka z dokumentu księcia Kazimierza I Trojdenowicza o obowiązku wsi biskupich do budowy izbic na grodzie czerskim uszkodzonych podczas najazdu Litwinów. W XIV wieku książę mazowiecki Janusz I, rozkazał w miejscu przestarzałego grodu zbudować ceglany zamek, który powstał w latach 1388 - 1410. Była to jedna z najważniejszych rezydencji księcia Janusza I, który zmarł na tym zamku w dniu 8 grudnia 1429 roku.


Gdy tereny te zostały przyłączone do Królestwa Polskiego w 1526 roku, zamek stał się własnością królewską. W tym też okresie nadbudowano cylindryczne wieże. Od 1547 roku zamek podlegał królowej Bonie, która nakazała wymianę drewnianej zabudowy dziedzińca na murowaną. Powstała wtedy tzw. rezydencja Bony czyli pałac o wymiarach 10 x 30 metrów zwany dworem Feliksa Parysa lub Wielkim Domem wzmiankowanym w 1549 roku, a także Dom południowy.


W czasie Potopu szwedzkiego, w 1656 roku, zamek w Czersku doznał bardzo poważnego uszczerbku. Wojska szwedzkie po doznaniu klęski od Stefana Czarnieckiego pod Warką, wycofując się, opanowały zamek i poważnie go zdewastowały.


W latach 1762–1766 starosta czerski marszałek wielki koronny Franciszek Bieliński podjął próbę remontu zamku (wtedy powstał most przez fosę) w celu umieszczenia w nim sądu grodzkiego i ziemskiego z archiwum. Jednak po III rozbiorze Polski i objęciu Czerska przez Prusaków mury zostały częściowo zburzone. Od tego czasu zamek jest zrujnowany. W latach 1907-1911 Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Przeszłości sfinansowało pierwsze prace konserwatorskie przeprowadzone przez Kazimierza Skórewicza. W 1915 roku podczas I wojny światowej zamek został uszkodzony podczas walk niemiecko-rosyjskich. W 1927 roku podjęto badania, dzięki którym odkryto fundamenty kościoła św. Piotra.
Obecnie zamek udostępniony jest zwiedzającym.




Panorama zamku



Architektura |


Zamek zbudowano na planie nieregularnym wyznaczonym przez obwód wałów wcześniej istniejącego w jego miejscu grodu ziemnego. Brama wjazdowa do zamku została zlokalizowana w monumentalnej 22 metrowej wieży gotyckiej zbudowanej na planie czworoboku. W wieży tej mieściła się komnata burgrabiego. Dwie wieże cylindryczne w czasach książąt mazowieckich miały wysokość murów obwodowych. Wieże te po przyłączeniu ziemi czerskiej do Korony w 1526 roku nadbudowano do dzisiejszej wysokości. Wieża południowo-zachodnia o wysokości 24 metrów miała wejście prowadzące z murów, a w jej przyziemiu znajdowała się cela więzienna. Wieża zachodnia była dostępna z dziedzińca.


Do dzisiaj zachowana jest większość murów zamku oraz wszystkie trzy wieże (Brama, Południowa i Zachodnia), z których można podziwiać panoramę okolicy. W obrębie murów znajdują się fundamenty kościoła zamkowego pod wezwaniem św. Piotra. Murowana zabudowa z XVI wieku nie zachowała się.



Zamek w kulturze |


W latach 70. ubiegłego wieku w otoczeniu zamku zespół Skaldowie z Łucją Prus nagrał teledysk do piosenki "W żółtych płomieniach liści".



 Zobacz też: Czersk (województwo mazowieckie)#Historia.


Bibliografia |



  • Bohdan Guerquin: Zamki w Polsce. Warszawa: Arkady, 1984, s. 132-134. ISBN 83-213-3239-0.

  • Leszek Kajzer: Leksykon zamków w Polsce. Warszawa: Arkady, 2001, s. 140-143.

  • Agnieszka Sypek, Robert Sypek: Zamki i warownie ziemi mazowieckiej. Warszawa: Wydawnictwo Trio, 2002, s. 49-53. ISBN 83-88542-34-6.

  • Tadeusz Zagrodzki: Czersk. Zamek i miasto historyczne. Warszawa: TOnZ, 1996, s. 27-46. ISBN 83-902793-8-X.



Linki zewnętrzne |




  • Zamek w Czersku (czersk.zamki.pl)


  • Zamek w Czersku (www.zamkipolskie.com)

  • zamek w Czersku na portalu sztuka.net


  • Aktualne informacje o cenach biletów i godzinach otwarcia (www.gorakalwaria.net)

  • Oficjalna Strona Zamku w Czersku




Popular posts from this blog

Can't compile dgruyter and caption packagesLaTeX templates/packages for writing a patent specificationLatex...

Schneeberg (Smreczany) Bibliografia | Menu...

IEEEtran - How to include ORCID in TeX/PDF with PdfLatexIs there a standard way to include ORCID in TeX /...