Wiennerisches Diarium Ciekawostki | Linki zewnętrzne | Menu nawigacyjneGeschichte der Wiener Zeitung
Austria w XVIII wiekuHistoria prasyWydarzenia 1703
XVIII wieku1703Hieronymus Gmainer1721Johann Baptist SchönwetterJohann Peter van Ghelen17661780Rita MonaldiFrancesco Sorti1709Bartolomeu de Gusmão
Wiennerisches Diarium – austriacki dziennik istniejący od początku XVIII wieku. Został założony w 1703 roku. Jak wiele gazet tej epoki Wiennerisches Diarium zaczął od publikowania wiadomości lokalnych. Dodatkowo zamieszczano różne nowiny ze świata arystokracji, jak narodziny i śluby. Typowo lokalne wieści ogłaszali wysłannicy rządowi i towarzyszący im werbliści.
Zgodnie z napisem na pierwszej stronie, każdego wydania WD, gazetę można było nabyć w Oberży Zum Roten Igel ("Pod Czerwonym Jeżozwierzem"). Gazeta miała formę dwustronicowej broszury (z czasem grubszej)donoszącej o bieżących wydarzeniach. Zawierała też listę przybyłych do Wiednia w danym dniu osobistości. Pierwszym redaktorem był Hieronymus Gmainer (ok. 1663–1729). Wydawcą był do roku 1721 Johann Baptist Schönwetter. Jego następcą został znany wiedeński literat i poliglota Johann Peter van Ghelen (1673–1754). Treść gazety dotycząca Imperium i krajów Europy Wschodniej i Środkowej była ściśle kontrolowana przez państwo. (mimo iż do 1857 WZ była gazetą prywatną), jedynie raporty z Londynu i Paryża były pisane swobodniej.
Do gazety dołączano czasem, zgodnie z duchem Oświecenia, naukowe dodatki, jak zamieszczona w 1766 roku "Gelehrte Nachrichten".
W roku 1780 WD został nazwany Wiener Zeitung (Gazeta Wiedeńska) i pod tą nazwą istnieje do dziś.
Ciekawostki |
W swej powieści Veritas włoscy dziennikarze Rita Monaldi i Francesco Sorti zapewniają, że egzemplarz Wiennerisches Diarium z 1709 roku donosił o przylocie do Wiednia pilota lecącego passarola, skonstruowanego przez portugalskiego wynalazcę Bartolomeu de Gusmão. Pilota miano według nich wtrącić do więzienia, ponieważ Wiedeńczycy bali się takich nowości, jak latający statek.
Linki zewnętrzne |
- http://www.wien-konkret.at/wirtschaft/printmedien/4/wiener-zeitung-geschichte/
- Geschichte der Wiener Zeitung