Cerkiew Św. Trójcy w Pułtusku Przypisy | Bibliografia | Menu nawigacyjneOpis cerkwi w serwisie...


Obiekty budowlane w PułtuskuCerkwie zniszczone w ramach akcji rewindykacyjnej w II RzeczypospolitejNieistniejące cerkwie w województwie mazowieckimRosyjski Kościół Prawosławny w Królestwie KongresowymReligia w Pułtusku


cerkiewprawosławnaPułtuskuNarwiakcji rewindykacyjnejprezbiteriumbitwie pod Pułtuskiem







































Cerkiew Św. Trójcy w Pułtusku

cerkiew parafialna

Ilustracja
Cerkiew na pocztówce z 1916

Państwo

 Polska
Miejscowość

Pułtusk


Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny
Parafia

Parafia Św. Trójcy w Pułtusku


Wezwanie

Trójca Święta


























brak współrzędnych

Cerkiew Św. Trójcy w Pułtusku – nieistniejąca cerkiew prawosławna w Pułtusku.


Cerkiew została wzniesiona na potrzeby istniejącej od 1858 parafii prawosławnej, zrzeszającej 350 osób. Zbiórkę pieniędzy na jej budowę rozpoczęto dopiero w 1896 – wcześniej parafia korzystała z kaplicy domowej. 17 września 1903 odbyła się uroczystość położenia kamienia węgielnego. Świątynie zaprojektował Władysław Aleksandrowicz Pokrowski, ówczesny architekt diecezji chełmsko-warszawskiej. Jako miejsce budowy świątyni wybrano fragment wysokiego brzegu Narwi, zwany „Wzgórzem Abrahama”. Prace nad wzniesieniem obiektu trwały dwa lata, 25 września 1905 świątynia została poświęcona.


Cerkiew służyła przede wszystkim stacjonującemu w mieście garnizonowi. Fasada cerkwi była wzniesiona w kierunku koszar, znajdujących się na skraju miasta. Monumentalny budynek, stojący powyżej miasta dominował w jego panoramie. Widok ten można podziwiać na obrazie eksponowanym w muzeum miejskim w Pułtusku. Cerkiew została rozebrana w 1925 r. w ramach akcji rewindykacyjnej. Materiał budowlany został wykorzystany do budowy rzeźni miejskiej[1].


Cerkiew w Pułtusku była wzniesiona na planie krzyża greckiego. Wejście do niej prowadziło przez przedsionek z fasadą w kształcie oślego grzbietu, do kwadratowej nawy przylegała kaplica boczna oraz znacznie niższe prezbiterium. W narożnikach budynku wzniesiono cztery mniejsze kopuły, zaś w środku dachu – centralną, najwyższą. Obiekt posiadał również dzwonnicę. Wygląd wnętrza cerkwi jest nieznany, wiadomo jedynie, że znajdowała się w niej ikona św. Mikołaja, która należała do jednego z oddziałów rosyjskich walczących w 1806 w bitwie pod Pułtuskiem.



Przypisy |




  1. Opis cerkwi w serwisie wyburzone.pl (pol.). [dostęp 2012-12-20].



Bibliografia |


  • Sokoł K., Sosna A., Kopuły nad Wisłą. Prawosławne cerkwie w centralnej Polsce w latach 1815–1915, Moskwa, MID „Synergia”, ​ISBN 5-7368-0301-2​, s. 63–64.



Popular posts from this blog

Can't compile dgruyter and caption packagesLaTeX templates/packages for writing a patent specificationLatex...

Schneeberg (Smreczany) Bibliografia | Menu...

IEEEtran - How to include ORCID in TeX/PDF with PdfLatexIs there a standard way to include ORCID in TeX /...