Służba Wolontariuszy Ermitażu Spis treści Historia | Zespół | Działalność | Projekty |...
Muzea i galerie sztukiKultura RosjiPetersburg
ErmitażuPetersburgawolontariackiejRosjiUSASzwajcariiFrancjiWłochNiemiecPolskiarachnologówSyberiiMarketingufolwarkuUNESCOokrągłego stołuRosatom
Służba Wolontariuszy Muzeum Ermitażu (ros. Служба волонтеров Государственного Эрмитажа) – program Państwowego Muzeum Ermitażu, skupiający rosyjskich i zagranicznych studentów w organizacji oferującej wszystkim chętnym możliwość zapoznania się z działalnością Ermitażu oraz wzięcia udziału w przygotowaniu i prowadzeniu projektów.
Spis treści
1 Historia
2 Zespół
3 Działalność
4 Projekty
4.1 Projekt „Ropsza”
4.2 WHY – World Heritage & Youth (Światowe Dziedzictwo & Młodzież)
4.3 Letni Uniwersytet
4.4 Dziecięce gry i konkursy
4.5 Konkursy grafiki komputerowej i animacji
4.6 Lista projektów stworzonych przez serwis wolontariatu
5 Bibliografia
6 Linki zewnętrzne
Historia |
Narodziny Służby są związane z przygotowaniami trzechsetnego jubileuszu Petersburga. Organizacja ceremonii przy wykorzystaniu zasobów ludzkich samego Ermitażu byłaby niemożliwa, dlatego gdy znaleźli się ochotnicy gotowi zaoferować pomoc, kierownicy muzeum poparli ich inicjatywę.
W styczniu 2003 roku lider grupy młodzieży zebranej w celu świętowania jubileuszu Petersburga, Michaił Kożuchowski, zaproponował stworzenie służby wolontariackiej złożonej ze studentów znających różne języki. Jeszcze do momentu oficjalnego zatwierdzenia programu udało się wyselekcjonować i przygotować do pracy w muzeum 150 osób. Wiosną program otrzymał poparcie i 23 maja 2003 roku wolontariusze weszli do muzeum. M. Kożuchowski został etatowym pracownikiem Ermitażu i kierownikiem służby wolontariackiej, która otrzymała status specjalnego programu pomyślnie funkcjonującego do dziś.
Wolontariusze pracują w różnych działach muzeum, zarówno w samym Ermitażu jak i poza jego obrębem.
Zespół |
Skład zespołu wolontariuszy jest różnorodny i wchodzą w niego studenci, uczniowie i emeryci, zarówno rosyjscy, jak i zagraniczni. Każdy z nich spędza w Ermitażu określoną przez siebie ilość czasu i wybiera zajęcie zgodne ze swoimi zainteresowaniami. Obecnie w Służbie pracują wolontariusze z Rosji, USA, Szwajcarii, Francji, Włoch, Niemiec, Polski i innych krajów. Wśród nich można znaleźć filologów, dziennikarzy, inżynierów, maszynistów, arachnologów, muzyków, barmanów, nauczycieli czy historyków sztuki.
Działalność |
Wolontariusze pomagają administracji w przyjmowaniu odwiedzających, kontrolują wejścia do sal i przestrzegania zasad Muzeum. Istotnym zadaniem wolontariuszy jest także pomoc w prowadzeniu naukowych i badawczych prac w naukowym oddziale Ermitażu: systematyzowanie i katalogowanie chronionych obiektów oraz ich restauracja. Pracują między innymi w Oddziale Archeologicznym Europy Wschodniej i Syberii, Oddziale Świata Antycznego, Sektorze Marketingu, Sektorze Specjalnych Przedsięwzięć, Sektorze Sztuki Współczesnej, Teatrze Ermitażu, Oddziale Prasowym Ermitażu oraz innych pododdziałach i oddziałach. Oprócz tego wolontariusze zajmują się tłumaczeniem materiałów informacyjnych na języki obce, wypełniają sekretarskie i kurierskie prace, pomagają podczas wystaw, w czasie programów teatralnych i koncertów, a także w specjalnych przedsięwzięciach Muzeum. Uczestniczą także w międzynarodowych seminariach i konferencjach.
Projekty |
Działalność Służby Wolontariuszy zakłada stworzenie i realizację własnych projektów, skierowanych na przyciągnięcie młodzieży do rozwiązywania współczesnych problemów dziedzictwa kulturowego i wytwarzanie poczucia odpowiedzialności za jego ochronę.
Projekt „Ropsza” |
Projekt ten był pierwszym przedsięwzięciem Służby Wolontariuszy. Głównym celem było zaakcentowanie problemu ochrony zespołu pałacowo – parkowego w Ropszy, XVIII – wiecznego folwarku położonego na południowy zachód od Petersburga i zapisanego na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
WHY – World Heritage & Youth (Światowe Dziedzictwo & Młodzież) |
Najważniejszy projekt Służby Wolontariatu. Jego nazwę można rozpatrzeć jak pytanie: „czemu dla dzisiejszej młodzieży tak ważna jest ochrona światowego dziedzictwa kulturowego”? Odpowiedź na nie starają się uzyskać wolontariusze i specjaliści od ochrony dziedzictwa kulturowego w procesie powstałych w ramach projektu przedsięwzięć, posiedzeń okrągłego stołu, spotkań z historykami, archeologami i aktywistami. Głównym celem projektu jest zachęcenie jak największej liczby młodych ludzi do aktywnego zainteresowania tematem ochrony dziedzictwa kulturowego.
Letni Uniwersytet |
Od 2009 roku Służba Wolontariatu Ermitażu wraz z organizacją Rosatom każdego roku w ramach projektu WHY organizuje Letni Uniwersytet dla studentów, którzy wygrali specjalny konkurs. W przeciągu dwóch – czterech tygodni młodzi ludzie z technicznym wykształceniem, pochodzący różnych części kraju, pracują jako wolontariusze w Ermitażu, spotykają się ze specjalistami w dziedzinie dziedzictwa kulturowego, uczestniczą w pracach archeologicznych. Dzięki istnieniu tego projektu młodzi ludzie otrzymują unikalne doświadczenie i mogą głębiej zrozumieć istotę dziedzictwa kulturowego oraz uzyskać nowe spojrzenie na historię Rosji.
Dziecięce gry i konkursy |
Każdego roku Służba Wolontariatu organizuje kilka konkursów i gier dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Konkursy organizowane przez Służbę Wolontariatu we współpracy z naukowymi oddziałami Ermitażu mają przede wszystkim charakter edukacyjny. W interesującej, odpowiedniej dla siebie formie dzieci mogą poznać światową historię i kulturę, odbyć wycieczkę po salach muzeum czy uczestniczyć w poszukiwaniach nietypowych eksponatów. Konkurs „U progu odkrycia” organizowany w grudniu 2010 był otwarty dla wszystkich europejskich uczniów. Zwykle na początku zimy odbywa się konkurs mający przybliżyć dzieciom nowoczesne technologie, a prace konkursowe to zazwyczaj animacje, prezentacje multimedialne i obrazy cyfrowe.
Przykładowe konkursy:
- Festiwal " Odkryj swoją Europę w Ermitażu", 26 września 2015
- Quiz "Odkryj swoją Europę", wrzesień 2013
- Quiz "Odkryj swoją Europę", wrzesień 2012
- „Koty – małe i duże”, kwiecień 2012
- „Garaż Mikołaja II w Pałacu Zimowym”, grudzień 2011
- „U progu odkrycia”, grudzień 2010
- „Śladami olimpijskich bogów”, kwiecień 2010
- „Gry wolontariackie”, grudzień 2009
- Gra „Dzień Scyta”, kwiecień 2009
- Gra "Gwiezdne Wojny", marzec 2009
- Gra "Kotowasja Kotomania", marzec 2009
- Gra „Epoka lodowcowa”, grudzień 2008
- Gra "Indiana Jones w Ermitażu", listopad 2008
Konkursy grafiki komputerowej i animacji |
Od 2005 roku Służba Wolontariuszy Ermitażu organizuje konkursy dla uczniów w dziedzinie technologii informacyjnych. Każdego roku Służba Wolontariuszy wraz z Naukowo-Metodycznym Oddziałem Centrum Szkolnego opracowuje i przeprowadza kilka konkursów, nawiązujących tematyką do IT, w zależności od przeprowadzanych w Ermitażu wydarzeń i wystaw.
Lista projektów stworzonych przez serwis wolontariatu |
Ermitaż: Ochrona dziedzictwa kulturowego narodów, Wrzesień - Grudzień 2018.
Ermitaż i balet rosyjski, Marzec - Maj 2018.
Ermitaż w okresie transformacji, Październik - Grudzień 2015.
Tour de France 1717. Wielka podróż Piotra Wielkiego, Luty - Maj 2017.
Bizancjum i Rosja, Wrzesień - Grudzień 2016.
Palmyra: Breathing Life!, Marzec - Maj 2015.
Buenos Dias, Argentina, Wrzesień - Grudzień 2015.- Żaba-podróżniczka, Kwiecień - Listopad 2015.
Narodziny Ermitażu, Grudzień 2014 - Kwiecień 2015.
Cudowny świat o którym marzymy..., Grudzień 2012.
Koty duże i małe, Kwiecień 2012.
9 dni przed Kalendarzem Wrześniowym, Grudzień 2011.
Garaż Mikołaja II w Pałacu Zimowym, Luty 2011.
...Na progu odkrycia., Październik 2010.
Na tropie olimpijskich bogów, Kwiecień 2010.
Rękopisy petersburga, Maj 2009.
Multicat 2009, Marzec 2009.
Sylwester, Grudzień 2007.
Historia świątecznego drzewka, Grudzień 2005.
Bibliografia |
- СЛУЖБА ВОЛОНТЕРОВ ГОСУДАРСТВЕННОГО ЭРМИТАЖА
- Волонтеры из атомной отрасли приступили к работе в Эрмитаже
Linki zewnętrzne |
- http://www.hermitagemuseum.org/html_Ru/06/hm6_5.html
- http://www.benevole.ru