Cmentarz żydowski w Swarzędzu Przypisy | Bibliografia | Linki zewnętrzne | Menu nawigacyjneUchwała...
Cmentarze żydowskie w województwie wielkopolskimObiekty sakralne w Swarzędzu
kirkutSwarzędzuXVIII wiekuSwarzędzkich Fabryk Mebligminę SwarzędzKomisją Regulacyjną do spraw Gmin Wyznaniowych ŻydowskichZwiązkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RPSkarbem PaństwaII wojny światowej
Cmentarz żydowski w Swarzędzu – kirkut mieścił się w Swarzędzu przy zbiegu ul. Poznańskiej i ul. Jesionowej (w obrębie cmentarza pozostaje ul. Harcerska). Powstał zapewne w drugiej połowie XVIII wieku. W czasie okupacji został zdewastowany przez hitlerowców.[1].
Obecnie zachowały się drzewa rosnące na terenie nekropolii, natomiast po macewach nie ma żadnego śladu. Na jego terenie stoi komunalny dom mieszkalny przy ul. Harcerskiej oraz dawny żłobek Swarzędzkich Fabryk Mebli przy ul. Poznańskiej, późniejszy budynek zarządu Swarzędz Meble S.A. (w likwidacji). Obiekt został odkupiony przez gminę Swarzędz od likwidatora spółki i przeznaczony na cele kulturalno-edukacyjne - mieści się w nim "Swarzędzkie Centrum Integracji, Tolerancji i Kultury"[2].
7 marca 2012 w Warszawie, przed Komisją Regulacyjną do spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich, została zawarta ugoda pomiędzy Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP a gminą Swarzędz i Skarbem Państwa. Związek zrzekł się wszelkich roszczeń do gruntów po cmentarzu, które pozostaną na zawsze własnością gminy Swarzędz. Gmina zobowiązała się uporządkować teren i w przyszłości urządzić park, jak również oznaczyć to miejsce tablicami upamiętniającymi jego historię i wystawić obelisk o charakterze ekumenicznym, upamiętniający wszystkie swarzędzkie ofiary II wojny światowej[3].
Przypisy |
↑ Burchard podaje nieznaną datę powstania cmentarza oraz informację, iż na jego terenie znajduje się park
↑ Uchwała nr XXVIII/251/2012 Rady Miejskiej w Swarzędzu z dnia 2 sierpnia 2012 r. w sprawie nadania nazwy terenom po dawnym cmentarzu żydowskim w Swarzędzu
↑ Ugoda w myśl dialogu i tolerancji. "Prosto z ratusza", nr 2 (282) marzec 2012, s. 3
Bibliografia |
- Przemysław Burchard: Pamiątki i zabytki kultury żydowskiej w Polsce. Warszawa: 1990, s. 114.
- Mapa WIG Poznań Pas 39 Słup 24 Warszawa 1935
Linki zewnętrzne |
Cmentarz żydowski w Swarzędzu na portalu Wirtualny Sztetl- Więcej o swarzędzkich Żydach i ich nekropolii
- Żydzi w Swarzędzu