Giennadij Griniow Linki zewnętrzne | Bibliografia | Menu nawigacyjneBiografia Giennadija M....
Multi tool use
Rosyjscy wojskowiBiali (wojna domowa w Rosji)Biali emigranci rosyjscyKozacy współpracujący z III RzesząUrodzeni w 1897Zmarli w 1982Uczestnicy I wojny światowej (Imperium Rosyjskie)
ros.1897stanicy20 października1982MonachiumesaułOchotniczego Pułku SS „Varjag”II wojny światowejI wojnie światowejArmii DońskiejBiałychAntona I. DenikinaKrymuGallipoliFrancjiNiemiecZSRRJugosławiiUSANowym JorkuParyżaCourbevoieParyżem
Giennadij Modiestowicz Griniow, ros. Геннадий Модестович Гринев (ur. w 1897 r. w stanicy Nowoczerkasskaja, zm. 20 października 1982 r. w Monachium) – rosyjski wojskowy (esauł), emigracyjny działacz kozacki, publicysta, dowódca kozackiego batalionu w składzie Ochotniczego Pułku SS „Varjag” podczas II wojny światowej.
W 1914 r. ukończył Sworowski korpus kadetów, zaś w 1915 r. nikołajewską szkołę kawaleryjską. Brał udział w I wojnie światowej. Służył jako młodszy oficer w 7 Pułku Husarzy. W 1918 r. wstąpił do Armii Dońskiej. W stopniu podesauła służył w 1 Sotni lejbgwardii Pułku Kozackiego. Następnie przeszedł do wojsk Białych gen. Antona I. Denikina. Awansował do stopnia esauła. W połowie października 1920 r. wraz z pozostałymi wojskowymi został ewakuowany z Krymu do Gallipoli. Na emigracji zamieszkał we Francji. Następnie przeniósł się do Niemiec. Działał w organizacjach kozackich. Po ataku wojsk niemieckich na ZSRR 22 czerwca 1941 r., podjął współpracę z Niemcami. W okupowanej Jugosławii w stopniu SS-Hauptsturmführera objął dowództwo kozackiego batalionu, który wszedł w skład Ochotniczego Pułku SS „Varjag”. Po zakończeniu wojny żył w zachodnich Niemczech. Pod koniec lat 40. wyemigrował do USA, gdzie redagował w Nowym Jorku pismo „Suworowcy”. W 1961 r. przeniósł się do Paryża, gdzie został redaktorem pisma „Informacyonnyj biulletień Objedinienija lejb-kazakow”. Zaangażował się w działalność muzeum lejbgwardii Pułku Kozackiego w Courbevoie pod Paryżem. Od 1966 r. redagował organ prasowy muzeum „Biulletień Muzieja lejb-gwardii Kazaczjego połka”. Występował z wykładami i odczytami. Od 1967 r. pisał artykuły do pisma „Wojennaja Byl”.
Linki zewnętrzne |
Biografia Giennadija M. Griniowa (ros.)
Kolejna biografia Giennadija M. Griniowa (ros.)
Bibliografia |
Siergiej W. Wołkow, Офицеры российской гвардии, 2002
gFa79q6oVhQF,k40GzRsHmGYphau6ZDS,ID9pGlcXOQ,lGsgzbRvN wmLDVue5s