Wojewódzkie Centrum Telekomunikacyjne w Poznaniu Spis treści Historia | Architektura | Galeria |...


Architektura PoznaniaArchitektura modernizmu w województwie wielkopolskimTelekomunikacja w PolsceStare Miasto (Poznań)Centrum (Poznań)


modernistycznyTelekomunikacji PolskiejpierzeiAlei MarcinkowskiegoStarego MiastaCentrumosiedlu samorządowym Stare MiastoPoznaniustarego budynku pocztowegoMuzeum NarodowegożelbetowejZdzisław PiwowarczykReginę Pawułę-PiwowarczyktelekomunikacjiżaluzjielewacjigranitulastrikoZamku Królewskiego

































Wojewódzkie Centrum Telekomunikacyjne


Ilustracja
Wojewódzkie Centrum Telekomunikacyjne i Muzeum Narodowe

Państwo

 Polska
Miejscowość
Poznań
Styl architektoniczny

modernizm
Architekt

Zdzisław Piwowarczyk, Regina Pawuła-Piwowarczyk
Ukończenie budowy
1975


Położenie na mapie Poznania


Mapa lokalizacyjna Poznania

Wojewódzkie Centrum Telekomunikacyjne

Wojewódzkie Centrum Telekomunikacyjne






Położenie na mapie Polski


Mapa lokalizacyjna Polski

Wojewódzkie Centrum Telekomunikacyjne

Wojewódzkie Centrum Telekomunikacyjne






Położenie na mapie województwa wielkopolskiego


Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego

Wojewódzkie Centrum Telekomunikacyjne

Wojewódzkie Centrum Telekomunikacyjne





Ziemia52°24′34,10″N 16°55′47,21″E/52,409472 16,929781

Wojewódzkie Centrum Telekomunikacyjne – modernistyczny gmach Telekomunikacji Polskiej zlokalizowany przy wschodniej pierzei Alei Marcinkowskiego na pograniczu Starego Miasta i Centrum na osiedlu samorządowym Stare Miasto w Poznaniu, w bezpośrednim sąsiedztwie starego budynku pocztowego i Muzeum Narodowego.




Spis treści






  • 1 Historia


  • 2 Architektura


  • 3 Galeria


  • 4 Przypisy


  • 5 Bibliografia





Historia |


Obiekt wzniesiono w technice żelbetowej, w 1975, a projektantem był Zdzisław Piwowarczyk, wspomagany przez Reginę Pawułę-Piwowarczyk. Konstruktorem był Janusz Gunderman. Powodem budowy gmachu była konieczność rozbudowy poczty o nowoczesne przestrzenie potrzebne gwałtownie rozwijającej się w końcu lat 60. XX wieku telekomunikacji. Zlokalizowano tutaj Wojewódzkie Centrum Telekomunikacyjne.



Architektura |


Odważnym i nieszablonowym rozwiązaniem, zwłaszcza w kontekście starej tkanki architektonicznej śródmieścia, było zastosowanie charakterystycznych kamiennych, poziomych żaluzji na całej elewacji, które z czasem zdjęto, a w początkach XXI wieku (po modernizacji obiektu) - przywrócono, na wyraźne żądanie współautorki rozwiązania, która nie chciała pozostawienia jedynie części tych elementów, co wstępnie zaproponowano. Obecne żaluzje wykonano z wysokiej jakości granitu, w miejsce wcześniejszego, nietrwałego lastriko[1].


Gmach stanowi istotny element panoramy centralnej części Alei Marcinkowskiego, stanowiąc tło i wizualne uzupełnienie dla długiego, horyzontalnego budynku Muzeum Narodowego. Projektant planował także przebudowę głównego wejścia do starego gmachu pocztowego, do czego jednak nie doszło[2].



Galeria |




Przypisy |




  1. Aleksandra Robakowska, Jarosław Trybuś, Od Zamku do Browaru. O architekturze Poznania ostatnich stu lat, wyd. Galeria Miejska Arsenał, Poznań, 2005, s.93, ​ISBN 83-88947-39-7


  2. PiotrP. Marciniak PiotrP., Doświadczenia modernizmu. Architektura i urbanistyka Poznania w czasach PRL, PiotrP. Chojnacki, Poznań: Wydawnictwo Miejskie, 2010, s. 141, ISBN 978-83-7503-113-3, OCLC 750779978 .



Bibliografia |



  1. Atlas architektury Poznania, JanuszJ. Pazder (red.), AleksandraA. Dolczewska, Poznań: Wydawnictwo Miejskie, 2008, s. 186, ISBN 978-83-7503-058-7, OCLC 316600366 .


  2. Poznań - atlas aglomeracji 1:15.000, wyd. CartoMedia/Pietruska & Mierkiewicz, Poznań, 2008, ​ISBN 978-83-7445-018-8




Popular posts from this blog

Paper upload error, “Upload failed: The top margin is 0.715 in on page 3, which is below the required...

Emraan Hashmi Filmografia | Linki zewnętrzne | Menu nawigacyjneGulshan GroverGulshan...

How can I write this formula?newline and italics added with leqWhy does widehat behave differently if I...