Arseniusz (Smoleniec) Życiorys | Przypisy | Menu nawigacyjneАрсений (Смоленец),...


Urodzeni w 1873Zmarli w 1937Ofiary radzieckich łagrówRosyjscy biskupi prawosławniPolscy biskupi prawosławniEparchia twerskaBiskupi orłowscyBiskupi symferopolscy i krymscyBiskupi stalingradzcyBiskupi rostowscyOfiary prześladowań antyprawosławnych w Związku RadzieckimAbsolwenci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu WarszawskiegoLudzie urodzeni w Warszawie


WarszawieTaganrogurosyjskiprawosławnykatolicyzmuUniwersytetu WarszawskiegosądachTwerzeŁadodzeWarszawiekandydata naukteologicznychwieczyste śluby mniszeAleksymhierodiakonahieromnichaKlewaniuarchimandrytyAleksandrowskiego misyjnego seminarium duchownego w Ardoniemonasteru Narodzenia Matki Bożej w Białyniczacheparchii władykaukaskiejChirotoniaŁawrze św. Aleksandra Newskiego w PetersburguFlawianeparchii twerskiejeparchii jekaterynosławskiejTymczasowego wyższego zarządu cerkiewnego na południowym wschodzie RosjiBiałychgen. Denikinakonfiskacie majątku Rosyjskiego Kościoła PrawosławnegoMonasterze Sołowieckimeparchii saratowskiejmińskiejeparchią stalingradzkąeparchią krymskąarcybiskupa orłowskiego




.mw-parser-output table.duchowny-ksiadz td.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup td.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha td.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal td.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez td.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil td.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}.mw-parser-output table.duchowny-ksiadz tr.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup tr.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha tr.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal tr.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez tr.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil tr.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}


















































Arseniusz



Aleksander Smoleniec

Arcybiskup semipałatyński

Ilustracja
Kraj działania

 ZSRR
Data i miejsce urodzenia

21 lipca 1873
Warszawa
Data i miejsce śmierci

19 grudnia 1937
Taganrog
Arcybiskup semipałatyński
Okres sprawowania
1935


Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Śluby zakonne
1902

Diakonat
1902

Prezbiterat
1902

Chirotonia biskupia
22 października 1910























Sukcesja apostolska

Data konsekracji
22 października 1910
Miejscowość

Petersburg
Miejsce

Ławra Aleksandra Newskiego
Konsekrator

Flawian (Gorodiecki)









Arseniusz, imię świeckie Aleksander Smoleniec (ur. 21 lipca 1873 w Warszawie, zm. 19 grudnia 1937 w Taganrogu) – rosyjski biskup prawosławny.



Życiorys |


Pochodził z polskiej rodziny inteligenckiej[1]. W młodości przeszedł na prawosławie z katolicyzmu[2]. Ukończył studia na wydziale prawniczym Uniwersytetu Warszawskiego w 1896. Następnie pracował w sądach w Twerze, Ładodze i Warszawie. W 1900 wstąpił do Kazańskiej Akademii Duchownej i dwa lata później uzyskał dyplom kandydata nauk teologicznych. 23 marca 1902 złożył wieczyste śluby mnisze przed rektorem Akademii, biskupem czystopolskim Aleksym. W tym samym roku został wyświęcony na hierodiakona i hieromnicha. W 1902 został zatrudniony jako wykładowca seminarium duchownego w Kazaniu, jednak jeszcze w tym samym roku przeniesiono go do pracy w szkole duchownej w Klewaniu. Od 1903 do 1905 był inspektorem seminarium w Kazaniu[2].


W 1905 otrzymał godność archimandryty. Następnie przez dwa lata był rektorem Aleksandrowskiego misyjnego seminarium duchownego w Ardonie. Od 1907 do 1910 był przełożonym monasteru Narodzenia Matki Bożej w Białyniczach[2]. 22 października 1910 został wyświęcony na biskupa piatigorskiego, wikariusza eparchii władykaukaskiej. Chirotonia odbyła się w Ławrze św. Aleksandra Newskiego w Petersburgu; jako główny konsekrator wziął w niej udział metropolita kijowski i halicki Flawian[2]. W 1912 przeniesiony do eparchii twerskiej jako jej wikariusz z tytułem biskupa starickiego. Godność tę pełnił do 1917, gdy został wyznaczony na biskupa nadazowskiego i taganroskiego, wikariusza eparchii jekaterynosławskiej[2].


W 1919 wszedł w skład Tymczasowego wyższego zarządu cerkiewnego na południowym wschodzie Rosji[3] obejmującego obszary zajmowane przez wojska Białych pod dowództwem gen. Denikina. Od 1919 do 1922 był biskupem rostowskim i taganroskim. Po zdobyciu Rostowa przez bolszewików został oskarżony o przeciwstawianie się konfiskacie majątku Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Skazany na trzy lata więzienia, do 1925 przebywał w łagrze urządzonym w dawnym Monasterze Sołowieckim[2]. Po uwolnieniu był krótko locum tenens eparchii saratowskiej, a następnie mińskiej. W 1927 otrzymał godność arcybiskupią[2]. Od 1927 do 1930 kierował eparchią stalingradzką, zaś od 1930 do 1931 – eparchią krymską. W 1931 otrzymał godność arcybiskupa orłowskiego, jednak nigdy nie objął faktycznego zarządu eparchii. W 1933 odszedł w stan spoczynku[2].


Aresztowany w 1933 w Stalingradzie, do 1937 przebywał na zsyłce w różnych miejscowościach. Mimo tego, w 1935 wyznaczono go na biskupa semipałatyńskiego; nigdy nie objął katedry. Pozostając zesłańcem, zmarł 19 grudnia 1937[2].



Przypisy |




  1. Арсений (Смоленец), архиепископ. 11 августа 1931 — 27 июля 1932


  2. abcdefghi Арсений (Смоленец Александр Иванович)


  3. ВРЕМЕННОЕ ВЫСШЕЕ ЦЕРКОВНОЕ УПРАВЛЕНИЕ НА ЮГО-ВОСТОКЕ РОССИИ w Prawosławnej Encyklopedii










Poprzednik
Powstanie eparchii


Biskup rostowski
1919 – 1927

Następca
Serafin (Siliczew)








Poprzednik
Nikodem (Krotkow)


Biskup symferopolski i krymski
1930 – 1931

Następca
Porfiry (Gulewicz)








Poprzednik
Innocenty (Nikiforow)


Biskup semipałatyńskki
1935

Następca
Focjusz (Purlewski)



Popular posts from this blog

Paper upload error, “Upload failed: The top margin is 0.715 in on page 3, which is below the required...

Emraan Hashmi Filmografia | Linki zewnętrzne | Menu nawigacyjneGulshan GroverGulshan...

How can I write this formula?newline and italics added with leqWhy does widehat behave differently if I...