Kiełbasa Spis treści Historia | Sposób przygotowania | Nazwa | Ciekawostki | Rodzaje kiełbas[8] |...
Kiełbasy
podrobyAugusta IIImięso wieprzowewędzeniemięsowołowinakoninajagnięcinamięso drobiowesalamifrankfurterkikabanosparówkipodrobyprzyprawamiziołamiosłonkijelittworzyw sztucznychzakonserwowanesuszeniesparzeniewodysalamikabanosybiała kiełbasa
Kiełbasa – zmielone mięso (bądź podroby) wraz z dodatkami (przyprawy, zioła), wtłoczone do jelita (pierwotna wersja naturalna) bądź osłonki celulozowej.
Spis treści
1 Historia
2 Sposób przygotowania
3 Nazwa
4 Ciekawostki
5 Rodzaje kiełbas[8]
6 Zobacz też
7 Przypisy
Historia |
Kiełbasa stanowiła nieodzowny element tzw. bigosu hultajskiego. W czasach saskich dobry szlachecki kucharz powinien był umieć przyrządzać kiełbasę na 12 sposobów, a pański na 24. Na dworze Augusta III był sławny kuchmistrz Wereszczak, od którego nazwiska nazwany został sposób podawania kiełbasy. Kiełbasa „na wereszczaku” dawana, była pokrojona w talarki i podlana ostrym sosem, a jadano ją łyżką. Stąd powstało przysłowie: „Za króla Sasa, łyżką kiełbasa.”[1].
Sposób przygotowania |
Tradycyjny skład kiełbasy to mięso wieprzowe solone, z dodatkiem przypraw. Ze względu na warunki klimatyczne w Polsce (duża wilgotność powietrza) utrwalano kiełbasy poprzez wędzenie, w odróżnieniu od krajów śródziemnomorskich – gdzie znacznie lepsze efekty przedłużenia trwałości uzyskiwano przez naturalne procesy suszenia. W pewnych okresach[potrzebny przypis] ze względów ekonomicznych (proceder ten trwa do dziś) nazywano kiełbasą wyroby wędliniarsko-garmażeryjne, w skład których wchodziło mięso innych zwierząt rzeźnych np. wołowina, konina, jagnięcina, mięso drobiowe, mięso królicze, a nawet z nutrii lub osła. Należy podkreślić, że wytwórcy kiełbas stosując wymienione namiastki mięsa wieprzowego, mieli na celu jedynie zastąpienie deficytowej wieprzowiny znacznie tańszymi mięsami innych zwierząt[potrzebny przypis]. Tak utrwalił się stereotyp o tym, że salami wytwarzane jest z mięsa osła, frankfurterki robi się z nutrii, kabanos z koniny, a parówki z drobiu. Żeby docenić smak wymienionych wędlin stosuje się tylko tradycyjny skład, do którego zalicza się: rozdrobnione wyłącznie wieprzowe mięso, rzadziej wołowe, a ze względu na cenę niezwykle rzadko cielęce. W ostatnich latach zwykło nazywać się kiełbasą wyroby drobiowe lub mieszane (salami), ewentualnie podroby zwierząt wraz z przyprawami, ziołami i innymi dodatkami, wtłoczone do osłonki (dawniej – zawsze z naturalnych jelit zwierzęcych, dziś coraz częściej z tworzyw sztucznych) i zakonserwowane na jeden z wielu znanych sposobów, np. przez suszenie, sparzenie wrzątkiem, wędzenie w dymie itp.
Smak kiełbasy zależy nie tylko od rodzaju mięsa, z którego została wykonana, ale w równie znacznym stopniu od proporcji domieszek oraz sposobu konserwacji.
Rozróżnia się kiełbasy trwałe, zawierające około 36% wody (np. krakowska, sucha, salami), kiełbasy półtrwałe, zawierające 36–56% wody (np. kabanosy, żywiecka) i kiełbasy nietrwałe zawierające do 72% wody (np. biała kiełbasa, zwyczajna, serdelowa).
Kiełbasa oferowana jest m.in. w pętach, np. kiełbasa zwyczajna lub w kawałkach, np. kiełbasa krakowska.
Nazwa |
W języku polskim słowo kiełbasa znane jest od XV wieku. W staropolszczyźnie występowały również określenia: kiełbodziej – przyrząd do nadziewania farszem kiełbas, był on wykonany ze szklanego cylindra albo krowiego rogu; oraz kiełbaśnik – sprzedawca uliczny wędlin[2]. Kiełbasa jest wyrazem ogólnosłowiańskim, kontynuant prasłowiański: *kl̥basa, być może od prasłowiańskiego *klbъ – coś kłębiastego, wypukłego. Nie można wykluczyć zapożyczenia, por. tureckie külbastí – pieczeń z rusztu[3][4].
Ciekawostki |
- Co roku w Chicopee, USA odbywa się konkurs na największą kiełbasę świata.
Otto von Bismarckowi przypisuje się powiedzenie: „Prawo jest jak kiełbasa. Lepiej nie wiedzieć, jak się je robi” (w rzeczywistości John Godfrey Saxe, 1869)- Kiełbasa uchodziła w dawnej Polsce za typowo niemiecką potrawę, śmiano się, że Niemiec potrafił kiełbasę zrobić nawet z psiego mięsa (Wędrowali Niemcy przez bory i lasy, Napotkali sukę, wzięli na kiełbasy[5][6]). Inne niemieckie przysłowie mówi: „Nie samym chlebem żyje człowiek, ale chlebem z szynką i kiełbasą”[7].
Rodzaje kiełbas[8] |
Kiełbasy ze względu na trwałość dzielimy na:
- trwałe – do 36% wody (np.: kabanosy, sucha myśliwska)
- półtrwałe – od 36% do 56% wody (np.: polska, jałowcowa)
- nietrwałe – od 56% do 72% wody (np.: biała, śląska)
Kiełbasy dzielone są również z uwzględnieniem stopnia rozdrobnienia:
- homogenizowane – rozdrobnienie wsadu do 3 mm (np. parówki, mortadela)
- drobno rozdrobnione – rozdrobnienie wsadu od 3 do 5 mm (np. salami, metka)
- średnio rozdrobnione – rozdrobnienie wsadu od 5 do 20 mm (np. jałowcowa, toruńska)
- grubo rozdrobnione – rozdrobnienie wsadu od 20 mm (np. dębicka, krakowska)
Zobacz też |
- kulinaria
- kaszanka
- salceson
- smalec
- szynka
- Lap-cheong
Przypisy |
↑ Zygmunt Gloger, „Encyklopedia staropolska”, Warszawa 1900-1903.
↑ Prace i materiały: Seria etnograficzna. wyd. 9-13, 1965, s. 5.
↑ W. Boryś, Słownik Etymologiczny Języka Polskiego, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2006, ISBN 83-08-03648-1.
↑ KrystynaK. Długosz-Kurczabowa KrystynaK., Słownik Etymologiczny Języka Polskiego, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2005, ISBN 83-01-14361-4, OCLC 750001566 .
↑ Jan Stanisław Bystroń „Megalomanja narodowa”, 1935 str. 257.
↑ Zresztą sytuacja taka miała miejsce nie tylko wśród społeczeństw mało zaawansowanych technologicznie czy cywilizacyjnie: „Wędrowali Niemce przez bory i lasy, napotkali sukę, wzięli na kiełbasy” (Stegner, 2003: 121) „To chyba dosyć barwne odzwierciedlenie stanu stosunku polsko-niemieckich [...] Analogicznie rzecz się ma z przypisywaniem innym grupom spożywania pokarmów przeznaczonych dla zwierząt. Spożywane potrawy mogą także służyć wyznaczeniu granic poszczególnych regionów etnicznych.” w: Kultura popularna wyd. 15-18 str. 19, 2006”.
↑ K. Szczęsny. Turyści z Niemiec. Rynek turystyczny. 2007. nr 6, str, 27 w: Jakub Karpiński. Ustrój komunistyczny w Polsce, 2005 str. 619.
↑ Przewodnik po kiełbasach - rodzaje, skład i ciekawostki - odzywianie.info.pl, www.odzywianie.info.pl [dostęp 2018-12-10] .
Kontrola autorytatywna (charcuterie):
GND: 4067094-6
NDL: 00571453
BNCF: 37824