Gazociąg Transkaraibski Menu nawigacyjne

Multi tool use
GazociągiAmeryka PołudniowaUnia Narodów Południowoamerykańskich
gazociąg8 lipca2006Hugo ChávezaWenezueliAlvaro UribeKolumbiiPanamyPunta BallenasGuajiraJeziora MaracaiboZulia2013PDVSAEcopetrolUnii Narodów Południowoamerykańskich

Gazociąg Transkaraibski (czerwony)
Gazociąg Transkaraibski (Gasoducto Transcaribeño, nazywany też wcześniej Gasoducto Binacional) - gazociąg, którego powstanie zostało zainicjowane 8 lipca 2006 przez prezydentów Hugo Cháveza z Wenezueli, Alvaro Uribe z Kolumbii i Martína Torrijosa z Panamy. Budowa potrwa dwa lata, będzie kosztować ponad 300 milionów dolarów.
Średnica rury będzie wynosić 64 cm, jej długość - 225 km pomiędzy Punta Ballenas w kolumbijskiej części półwyspu Guajira a wschodnim wybrzeżem Jeziora Maracaibo (stan Zulia) w Wenezueli. Na początku będzie transportował dziennie 4,25 milionów m³ gazu w kierunku Wenezueli, aby w 2013 zmienić kierunek transportując gaz z Wenezueli do Kolumbii.
Prace konstrukcyjne są wykonywane przez państwowe firmy naftowe: wenezuelską PDVSA i kolumbijski Ecopetrol.
Inwestycja jest przejawem integracji latynoamerykańskiej (na razie południowoamerykańskiej) w ramach Unii Narodów Południowoamerykańskich.
Na początku gazociąg miał nazywać się transguajirskim, ale po rozszerzeniu inwestycji o Panamę zmieniono nazwę na Gazociąg Transkaraibski.
rOWgyErX6xjt9E3j46A