Ślepa próba (medycyna) Podwójnie ślepa próba | Potrójnie ślepa próba | Przypisy | Menu...


Eksperymenty medycznePsychometria


farmakologiieksperymentu klinicznegoplaceboefektu oczekiwaniaOskarowi Pfungstowi„Mądrego Hansa”Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii






Trzy możliwości przeprowadzenia eksperymentu klinicznego (procenty informują, ilu pacjentów deklaruje poprawę po zakończeniu kuracji)
1 – brak ślepej próby
2 – pojedynczo ślepa próba
3 – podwójnie ślepa próba


Ślepa próba – w farmakologii metoda prowadzenia eksperymentu klinicznego badającego wpływ substancji (zwykle leku), polegająca na utrzymaniu osób przyjmujących lek w nieświadomości co do tego czy przyjmują lek, czy też substancję obojętną (placebo). Ślepą próbę stosuje się w celu wykluczenia efektu oczekiwania u osób, na których sprawdza się działanie substancji.


Metodę ślepej próby, na przykład podwójnie ślepej, stosuje się przy badaniu środków farmakologicznych i niefarmakologicznych.



Podwójnie ślepa próba |



 Osobny artykuł: Podwójnie ślepa próba.

Podwójnie ślepa próba polega na tym, że nikt z osób biorących bezpośrednio udział w eksperymencie i mających kontakt z osobami badanymi nie wie, który środek jest lekiem, a który placebo. W ten sposób wyklucza się możliwość nieświadomego wpłynięcia na osoby badane (i tym samym na wyniki badania) przez lekarza prowadzącego i osoby podające lek. Pierwszy naukowo opisany przypadek zastosowania podwójnie ślepej próby należy przypisać psychologowi Oskarowi Pfungstowi, który zastosował tę metodę już w 1907 roku w sprawie „Mądrego Hansa”[1].


Podwójnie ślepa próba ma duże znaczenie dla zapewnienia obiektywnych wyników badań, ponieważ:



  • jeśli pacjent sam przyjmuje leki (sytuacja 1. na rysunku), niemożliwa jest obiektywna ocena wpływu leku

  • jeśli lekarz wydaje leki (sytuacja 2.), może on swoim działaniem (na przykład dając dodatkowe leki) nieświadomie sfałszować wynik eksperymentu.



Potrójnie ślepa próba |


Potrójnie ślepa próba polega na tym, że również osoby przeprowadzające statystyczną analizę rezultatów badania nie wiedzą, który środek jest lekiem, a który placebo[2].



Przypisy |




  1. Oskar Pfungst: Clever Hans (The horse of Mr. Von Osten) A contribution to experimental animal and human psychology (ang.). Henry Holt and Company, 1911. [dostęp 2013-11-20].


  2. M. Porta, A Dictionary of Epidemiology, Oxford University Press, Oxford, 2008, ​ISBN 978-0-19-531449-6



Star of life.svgZapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.








Popular posts from this blog

Paper upload error, “Upload failed: The top margin is 0.715 in on page 3, which is below the required...

Emraan Hashmi Filmografia | Linki zewnętrzne | Menu nawigacyjneGulshan GroverGulshan...

How can I write this formula?newline and italics added with leqWhy does widehat behave differently if I...