Kazimierz Schally Spis treści Życiorys | Ordery i odznaczenia | Przypisy | Bibliografia, linki |...


Absolwenci Politechniki LwowskiejCzłonkowie Polskiej Organizacji WojskowejGenerałowie brygady II RzeczypospolitejGenerałowie brygady Polskich Sił ZbrojnychLudzie związani z EdynburgiemOdznaczeni Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari (II Rzeczpospolita)Odznaczeni Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (II Rzeczpospolita)Odznaczeni Krzyżem Niepodległości z MieczamiOdznaczeni dwukrotnie Złotym Krzyżem Zasługi (II Rzeczpospolita)Odznaczeni Złotą Odznaką Honorową Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej I stopniaOficerowie PSZ internowani na wyspie ButeOsadnicy wojskowi II RzeczypospolitejPochówki w Wielkiej BrytaniiPolacy – Oficerowie Legii HonorowejPolscy wolnomularze (II Rzeczpospolita)Polacy w II wojnie światowejSzefowie Gabinetu Wojskowego Prezydenta II RzeczypospolitejUrodzeni w 1895Zmarli w 1967Żołnierze korpusów polskich w Rosji 1917–1918Żołnierze Legionów Polskich 1914–1918Żołnierze Armii Polskiej we Francji 1917–1919Żołnierze Wojska Polskiego na emigracji w Wielkiej Brytanii po II wojnie światowejOdznaczeni Krzyżem Walecznych (czterokrotnie)


1895Nowym Sączu1967Edynburgugenerał brygadyWojska PolskiegoIgnacego Mościckiego19351939Naczelnym Dowództwie Sprzymierzonych w Europie (SHAEF)Orderu Virtuti MilitariJaśniskaWiener NeustadtLegionów1 pułku artylerii1914kryzysie przysięgowymPozsony (Bratysława)Politechnice LwowskiejPolskiej Organizacji WojskowejI Korpusu Polskiego na WschodzieBobrujskuLeopoldem Lisem KuląJózefa Dowbora-MuśnickiegoKijowaCzernihowieHetmanatuArmii Polskiej we FrancjiMurmańskaCzekaPietrozawodskuPiotrogrodzieErika Scaveniusatyfus plamistyMiędzynarodowego Czerwonego KrzyżaWojska PolskiegoNaczelnikowi PaństwaJózefowi PiłsudskiemuOber-OstuJózefa HalleraŁuckawyprawy kijowskiejbitwy pod BorodziankąArmii CzerwonejArmii KonnejRówneKrzyżami Walecznychbitwie warszawskiejboju o BiałystokVirtuti Militaribitwie niemeńskiejLidy1 Dywizji Piechoty LegionówStefanem Dąb-Biernackim1 pułku artylerii polowej LegionówMinisterstwa Spraw Wojskowych1 Grupy Artyleriidowódcą piechoty dywizyjnej20 Dywizji PiechotyBaranowiczachIgnacego Mościckiegostarszeństwemosadnikiem wojskowympowiecie grodzieńskimagresji ZSRR na PolskęinternowaniuCzerniowiecBukaresztuFrancjiVichyupadku FrancjiLiverpooluBroughtonOśrodku Oficerskim w Rothesay (tzw. Wyspa Wężów)śmierci gen. Władysława Sikorskiegoattaché wojskowymOttawieKazimierz SosnkowskiNaczelnym Dowództwie Sprzymierzonych Ekspedycyjnych Sił Zbrojnych (Supreme Headquarters of Allied Expeditionary Forces – SHAEF)Polskim Korpusie Przysposobienia i RozmieszczeniaSzkocjiWolnomularzloży wolnomularskiejWielkiej Loży Narodowej PolskiAndrzejWilniebiochemiiUSAnagrody Nobla




.mw-parser-output table.zolnierz-lotnictwo td.naglowek{color:black!important;background:#95a7b9!important}.mw-parser-output table.zolnierz-marynarka td.naglowek{color:white!important;background:#6082B6!important}.mw-parser-output table.zolnierz-lądowe td.naglowek{color:white!important;background:#556B2F!important}.mw-parser-output table.zolnierz-paramilitarny td.naglowek{color:black!important;background:#b6b3c7!important}

































Kazimierz Piotr Schally


Ilustracja

generał brygadygenerał brygady
Data i miejsce urodzenia

22 lutego 1895
Nowy Sącz, Austro-Węgry
Data i miejsce śmierci

12 stycznia 1967
Edynburg, Wielka Brytania
Przebieg służby
Lata służby
1914-1947
Siły zbrojne

Wappen Kaisertum Österreich 1815 (Klein).png Armia Austro-Węgier
Orzełek legionowy.svg Legiony Polskie
Orzełek II RP.svg Wojsko Polskie
Stanowiska
dowódca 1 Grupy Artylerii,
II dowódca piechoty dywizyjnej 20 Dywizji Piechoty,
szef Gabinetu Wojskowego Prezydenta Rzeczypospolitej,
szef Misji Wojskowej przy Naczelnym Dowództwie Sprzymierzonych w Europie (SHAEF)
Główne wojny i bitwy

I wojna światowa
Odznaczenia

Krzyż Srebrny Orderu Virtuti MilitariKrzyż Komandorski Orderu Odrodzenia PolskiKrzyż Niepodległości z MieczamiKrzyż Walecznych (1920-1941, czterokrotnie)Złoty Krzyż ZasługiZłoty Krzyż ZasługiOdznaka Honorowa Ligi Obrony Powietrznej i PrzeciwgazowejOficer Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja)

Kazimierz Piotr Schally (ur. 22 lutego 1895 w Nowym Sączu, zm. 12 stycznia 1967 w Edynburgu) – generał brygady Wojska Polskiego. Szef Gabinetu Wojskowego Prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego od 21 września 1935 roku do września 1939 roku[1], szef Misji Wojskowej RP przy Naczelnym Dowództwie Sprzymierzonych w Europie (SHAEF) (1944–1945). Kawaler Orderu Virtuti Militari.




Spis treści






  • 1 Życiorys


  • 2 Ordery i odznaczenia


  • 3 Przypisy


  • 4 Bibliografia, linki





Życiorys |


Syn Andrzeja Schally i Stanisławy ze Śniadowskich, właścicieli majątku Jaśniska pod Lwowem. Naukę rozpoczął we Lwowie, maturę zdał w Wiedniu po ukończeniu wojskowej szkoły realnej w 1913. Następnie studiował przez półtora roku w Akademii Wojskowej w Wiener Neustadt. W końcu sierpnia 1914 porzucił akademię i 6 września 1914 wstąpił do Legionów, objął dowództwo plutonu w 2. kompanii VI batalionu.. Od września 1914 do lipca 1917 kolejno: podchorąży w VI batalionie, dowódca plutonu, batalionu, adiutant, dowódca dywizjonu 1 pułku artylerii. Podporucznik z października 1914, porucznik z grudnia 1915. Po kryzysie przysięgowym 20 września 1917 wcielony do armii austriackiej. W grudniu 1917 ukończył w Pozsony (Bratysława) kurs szkoły oficerów rezerwy. Korzystając z urlopu, zbiegł z armii. W styczniu 1918 rozpoczął studia na Politechnice Lwowskiej, działał tam jako instruktor Polskiej Organizacji Wojskowej. W kwietniu 1918 wysłany z jej ramienia do I Korpusu Polskiego na Wschodzie w Bobrujsku, mianowany tam podkapitanem, wraz z Leopoldem Lisem Kulą próbował przeciwdziałać kapitulacji Wojska Polskiego przed Niemcami. Po nieudanej próbie aresztowania gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego i niedopuszczenia do rozbrojenia przez Niemców I Korpusu Polskiego, wyjechał do Kijowa. Aresztowany tam przez Niemców, wkrótce zwolniony. W czerwcu 1918 był komendantem Okręgu POW w Czernihowie na terytorium Hetmanatu. Na początku lipca 1918 oddelegowany przez Komendę POW do Armii Polskiej we Francji. W czasie przedzierania się do Murmańska 12 lipca 1918 aresztowany przez Czeka w Pietrozawodsku, osadzony w więzieniu w Piotrogrodzie i skazany na śmierć, wyroku nie wykonano dzięki interwencji posła duńskiego Erika Scaveniusa. W listopadzie 1918 zachorował w więzieniu na tyfus plamisty. Zwolniony ze szpitala, dzięki ponownej interwencji Scaveniusa i duńskiej misji Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, powrócił do Polski.


6 grudnia 1918 wstąpił w szeregi Wojska Polskiego. Złożył wówczas Naczelnikowi Państwa Józefowi Piłsudskiemu raport o sytuacji w Rosji i ruchach wojsk niemieckich na terytorium Ober-Ostu. 8 lutego 1919 wysłany z ustnymi rozkazami Piłsudskiego do gen. Józefa Hallera, dowódcy Armii Polskiej we Francji, w sprawie przybycia oddziałów Armii do Polski. W armii Hallera służył w 1 pułku artylerii jako dowódca dywizjonu. 1 marca 1919 rozkazem Naczelnego Dowództwa WP we Francji awansowany na majora. W kwietniu 1919 powrócił z pułkiem do Polski i jako dowódca dywizjonu brał udział w walkach na froncie ukraińskim w rejonie Łucka. Podpułkownik artylerii z 1 czerwca 1919. W okresie kwiecień – październik 1919 dowódca dywizjonu 1 pułku artylerii Armii gen. Hallera. Uczestnik wyprawy kijowskiej, później w odwrocie z Ukrainy. W czasie bitwy pod Borodzianką (12 czerwca) powstrzymał atak Armii Czerwonej. 22 lipca 1920, kierując ogniem pułku, odparł atak kawalerii sowieckiej Armii Konnej na Równe, przyczyniając się w znacznej mierze do utrzymania miasta. Odznaczony za te czyny Krzyżami Walecznych. W sierpniu 1920 walczył w bitwie warszawskiej. Za dzielność i odwagę wykazane 22 sierpnia 1920 w boju o Białystok otrzymał Virtuti Militari. W bitwie niemeńskiej, organizował 28 września obronę Lidy, wraz z dowódcą 1 Dywizji Piechoty Legionów, płk. Stefanem Dąb-Biernackim.


W okresie październik 1919 – styczeń 1927 pełniący obowiązki dowódcy, a potem dowódca 1 pułku artylerii polowej Legionów w Wilnie. Pułkownik z 1 lipca 1923. 22 stycznia 1927 roku został przeniesiony służbowo do Samodzielnego Wydziału Artylerii Ministerstwa Spraw Wojskowych w Warszawie z zachowaniem stanowiska dowódcy pułku[2]. 5 maja 1927 roku został przeniesiony do kadry oficerów artylerii z równoczesnym przydziałem do Ministerstwa Spraw Wojskowych na stanowisko zastępcy szefa Departamentu Artylerii[3].


W marcu 1929 mianowany został dowódcą 1 Grupy Artylerii w Warszawie[4], a 15 grudnia 1934 – II dowódcą piechoty dywizyjnej 20 Dywizji Piechoty w Baranowiczach[5]. Od września 1935 do września 1939 szef Gabinetu Wojskowego Prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego. Generał brygady ze starszeństwem z dniem 1 stycznia 1936.


Został osadnikiem wojskowym w osadzie Gnojownica w powiecie grodzieńskim (ziemię otrzymał tam również por. Tadeusz Schally)[6].


Po agresji ZSRR na Polskę przekroczył wraz z Prezydentem RP granicę rumuńską. Po internowaniu prezydenta przez władze rumuńskie przedostał się z Czerniowiec do Bukaresztu, gdzie początkowo nie mógł uzyskać zgody na wyjazd do Paryża. Prawdopodobnie w grudniu 1939 dotarł do Francji, przebywał w Ośrodku Oficerskim w Vichy w dyspozycji Naczelnego Wodza. Po upadku Francji, 26 czerwca 1940 ewakuowany do Liverpoolu. Przebywał w obozie w Broughton, następnie od sierpnia 1940[7] do końca 1941 w Ośrodku Oficerskim w Rothesay (tzw. Wyspa Wężów). Od 2 stycznia 1942 w stanie nieczynnym. Po śmierci gen. Władysława Sikorskiego, 1 listopada 1943 przywrócony do służby czynnej, mianowany attaché wojskowym przy Poselstwie RP w Ottawie. Do Kanady nie wyjechał, gdyż gen. Kazimierz Sosnkowski w kwietniu 1944 mianował go szefem Misji Wojskowej przy Naczelnym Dowództwie Sprzymierzonych Ekspedycyjnych Sił Zbrojnych (Supreme Headquarters of Allied Expeditionary Forces – SHAEF), funkcję pełnił do sierpnia 1945. Od 2 sierpnia 1945 do 22 lutego 1947 pozostawał w dyspozycji szefa Sztabu Głównego, a po demobilizacji, do 21 lutego 1949, w Polskim Korpusie Przysposobienia i Rozmieszczenia.


Po demobilizacji osiedlił się w Edynburgu w Szkocji, gdzie zmarł i został pochowany[8]. Wolnomularz, członek loży wolnomularskiej Wielkiej Loży Narodowej Polski[9]. Jego syn, Andrzej ur. w 1926 w Wilnie, profesor biochemii w USA, został w 1977 roku laureatem nagrody Nobla.



Ordery i odznaczenia |




  • Krzyż Srebrny Orderu Wojskowego Virtuti Militari (1921)[10]


  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1936)[11]


  • Krzyż Niepodległości z Mieczami (1931)[12]


  • Krzyż Walecznych (czterokrotnie)


  • Złoty Krzyż Zasługi (dwukrotnie, w tym 1938[13])

  • Złota Odznaka Honorowa Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej I stopnia[14]

  • Oficer Legii Honorowej



Przypisy |




  1. Zbigniew Gnat-Wieteska. Garwolin. Gabinet Wojskowy Prezydenta. Rzeczypospolitej w latach 1926-1939, w: Niepodległość i Pamięć, 2006, Tom 13 , Numer 1 (22), s. 21.


  2. Dziennik Personalny Ministerstwa Spraw Wojskowych Nr 2 z 22 stycznia 1927 roku, s. 14.


  3. Dziennik Personalny Ministerstwa Spraw Wojskowych Nr 14 z 5 maja 1927 roku, s. 128.


  4. Dziennik Personalny M.S.Wojsk., Nr 7 z 22.03.1929


  5. Dziennik Personalny M.S.Wojsk. Nr 14 z 22.12.1934 r.


  6. Osadnicy wojskowi – lista kompletna. kresy.genealodzy.pl. s. 178. [dostęp 10 kwietnia 2015].


  7. Dowództwo Stacji Zbornej Oficerów Rothesay, rozkaz dzienny nr 1, 25 sierpnia 1940 roku, s. 1.


  8. Z żałobnej karty. „Biuletyn”. Nr 1 (12), s. 96, Czerwiec 1967. Koło Lwowian w Londynie. 


  9. Cezary Leżeński, Legiony to braterska nuta... czyli od Legionów do masonów, Wolnomularz Polski, nr 40, listopad-grudzień 2003, s. 15.


  10. Dekret Wodza Naczelnego L. 2630 z 16 lutego 1921 r. Dziennik Personalny z 1921 r. Nr 8 poz. 239


  11. Zarządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej. „Dziennik Personalny Ministerstwa Spraw Wojskowych”. Nr 2, s. 17, 11 listopada 1936. 


  12. 12 maja 1931 „za pracę w dziele odzyskania Niepodległości” M.P. z 1931 r. nr 111, poz. 163


  13. Odznaczenia. „Życie Polityczne”, s. 4, Nr 220 z 11 sierpnia 1938. 


  14. Piętnastolecie L. O. P. P.. Warszawa: Wydawnictwo Zarządu Głównego Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej, 1938, s. 288.



Bibliografia, linki |




  • Piotr Stawecki, Kazimierz Piotr Schally w: Polski Słownik Biograficzny t.XXXV Warszawa-Kraków-Wrocław-Gdańsk 1994 s.402-404, wersja elektroniczna IPSB


  • Tadeusz Kryska-Karski, S. Żurakowski Generałowie Polski Niepodległej, wyd.: Editions Spotkania, Warszawa 1991

  • H. P. Kosk Generalicja polska t. 2 wyd.: Oficyna Wydawnicza Ajaks, Pruszków 2001


  • Dziennik Personalny Ministerstwa Spraw Wojskowych Rok IX, Nr.9 Warszawa 26 kwietnia 1928 r.









Popular posts from this blog

Can't compile dgruyter and caption packagesLaTeX templates/packages for writing a patent specificationLatex...

Schneeberg (Smreczany) Bibliografia | Menu...

IEEEtran - How to include ORCID in TeX/PDF with PdfLatexIs there a standard way to include ORCID in TeX /...