Atanazy (Jevtić) Życiorys | Przypisy | Bibliografia | Menu nawigacyjneПРОМОЦИЈА НА...


Biskupi zahumsko-hercegowińscyAbsolwenci Uniwersytetu BelgradzkiegoUrodzeni w 1938Zakonnicy monasteru TvrdošBiskupi banaccy


8 stycznia1938BrdaricachserbskiprawosławnyŠabacuśw. SawyBelgradziewieczyste śluby zakonnearchimandrytąJustynem (PopoviciemdiakońskiekapłańskieAkademii TeologicznejPatriarchatu KonstantynopolitańskiegoChalkiAtenacheklezjologicznejśw. PawłaJana ZłotoustegopatrystykęParyżajęzyka francuskiegoBizancjumpatrologiiSorbonieUniwersytecie Belgradzkimchirotonięeparchii zahumsko-hercegowińskiejMostarzewojny w Bośnimonasteru TvrdošTrebinjeSrbinjeStanów ZjednoczonychJugosławiiSerbiiukład z DaytonPawłaAmfilochiusza (Radovicia)Artemiusza (Radosavljevicia)Mikołaja (Velimirovicia)świętosawiamitówbitwą na Kosowym PoluSlobodana Miloševicia




.mw-parser-output table.duchowny-ksiadz td.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup td.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha td.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal td.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez td.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil td.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}.mw-parser-output table.duchowny-ksiadz tr.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup tr.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha tr.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal tr.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez tr.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil tr.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}













































Atanazy
Atanasije

Biskup

Ilustracja
Kraj działania

 Bośnia i Hercegowina
Data i miejsce urodzenia

8 stycznia 1938
Brdarici
Biskup zahumsko-hercegowiński
Okres sprawowania
1992–1999


Wyznanie

prawosławne

Kościół

Serbski Kościół Prawosławny

Śluby zakonne
3 grudnia 1960

Diakonat
1961

Prezbiterat
28 sierpnia 1961

Chirotonia biskupia
7 lipca 1991















Sukcesja apostolska

Data konsekracji
7 lipca 1991
Konsekrator

Paweł

































Atanazy, nazwisko świeckie Jevtić (ur. 8 stycznia 1938 w Brdaricach) – serbski biskup prawosławny.



Życiorys |


Po ukończeniu gimnazjum w Šabacu wstąpił do seminarium duchownego św. Sawy w Belgradzie, którego dyplom uzyskał w czerwcu 1958. 3 grudnia 1960, po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej, złożył wieczyste śluby zakonne przez archimandrytą Justynem (Popoviciem, którego był uczniem duchowym[1]). Kontynuował również podjęte w 1958 studia teologiczne, które ukończył w 1963. Wcześniej, w 1961, przyjął święcenia diakońskie, zaś 28 sierpnia tego samego roku – kapłańskie.


Za zgodą Świętego Synodu Serbskiego Kościoła Prawosławnego w lutym 1964 udał się na studia doktoranckie, które rozpoczął w Akademii Teologicznej Patriarchatu Konstantynopolitańskiego na wyspie Chalki, zaś ukończył na uniwersytecie w Atenach. Tytuł doktora teologii uzyskał w 1967 na podstawie dysertacji poświęconej eklezjologicznej nauce św. Pawła w świetle prac św. Jana Złotoustego. Hieromnich Atanazy pozostawał w Atenach jeszcze przez rok, studiując patrystykę i służąc w cerkwi przy rosyjskiej ambasadzie w stolicy Grecji.


Jesienią 1968 przybył do Paryża, gdzie uczył się języka francuskiego i wykładał w Instytucie św. Sergiusza podstawy teologii oraz historię Kościoła w Bizancjum. Prowadził również wykłady z patrologii w Instytucie Katolickim w Paryżu oraz z literatury bizantyjskiej na Sorbonie. Pracował w różnych parafiach prawosławnych w stolicy Francji. Od 1973 wykładał na Uniwersytecie Belgradzkim historię Cerkwi, od 1983 jako profesor nadzwyczajny, zaś od 1987 – jako profesor zwyczajny. W latach 1980/81 oraz 1990/91 był dziekanem wydziału teologicznego. Opublikował ponad 100 prac, wielokrotnie występował również z odczytami publicznymi lub uczestniczył w otwartych debatach w Belgradzie.


7 lipca 1991 przyjął chirotonię biskupią i objął katedrę banacką. W maju 1992 został przeniesiony do eparchii zahumsko-hercegowińskiej z siedzibą w Mostarze. Z powodu wybuchu wojny w Bośni musiał opuścić swoją dotychczasową rezydencję i przenieść się do monasteru Tvrdoš w Trebinje, gdzie przebywa do dnia dzisiejszego. W 1994 założył Akademię Duchowną im. Bazylego Ostrogskiego w Srbinje, której pierwszym rektorem został osobiście.


Wielokrotnie w krytyczny sposób oceniał politykę Stanów Zjednoczonych i państw Europy zachodniej wobec Jugosławii, a następnie Serbii[2]. Negatywnie ocenił układ z Dayton i należał do grupy duchownych, która zażądała od patriarchy serbskiego Pawła ustąpienia za publiczne wyrażenie poparcia wobec tejże umowy[3]. Obok biskupów Amfilochiusza (Radovicia) i Artemiusza (Radosavljevicia), również uczniów duchowych archimandryty Justyna (Popovicia) zaliczany był do najbardziej konserwatywnego, nacjonalistycznego skrzydła Serbskiego Kościoła Prawosławnego, utożsamiającego się z teologią św. Mikołaja (Velimirovicia)[4]. W swoich tekstach wielokrotnie nawiązywał do ideologii świętosawia i mitów związanych z bitwą na Kosowym Polu[5]. Przez wiele lat popierał politykę Slobodana Miloševicia, z czego ostatecznie wycofał się[6].


W 1999 na własną prośbę odszedł w stan spoczynku, kontynuuje przy tym pracę naukową. Jest członkiem Związku Pisarzy Serbii i Czarnogóry. Współautor przekładu Pisma Świętego na współczesny język serbski[7].



Przypisy |




  1. D. Gil, Prawosławie..., s.169


  2. D. Gil, Prawosławie..., s.220


  3. R.Thomas, Serbia under Milošević: politics in the 1990s, C. Hurst & Co. Publishers 1998, s.259


  4. D. Gil, Prawosławie..., s.212


  5. D. Gil, Świętosawie..., ss.18–20


  6. D. Gil, Prawosławie.., s.202


  7. ПРОМОЦИЈА НА САЈМУ КЊИГА: ЦЕЛОВИТ СРПСКИ ПРЕВОД СВЕТОГ ПИСМА



Bibliografia |



  • ЕПИСКОП АФАНАСИЙ (ЕВТИЧ)

  • DorotaD. Gil DorotaD., Prawosławie Historia Naród. Miejsce kultury duchowej w serbskiej tradycji i współczesności, Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2005, ISBN 83-233-1951-0, OCLC 69347941 .

  • Gil D., Świętosawie a dzisiejsze oblicze kultury duchowej Serbów [w:] Przemiany w świadomości i kulturze duchowej narodów Jugosławii po 1991 roku, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 1999, ​ISBN 978-83-233-1254-3










Poprzednik
Amfilochiusz (Radović)


Biskup banacki
1991 – 1992

Następca
Chryzostom (Stolić)







Poprzednik
Władysław (Mitrović)


Biskup zahumsko-hercegowiński
1992 – 1999

Następca
Grzegorz (Durić)








Popular posts from this blog

Can't compile dgruyter and caption packagesLaTeX templates/packages for writing a patent specificationLatex...

Schneeberg (Smreczany) Bibliografia | Menu...

IEEEtran - How to include ORCID in TeX/PDF with PdfLatexIs there a standard way to include ORCID in TeX /...