Tom Thomson Spis treści Życiorys | Twórczość | Przypisy | Linki zewnętrzne | Menu nawigacyjneTom...


Kanadyjscy malarzeUrodzeni w 1877Zmarli w 1917


5 sierpnia1877Claremont8 lipca1917Algonquin Provincial ParkCanoe LakeAlgonquin Provincial ParkGrupą SiedmiuOwen SoundChathamSeattleGrupy SiedmiuA.Y. JacksonemFranklinem CarmichaelemNational Gallery of Canada






























Tom Thomson


Ilustracja
Tom Thomson
Imię i nazwisko
Thomas John Thomson
Data i miejsce urodzenia

5 sierpnia 1877
Claremont
Data i miejsce śmierci

8 lipca 1917
Canoe Lake (Algonquin Provincial Park)
Dziedzina sztuki

Malarstwo
Muzeum artysty

National Gallery of Canada

Thomas John Thomson znany jako Tom Thomson (ur. 5 sierpnia 1877 w Claremont, zm. 8 lipca 1917) - kanadyjski malarz, pejzażysta. Często malował krajobrazy w Algonquin Provincial Park.


Zginął w zagadkowych okolicznościach na jeziorze Canoe Lake w Algonquin Provincial Park). Kojarzony z Grupą Siedmiu choć formalnie nie był jej członkiem.




Spis treści






  • 1 Życiorys


  • 2 Twórczość


  • 3 Przypisy


  • 4 Linki zewnętrzne





Życiorys |


Tom Thomson urodził się w rodzinie o szkockich korzeniach jako szóste z dziesięciorga dzieci. Wychowywał się na farmie w Leith w pobliżu Owen Sound. Nauczył się gry na różnych instrumentach oraz rysowania i malowania. Później zapisał się do Canada Business College w Chatham (jego nazwisko widnieje na liście słuchaczy z 1902), po czym uczęszczał do prowadzonej przez jego najstarszego brata George’a i przyjaciela, F. L. McLlarena uczelni Acme Business College w Seattle (w 1903). W Seattle Thomson otrzymał posadę rytownika w firmie zajmującej się sztuką użytkową; była to jego pierwsza praca. W Seattle chciał osiąść na stałe, ale nieudane plany matrymonialne względem pisarki Alice Elinor Lambert sprawiły, iż zmienił zamiar i powrócił do Kanady postanawiając zostać artystą. W 1906 zapisał się na wieczorowe kursy artystyczne w Central Ontario School of Art and Design w Toronto[1]. W 1909 rozpoczął pracę w Grip Limited, firmy zajmującej się sztuką użytkową, a w 1912 przeniósł się do Rous and Mann Press Limited. Miał już za sobą pierwsze szkice, sporządzone w puszczy w Algonquin Provincial Park, którą odwiedził rok wcześniej. W Rous and Mann, a następnie w Arts and Letters Club w Toronto Thomson spotkał członków przyszłej Grupy Siedmiu. W budynku Studio Building dzielił atelier z A.Y. Jacksonem i Franklinem Carmichaelem[2].


Koncepcje artystyczne Thompsona wywarły ważny wpływ na twórczość malarzy Grupy Siedmiu. Samemu Thomsonowi nie było dane stać się członkiem tego ugrupowania. Utonął latem, 8 lipca 1917 roku, pływając łódką po jeziorze Canoe Lake. Jakkolwiek jego śmierć była przyczyną wielu spekulacji jakoby zginął w tajemniczych okolicznościach (sugerowano samobójstwo, zabójstwo) żadne z tych twierdzeń nie znalazło potwierdzenia[3]. Pozostało po nim ok. 50 płócien i ponad 300 szkiców[1]. Przedwczesna śmierć uczyniła z niego symbol malarstwa kanadyjskiego[2].



Twórczość |




Ważne dzieło artysty, Sosna Banksa, 1916, National Gallery of Canada


Thomson zaczął malować w 1911, a w 1913 (przy wsparciu dr James MacCalluma) stał się pełnoetatowym artystą. W 1911 po raz pierwszy odwiedził Algonquin Provincial Park. Pracował tam szkicując głównie wiosną lub latem, zimą natomiast, w Toronto, malował na podstawie szkiców obrazy[2].


Pod koniec 1915 jego malarstwo pejzażowe zaczęło bardziej opierać się na wyobraźni. Artysta często poszukał jakiś naturalnych motywów odpowiadających jego wcześniej istniejącym wyobrażeniom, lub malował pejzaże z pamięci w swoim studio w Toronto. Przykładem jego doświadczeń w tym względzie jest obraz Sosna Banksa (Jack Pine) z lat 1916–1917, przedstawiający drzewo ze stylizowanymi gałęziami i odznaczający się płaskimi powierzchniami o wyrazistej kolorystyce. Wiele szkiców oraz sporządzonych na ich podstawie obrazów Thomsona znajduje się w posiadaniu National Gallery of Canada (Ujście rzek: szkic do wiosennego lodu, 1915; Wiosenny lód, zima 1915–1916)[2].


Malarstwo pejzażowe Toma Thomsona dało trwały obraz północnego Ontario. Jego sztuka zarówno odzwierciedlała jak i wzmacniała rozwijające się poczucie kanadyjskiej świadomości narodowej[2].



Przypisy |




  1. ab Joan Murray w: The Canadian Encyclopedia: Tom Thomson (ang.). [dostęp 2012-03-07].


  2. abcde The National Gallery of Canada: Collections. Tom Thomson (ang.). [dostęp 2012-03-07].


  3. Gregory Klages, "The Many Deaths of Tom Thomson," Archival Narratives for Canada: Re-telling Stories In A Changing Landscape, Blackpoint, NS: Fernwood Press, 2011, pp. 274-297.



Linki zewnętrzne |




  • Strona poświęcona artyście (ang.)


  • Strona poświęcona zagadkowej śmierci artysty (ang.)


  • Obszerny szkic na temat życia i twórczości Thomsona (pol.)










Popular posts from this blog

Can't compile dgruyter and caption packagesLaTeX templates/packages for writing a patent specificationLatex...

Schneeberg (Smreczany) Bibliografia | Menu...

IEEEtran - How to include ORCID in TeX/PDF with PdfLatexIs there a standard way to include ORCID in TeX /...