Hanza Spis treści Historia | Miasta należące do Hanzy | Współczesne odniesienia | Zobacz też |...


Historia gospodarcza średniowieczaEuropa PółnocnaHanza


st.-wys.-niem.Europyśredniowieczaery nowożytnejkupcomNiderlandachlondyńskaFlandriiwełnąAngliiXIVXVMorza PółnocnegoBałtyckiegoLubekiSoestmonopoluakwenachEryk II Wróg KsiężyNiemczechskandynawskichDanii13681370pokojem w StralsundzieWaldemar IV AtterdagNowogroduAngliipospolitym ruszeniuszlachtyLubekijęzykiem urzędowymjęzyka dolnosaksońskiegomonarchówkonsumentówholenderskich1430saskieNowogroduKownie1535Gustawem I WaząElżbieta I TudorGdańska1669niem.niem.powiatu OstvorpommernPomorzeklubu piłkarskiegoRostockHansa Rostock






Zasięg Hanzy około roku 1400

     strefa niderlandzka

     strefa westfalska

     strefa saksońska

     strefa wendyjska

     strefa brandenburska

     strefa pomorska

     strefa pruska

     strefa liwska

     strefa szwedzka

Kwadratami oznaczono Kantory, kółkami miasta hanzeatyckie.


Hanza, Liga Hanzeatycka, Związek Hanzeatycki (ze st.-wys.-niem. hansa – grupa) – związek miast handlowych Europy Północnej z czasów średniowiecza i początku ery nowożytnej. Miasta należące do związku popierały się na polu ekonomicznym, utrudniając pracę kupcom z miast nienależących do związku, jednocześnie zaś stwarzały realną siłę polityczną i niekiedy wojskową.




Spis treści






  • 1 Historia


  • 2 Miasta należące do Hanzy


    • 2.1 Grupa Wendyjska


    • 2.2 Grupa Saska


    • 2.3 Grupa Westfalska


    • 2.4 Pozostałe miasta




  • 3 Współczesne odniesienia


  • 4 Zobacz też


  • 5 Przypisy


  • 6 Bibliografia


    • 6.1 Opracowania dotyczące Hanzy (j. polski)


    • 6.2 Opracowania dotyczące Hanzy (obcojęzyczne)


    • 6.3 Pozostałe opracowania




  • 7 Linki zewnętrzne





Historia |


Pierwsze hanzy powstały w XII wieku w Niderlandach, następna (tzw. hanza londyńska) składała się z 15 miast z Flandrii i ułatwiała im handel wełną z Anglii.


Największą sławę zdobyła tzw. Hanza niemiecka (w literaturze znana po prostu jako „Hanza”), która w XIV-XV w. gromadziła praktycznie wszystkie miasta pobrzeża Morza Północnego i Bałtyckiego. Jej początkiem był zawarty w 1241 roku traktat Lubeki z miastem Soest, do którego po kilku latach dołączyły Rostock, Wismar, Brema, Hamburg, Visby i inne miasta[1]. Po uzyskaniu monopolu na wspomnianych akwenach Hanza osiągała wielkie zyski, a należące do niej miasta często wówczas właśnie przeżywały świetność. W 2 połowie XIII wieku król norweski Eryk II Wróg Księży próbował ograniczyć wpływy Hanzy, jednak został przez nią pokonany i zmuszony do zapłacenia odszkodowania, nadania przywileju wyłączności na handel i wyjęcia spod norweskiego prawa[1]. Równie wielkie były wpływy polityczne Hanzy, zwłaszcza w Niemczech i państwach skandynawskich. Szczytem potęgi Hanzy było kilkadziesiąt lat po wygraniu wojny przeciw Danii w latach 1368-1370 zakończonej pokojem w Stralsundzie, w której król Waldemar IV Atterdag zrzekł się na rzecz Hanzy 15% zysków z duńskiego handlu. Hanza w tym czasie niepodzielnie władała handlem na Bałtyku i Morzu Północnym, stanowiąc prawa, ustalając cła i reguły handlu. Wpływy Hanzy sięgały Nowogrodu i Anglii, gdzie prowadziła kantor w Londynie. Bogate miasta były w stanie często wystawiać większe i silniejsze armie zaciężne niż biedni monarchowie, polegający często na pospolitym ruszeniu szlachty.


W szczytowym okresie rozwoju Hanza liczyła około 160 miast pod przewodnictwem Lubeki, a językiem urzędowym Związku była odmiana języka dolnosaksońskiego z rejonu tegoż miasta. Delegaci z miast hanzeatyckich zjeżdżali się co jakiś czas i opracowywali wspólną politykę (tzw. Hansetage). W głównym mieście związku jakim była Lubeka działał sejm związku rozstrzygający wewnętrzne spory i ustalający jej politykę.


Z czasem jednak znaczenie tej organizacji zaczęło maleć. Miasta stały się bardziej zależne od swoich monarchów, pojawiły się rozbieżności między interesami poszczególnych członków, niechęć konsumentów do wysokich cen dyktowanych przez ligę, wreszcie konkurencja niezależnych kupców holenderskich doprowadziły do upadku organizacji. W 1430 roku wybuchała pierwsza wojna między Holendrami a miastami Hanzy, która mimo nierozstrzygnięcia, udowodniła, że wpływy Hanzy nie są tak wielkie jak dawniej. Wkrótce wybuchła kolejna wojna, w której Holandię wsparła Anglia, co doprowadziło do wieloletniego konfiskowania sobie towarów przez skonfliktowane strony[1]. Wkrótce od Hanzy zaczynały się odłączać miasta saskie. W 1494 r. kupcy hanzeatyccy zostali wygnani z Nowogrodu. W 1494 roku Gdańsk stanął na czele grupy, obejmującej Braniewo, Chełmno, Elbląg, Królewiec i Toruń oraz przez jakiś czas utrzymywał kantor handlowy w Kownie[2]. W 1535 roku w bitwie pod Helsingborgiem, flota Hanzy przegrała z królem Szwecji Gustawem I Wazą, co spowodowało odebranie przywilejów w Szwecji. Następnie Hanza straciła wpływy w Danii i Inflantach, a w 1598 roku królowa Anglii Elżbieta I Tudor wyrzuciła z kraju wszystkich hanzeatyckich kupców, oprócz przedstawicieli Gdańska[1]. Ostatecznie Hanza utraciła pozycję w wyniku wielkich odkryć geograficznych i ustanowienia szlaków morskich łączących Europę z Ameryką i Indiami oraz przywozu dużej ilości kruszców do bicia monet.


Ostatni zjazd delegatów miast hanzeatyckich odbył się w 1669 roku i wzięło w nim tylko sześć miast (Lubeka, Brema, Gdańsk, Hamburg, Kolonia i Brunszwik), jednak sama organizacja oficjalnie nie została zlikwidowana[3].



Miasta należące do Hanzy |


W celu lepszego funkcjonowania Hanzy, podzielono ją na 4 grupy (niem. Quartiere)[4]:




  • Wendyjską, w skład której wchodziła strefa wendyjska i pomorska[5][6]


  • Saską, w skład której wchodziła strefa saksońska i brandenburska[5] (lub saksońska)[6]


  • Bałtycką (lub prusko-inflancką), która składała się ze strefy pruskiej, liwońskiej i szwedzkiej[5] (lub wschodniobałtycka)[6]


  • Westfalską (lub nadreńską), w skład której wchodziła strefa westfalska i niderlandzka[5] (lub reńska, od rzeki Ren)[6]


Czasem wyodrębnia się jeszcze jedną grupę tzw. Kantorów (niem. Kontor):



  • Kantory mimo że formalnie nie należały do Związku Hanzeatyckiego, odgrywały istotną rolę, będąc zagranicznymi punktami handlowymi Związku.


Grupa Wendyjska |


Kolumna „Terytorium” przedstawia państwo pod które podlegało miasto w czasach Hanzy. Kolumna „Obecnie” określa kraj na którego terenie znajduje się miasto w dzisiejszych czasach.




























































































































































Miasto
Terytorium
Obecnie
Data dołączenia
Data opuszczenia
Informacje
Źródła

Lubeka !
Lubeka


Free imperial city !
Wolne Miasto Lubeka


 Niemcy



Stolica Ligi Hanzeatyckiej, stolica grupy wendyjskiej

[5][7][8][9][10][11]

Hamburg !
Hamburg


Free imperial city !
Wolne Miasto Hamburg


 Niemcy




[12][8][9][13][14]

Luneburg !
Lüneburg


Brunswick-Luneburg !
Księstwo Brunszwik-Lüneburg


 Niemcy




[8][9][11][14][15]

Wismar !
Wismar


Mecklenburg !
Księstwo Meklemburgii


 Niemcy


W 1283 miasto dołączyło do grupy Rostocker Landfrieden, która była poprzednikiem federacji wendyjskich miast (od 1293).

[8][9][13][11][14][16]

Rostock !
Rostock


Mecklenburg !
Księstwo Meklemburgii


 Niemcy


W 1283 miasto dołączyło do grupy Rostocker Landfrieden, która była poprzednikiem federacji wendyjskich miast (od 1293).

[8][9][13][11][14][16][17]

Stralsund !
Stralsund


Rugen !
Księstwo rugijskie


 Niemcy
1293

Księstwo rugijskie było lennem duńskiej korony aż do 1325. W 1283 Stralsund dołączył do grupy Rostocker Landfrieden, która była poprzednikiem federacji wendyjskich miast (od 1293). Od 1339 aż do XVII wieku, miasto było członkiem Vierstädtebund razem z Greifswaldem, Demminem and Anklamem.

[8][9][11][14][16][18]

Demmin !
Demmin


Pomerania !
Księstwo Pomorskie


 Niemcy


W 1283 miasto dołączyło do grupy Rostocker Landfrieden, która była poprzednikiem federacji wendyjskich miast (od 1293). Od 1339 aż do XVII wieku, miasto było członkiem Vierstädtebund razem ze Stralsundem, Greifswaldem and Anklamem.

[8][11][16][19]

Greifswald !
Greifswald


Pomerania !
Księstwo Pomorskie


 Niemcy


W 1283 miasto dołączyło do grupy Rostocker Landfrieden, która była poprzednikiem federacji wendyjskich miast (od 1293). Od 1339 aż do XVII wieku, miasto było członkiem Vierstädtebund razem ze Stralsundem, Demminem and Anklamem.

[8][11][14][16][19]

Anklam !
Anklam


Pomerania !
Księstwo Pomorskie


 Niemcy


W 1283 miasto dołączyło do grupy Rostocker Landfrieden, która była poprzednikiem federacji wendyjskich miast (od 1293). Od 1339 aż do XVII wieku, miasto było członkiem Vierstädtebund razem ze Stralsundem, Greifswaldem and Demminem.

[8][11][16][19]

Pasewalk !
Pasewalk


Pomerania !
Księstwo Pomorskie


 Niemcy





Stettin !
Stettin (Szczecin)


Pomerania !
Księstwo Pomorskie


 Polska
1278

W 1283 miasto dołączyło do grupy Rostocker Landfrieden, która była poprzednikiem federacji wendyjskich miast (od 1293). Od XIV wieku stopniowo przejmował rolę głównego miasta w strefie pomorskiej.

[6][8][9][11][15][16]

Kolberg !
Kolberg (Kołobrzeg)


Pomerania !
Księstwo Pomorskie


 Polska




[8][11][15][19]

Rugenwalde !
Rügenwalde (Darłowo)


Pomerania !
Księstwo Pomorskie


 Polska




[8][11][14][15][19]

Stolp !
Stolp (Słupsk)


Pomerania !
Księstwo Pomorskie


 Polska




[11][15][19]

Visby !
Visby


Sweden !
Królestwo Szwecji


 Szwecja

1470
W 1285 roku w Kalmarze, Związek Hanzeatycki zawarł ugodę z królem Szwecji Magnusem I Birgerssonem, który mówił, że Gotlandia należy do Szwecji[potrzebny przypis]. Jednakże w 1470 Liga zmieniła status miasta, a w maju 1525 roku, Niemcy na polecenie Lubeki zniszczyli wszystkie kościoły w mieście z wyjątkiem katedry.

[8][9][11][20]

Sztokholm !
Sztokholm


Sweden !
Królestwo Szwecji


 Szwecja




[9][11]


Grupa Saska |




















































































Miasto
Terytorium
Państwo
Data dołączenia
Data opuszczenia
Informacje
Źródła

Brunszwik !
Brunszwik


Saxony !
Księstwo Saksonii


 Niemcy
1200
(ok. XII w.)
1600
(ok. XVII w.)

Stolica grupy saskiej

[5][8][9][11][14][15]

Brema !
Brema


Free imperial city !
Wolne Miasto Brema


 Niemcy
1260



[8][9][11][14][17]

Magdeburg !
Magdeburg


Magdeburg !
Arcybiskupstwo magdeburskie


 Niemcy
1200
(ok. XII w.)



[8][9][11][14][15]

Goslar !
Goslar


Goslar !
Wolne Miasto Goslar


 Niemcy
1267
1566
Goslar było lennem Saksonii do 1280 roku.

[8][9][11][14][15]

Erfurt !
Erfurt


Mainz !
Arcybiskupstwo Moguncji


 Niemcy




[8][9][11]

Stade !
Stade


Bremen !
Arcybiskupstwo Bremy


 Niemcy




[8][14]

Berlin !
Berlin


Brandenburg !
Marchia Brandenburska


 Niemcy

1442
W 1356 roku Brandenburgia uzyskała miano elektoratu. W 1442 roku, książę elektor Fryderyk II Żelazny, zmusił wszystkie miasta na terenie Brandenburgii, do opuszczenia Hanzy.

[6][9][21][11][15]

Frankfurt Oder !
Frankfurt nad Odrą


Brandenburg !
Marchia Brandenburska


 Niemcy
1430
1442
W 1442 roku, książę elektor Fryderyk II Żelazny, zmusił wszystkie miasta na terenie Brandenburgii, do opuszczenia Hanzy.

[9][21][11][15]


Grupa Westfalska |




















































































Miasto
Terytorium
Państwo
Data dołączenia
Data opuszczenia
Informacje
Źródła

Kolonia !
Kolonia


Kolonia !
Wolne Miasto Kolonia


 Niemcy

1475

Stolica grupy westfalskiej aż do zakończenia wojny hanzeatycko-angielskiej (1470-74). Kolonia stanęła po stronie angielskiej, w wyniku czego została wyrzucona z Hanzy. Następcą Kolonii został Dortmund.

[5][6][8][9][11][14]

Dortmund !
Dortmund


Dortmund !
Wolne Miasto Dortmund


 Niemcy



Stolica grupy westfalskiej po tym, jak Kolonia została z niej wyrzucona za wsparcie Anglii w wojnie hanzeatycko-angielskiej.

[8][9][13][11][14][15]

Deventer !
Deventer


Utrecht !
Biskupstwo Utrechtu


 Holandia
1000
1500


[8][9][11][14][17][22][23][24]

Kampen !
Kampen


Utrecht !
Biskupstwo Utrechtu


 Holandia
1441



[8][9][11][14][23][25]

Groningen !
Groningen


Friesland !
Friesland


 Holandia



Fryzja była de facto niezależna przez długi okres w Średniowieczu.

[8][9][11][17]

Munster !
Münster


Munster !
Biskupstwo Münster


 Niemcy




[8][13][11][14][15]

Osnabrück !
Osnabrück


Osnabrück !
Biskupstwo Osnabrück


 Niemcy
1100
(ok. XII w.)



[8][9][11][14][15]

Soest !
Soest


Soest !
Wolne Miasto Soest


 Niemcy

1609
Miasto było częścią Elektoratu Kolonii do odzyskania niepodległości w latach 1444-1449. Następnie stało się częścią Księstwa Kleve

[8][9][13][11][14][15]


Pozostałe miasta |


Do Hanzy należały również:




  • Brugge-wapen.jpg  Brugia


  • POL Braniewo COA.svg   Braniewo


  • POL Chełmno COA.svg       Chełmno


  • Tartu coat of arms.svg       Dorpat


  • POL Elbląg COA.svgHanse Elbing.svg Elbląg


  • Viljandi coatofarms.png       Felin


  • Gdansk COA.svgHanse Danzig.svg Gdańsk


  • POL Goleniów COA 1.svg       Goleniów *


  • Kgd gerb.pngHanse Königsberg.svg Królewiec (obecnie Kaliningrad)


  • Cesis gerb.png       Kieś


  • LVA Kokneses pagasts COA.png       Kokenhuza


  • POL Koszalin COA.svg       Koszalin


  • POL Kraków COA.svg       Kraków


  • Escut Kuldiga.png       Kuldīga


  • Limbazi gerb.png       Lemsal (obecnie Limbaži)


  • Et-Parnu coa.svg       Parnawa


  • Tallinn wapen.svg       Rewel (obecnie Tallinn)


  • Coa Riga.svgHanse Riga.svg Ryga


  • POL Stargard COA.svg       Stargard*


  • LVA Straupes pagasts COA.png       Roop (obecnie Straupe)


  • POL Toruń COA.svg       Toruń


  • Escut Ventspils.png       Ventspils


  • Escut Valmieras.png       Wolmar


  • Herb wroclaw.svg       Wrocław


  • Escudo de Zutphen 1581.png       Zutphen *


 *  – miasta do dziś określające się jako „miasto hanzeatyckie”. Niemieckie miasta hanzeatyckie stosują w związku z tym jako oznaczenie tablic rejestracyjnych samochodów pierwszą literę H (Hansestadt – miasto hanzeatyckie): HB = Brema, HH = Hamburg, HGW = Greifswald, HL = Lubeka, HRO = Rostock, HST = Stralsund, HWI = Wismar; wyjątkiem jest tu kilkunastotysięczne dziś Hansestadt Anklam, gdzie samochody rejestrowane są pod literami OVP (odnoszącymi się do nazwy byłego powiatu Ostvorpommern – wschodnie Pomorze Przednie).



Współczesne odniesienia |


Nazwą klubu piłkarskiego odnoszącą się do dawnej hanzeatyckiej przeszłości miasta Rostock jest Hansa Rostock.



Zobacz też |














  • Nowa Hanza

  • flagi hanzeatyckie



Przypisy |




  1. abcd Hanza. Miasta, które trzęsły Bałtykiem, „wyborcza.pl” [dostęp 2018-10-24]  (pol.).


  2. Historia Hanzy, „www.gdansk.pl” [dostęp 2018-10-24]  (pol.).


  3. Od imperium Karola Wielkiego do kryzysu XIV wieku. T. 8. Madrid, Kraków: Mediasat Group, 2007, seria: Biblioteka Gazety Wyborczej. Historia Powszechna. ​ISBN 978-84-9819-815-7​.


  4. Hanza. Zapytaj.onet.pl Encyklopedia. [dostęp 2018-09-22].


  5. abcdefg Natkiel 1989 ↓, s. 33.


  6. abcdefg Keating 2004 ↓, s. 120.


  7. Keating 2004 ↓, s. 47, 120.


  8. abcdefghijklmnopqrstuvwxyzaa Falke 1863 ↓, s. 62–64.


  9. abcdefghijklmnopqrstuvw Jotischky i Hull 2005 ↓, s. 122-123.


  10. Holborn 1982 ↓, s. 74, 82.


  11. abcdefghijklmnopqrstuvwxyzaaabac Dollinger 2000 ↓, s. IX–X.


  12. Keating 2004 ↓, s. 47.


  13. abcdef Holborn 1982 ↓, s. 82.


  14. abcdefghijklmnopqrs Barthold 1862 ↓, s. 35, 496.


  15. abcdefghijklmn Schäfer 2006 ↓, s. 37.


  16. abcdefg Wernicke 2011 ↓, s. 142.


  17. abcd Mehler 2009 ↓, s. 89–108.


  18. Stralsund. Encyclopaedia Britannica. [dostęp 2018-09-22].


  19. abcdef Buchholz 1999 ↓, s. 120.


  20. Varför ruinerades Visby (szw.). Goteinfo.com. [dostęp 30 kwietnia 2011].


  21. ab Holborn 1982 ↓, s. 32.


  22. Mehler 2011 ↓, s. 16–25, zwłaszcza 20–21.


  23. ab Berkmoes 2010 ↓, s. 255.


  24. McDonald 2009 ↓, s. 438.


  25. McDonald 2009 ↓, s. 433.



Bibliografia |



Opracowania dotyczące Hanzy (j. polski) |



  • Philippe Dollinger: Dzieje Hanzy: XII–XVII wiek. Vera Soczewińska (tłum.), Edmund Cieślak (red.). Gdańsk: Wydawnictwo Morskie, 1975.

  • Henryk Samsonowicz: Późne średniowiecze miast nadbałtyckich. Studia nad dziejami Hanzy nad Bałtykiem w XIV-XV w.. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1968.

  • Henryk Samsonowicz: Hanza, władczyni mórz, Warszawa, Książka i Wiedza, 1958.

  • Nikolay Yagunov, Tatiana Yagunova: Hanza po wiekach : Niemcy, Polska, Rosja, Litwa : album fotografii = Hanse centuries later : Germany, Poland, Russia, Lithuania : the album of photos. Pelplin: Wydawnictwo Bernardinum, 2014. ISBN 978-83-7823-473-9.

  • Cieślak Edmund, Niektóre zagadnienia hanzeatyckiego handlu i transportu morskiego, Przegląd Zachodni, 8, (1952), nr 5/6, s. 432-459



Opracowania dotyczące Hanzy (obcojęzyczne) |



  • Friedrich Wilhelm Barthold: Geschichte der Deutschen Hanse. Leipzig: T. O. Weigel, 1862. (niem.)

  • Philippe Dollinger: The German Hansa. Stanford University Press, 2000. ISBN 0-804-70742-1. (ang.)

  • Johannes Falke: Die Hansa als deutsche See- und Handelsmacht. Berlin: F. Henschel, 1863. (niem.)


  • Natascha Mehler. The Perception and Interpretation of Hanseatic Material Culture in the North Atlantic: Problems and Suggestions. „Journal of the North Atlantic”. Special Volume 1: Archaeologies of the Early Modern North Atlantic, 2009 (ang.). 


  • Natascha Mehler. Hansefahrer im hohen Norden. „epoc”. 2, 2011 (niem.). 

  • Dietrich Schäfer: Die deutsche Hanse. Holzminden: Reprint-Verlag-Leipzig, 2006. ISBN 978-3-8262-1933-7. (niem.)



Pozostałe opracowania |



  • Ryan ver Berkmoes, Karla Zimmerman: The Netherlands. Lonely Planet, 2010. ISBN 978-1-74104-925-1. (ang.)

  • Werner Buchholz: Deutsche Geschichte im Osten Europas. Pommern. Berlin: Siedler, 1999. ISBN 3-886-80272-8. (niem.)

  • Hajo Holborn: A History of Modern Germany: The Reformation. Princeton University Press, 1982. ISBN 0-691-00795-0. (ang.)

  • Andrew Jotischky, Caroline Hull: The Penguin Historical Atlas of the Medieval World. Penguin Books, 2005. ISBN 978-0-141-01449-4. (ang.)

  • Michael Keating: Regions and regionalism in Europe. Edward Elgar Publishing, 2004.

  • George McDonald: Frommer’s Belgium, Holland & Luxembourg, 11th Edition. Frommers, 2009. ISBN 978-0-470-38227-1. (ang.)

  • Richard Natkiel: Atlas of Maritime History. Smithmark Publishing, 1989. ISBN 0-831-70485-3. (ang.)

  • Od imperium Karola Wielkiego do kryzysu XIV wieku. T. 8. Madrid, Kraków: Mediasat Group, 2007, seria: Biblioteka Gazety Wyborczej. Historia Powszechna. ISBN 978-84-9819-815-7.

  • Die Hansestädte an der Oder. W: Horst Wernicke: Oder-Odra. Blicke auf einen europäischen Strom. Lang, 2007, s. 137–148. ISBN 3-631-56149-0. (niem.)



Linki zewnętrzne |



  • Hanza (ang. /niem.)








Popular posts from this blog

Can't compile dgruyter and caption packagesLaTeX templates/packages for writing a patent specificationLatex...

Schneeberg (Smreczany) Bibliografia | Menu...

Hans Bellmer Spis treści Życiorys | Upamiętnienie | Przypisy | Bibliografia | Linki zewnętrzne |...