Sławomir Rzepczyński Spis treści Życiorys | Dorobek naukowy | Przypisy | Linki zewnętrzne | Menu...


Urodzeni w 1955Polscy poloniściAbsolwenci Uniwersytetu GdańskiegoWykładowcy Akademii Pomorskiej w SłupskuWykładowcy uczelni w Koszalinie


1955polskiszkołę podstawowąliceum ogólnokształcącestudiafilologia polskamagistraWyższą Szkołą PedagogicznąSłupskuasystentastudia doktoranckieKatolickim Uniwersytecie LubelskimLubliniedoktorapromotoremStefan SawickiadiunktaWydziału Filologicznegodoktora habilitowanegoprofesora nadzwyczajnegoprodziekanemWydziału Filologiczno-HistorycznegodyrektoremInstytutu PolonistykiBałtyckiej Wyższej Szkole HumanistycznejKoszalinieromantyzmuAdama MickiewiczaCypriana Kamila Norwida


























Sławomir Zygmunt Rzepczyński
Data i miejsce urodzenia

1955
Ustka
doktor habilitowany nauk humanistycznych
Specjalność: historia literatury polskiej – romantyzm, nauki pomocnicze historii literatury, poetyka
Alma Mater

Uniwersytet Gdański

Uczelnia

Akademia Pomorska w Słupsku
Okres zatrudn.
od 1988

Sławomir Zygmunt Rzepczyński (ur. 1955 r. w Olsztynie[1]) – polski filolog polski, specjalizujący się w historii literatury polskiej, naukach pomocniczych historii literatury oraz poetyce; nauczyciel akademicki związany z Akademią Pomorską w Słupsku[2].




Spis treści






  • 1 Życiorys


  • 2 Dorobek naukowy


  • 3 Przypisy


  • 4 Linki zewnętrzne





Życiorys |


Urodził się w 1955 roku w Olsztynie, szkołę podstawową oraz liceum ogólnokształcące ukończył w Ustce. W 1975 roku podjął studia na kierunku filologia polska na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Słupsku. Zakończył je zdobyciem tytułu zawodowego magistra w 1979 roku. Po ukończeniu studiów pracował jako nauczyciel. W 1988 roku związał się zawodowo z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Słupsku, gdzie został zatrudniony na stanowisku asystenta w ówczesnym Zakładzie Filologii Polskiej[3]. Na początku lat 90. XX wieku rozpoczął studia doktoranckie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie. W 1995 roku uzyskał tam stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa o specjalności historia literatury, na podstawie pracy pt. Z problematyki komunikacyjnej w twórczości Norwida (na przykładzie nowel włoskich), której promotorem był prof. Stefan Sawicki[4]. Wraz z nowym stopniem naukowym awansował na stanowisko adiunkta. W 2005 roku Rada Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego nadała mu stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa na podstawie rozprawy nt. Biografia i tekst. Studia o Mickiewiczu i Norwidzie[5]. Niedługo potem został zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego[2].


Poza działalnością naukowo-dydaktyczną na Akademii Pomorskiej pełnił wiele ważnych funkcji organizacyjnych. Był prodziekanem Wydziału Filologiczno-Historycznego (2005-2008) oraz dyrektorem Instytutu Polonistyki (2008-2013). Aktualnie jest redaktorem naczelnym czasopisma „Świat Tekstów. Rocznik Słupski”. Jest także recenzentem zewnętrznym rocznika „Studia Norwidiana”[3]. Poza słupską uczelnią wykładał także w Katedrze Literaturoznawstwa na Wydziale Humanistycznym Bałtyckiej Wyższej Szkole Humanistycznej w Koszalinie[2].



Dorobek naukowy |


Zainteresowania naukowe Sławomira Rzepczyńskiego koncentrują się wokół zagadnień związanymi z historią literatury polskiej – romantyzmem, naukami pomocniczymi historii literatury, a także poetyką[2]. Prowadzi badania dotyczące polskiego romantyzmu, głównie twórczości Adama Mickiewicza i Cypriana Kamila Norwida. Zainteresowania badawcze oraz publikacje z ostatnich lat dotyczą relacji romantyzmu do kategorii nowoczesności oraz ujęcia romantyzmu w perspektywie postkolanialnej. Szczególnym przedmiotem jego badań jest odzwierciedlenie w utworach romantyków przemian politycznych, społecznych, świadomościowych, kulturowych, kształtowanie się warstwy inteligenckiej, a także nowych form społecznej komunikacji oraz przemian w dyskursie literackim i okołoliterackim[3]. Do jego najważniejszych prac należą[6]:




  • Wokół nowel „włoskich” Norwida. Z zagadnień komunikacji literackiej, Słupsk 1996.


  • Krytyka literacka w twórczości Norwida. Próby ujęcia, Słupsk 1998.


  • Biografia i tekst. Studia o Mickiewiczu i Norwidzie, Słupsk 2004.



Przypisy |




  1. Data urodzenia w katalogu Biblioteki Narodowej w Warszawie [dostęp 5.02.2014].


  2. abcd Sylwetka w bazie „Ludzie Nauki” [dostęp 5.02.2014].


  3. abc Sylwetka Sławomira Rzepczyńskiego na stronie Instytutu Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku [dostęp 5.02.2014].


  4. Dane dotyczące doktoratu w bazie „Ludzie Nauki” [dostęp 5.02.2014].


  5. Dane dotyczące habilitacji w bazie „Ludzie Nauki” [dostęp 5.02.2014].


  6. Dane na podstawie Biblioteki Narodowej w Warszawie, stan na I 2014 roku.



Linki zewnętrzne |




  • Sławomir Rzepczyński w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI).

  • Sylwetka Sławomira Rzepczyńskiego na stronie Instytutu Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku




Popular posts from this blog

Can't compile dgruyter and caption packagesLaTeX templates/packages for writing a patent specificationLatex...

Schneeberg (Smreczany) Bibliografia | Menu...

IEEEtran - How to include ORCID in TeX/PDF with PdfLatexIs there a standard way to include ORCID in TeX /...