Monaster Wydubicki w Kijowie Spis treści Historia | Architektura | Przypisy | Bibliografia | Menu...


Monaster WydubickiArchitektura barokowa na UkrainieArchitektura I Rzeczypospolitej (województwo kijowskie)


monasterKijowieksięcia ruskiegoWsiewołoda JarosławiczasłowiańskąlegendąchrztuWłodzimierza WielkiegopogańskichśredniowieczuWłodzimierza MonomachaDnieprZwierzyniec1240Zygmunta Starego1596unii brzeskiejKościołowi greckokatolickiemuMichała RahozyHipacego PociejaJózefa RutskiegoGrekokatolicykozakówprawosławniIwan MazepaCyryl RazumowskiJonaszmonasterem Trójcy ŚwiętejradzieckichII wojnie światowejUkraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu KijowskiegoUkrainyJanmozaikąfreskamicerkwiPiotra MohyłybarokowymkopułęIkonostasBarokowahalowa











































































Wydubicki monaster św. Michała Archanioła
Видубицький Михайлівський монастир

Monaster Wydubicki
Monaster Wydubicki

Państwo

 Ukraina

Miejscowość

Kijów

Kościół

Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego


Eparchia

eparchia kijowska

Klauzura
nie
Typ monasteru
męski
Obiekty sakralne
Sobór św. Michała Archanioła
sobór
Sobór św. Jerzego
sobór
Cerkiew-refektarz Zbawiciela
cerkiew


Fundator

Wsiewołod I

Styl
ruski, barok kozacki

Materiał budowlany
kamień, cegła
Data budowy
między 1070 a 1077
Data zamknięcia
lata 30. XX wieku
Data reaktywacji

1992


Położenie na mapie Kijowa


Mapa lokalizacyjna Kijowa

Wydubicki monaster św. Michała Archanioła

Wydubicki monaster św. Michała Archanioła






Położenie na mapie Ukrainy


Mapa lokalizacyjna Ukrainy

Wydubicki monaster św. Michała Archanioła

Wydubicki monaster św. Michała Archanioła






Położenie na mapie Kijowa i obwodu kijowskiego


Mapa lokalizacyjna Kijowa i obwodu kijowskiego

Wydubicki monaster św. Michała Archanioła

Wydubicki monaster św. Michała Archanioła





Ziemia50°25′00″N 30°34′05″E/50,416667 30,568056

Monaster św. Michała Archanioła w Kijowie, popularnie określany jako Monaster Wydubicki (ukr. Видубицький Михайлівський монастир) – męski monaster w Kijowie założony przez księcia ruskiego Wsiewołoda Jarosławicza między 1070 a 1077.




Spis treści






  • 1 Historia


  • 2 Architektura


    • 2.1 Sobór św. Michała Archanioła


    • 2.2 Sobór św. Jerzego


    • 2.3 Cerkiew-refektarz Zbawiciela




  • 3 Przypisy


  • 4 Bibliografia





Historia |


Monaster, podobnie jak dzielnica, w której jest położony, nosi nazwę związaną ze starą słowiańską legendą. Według niej po przyjęciu chrztu przez Włodzimierza Wielkiego i przez miasto Kijów wielu jego mieszkańców nie mogło pogodzić się ze zniszczeniem pomników pogańskich bóstw. Niezadowoleni gromadzili się nad brzegiem rzeki, do której je wrzucono, wołając "Perunie, wypłyń!" (ukr. Перуне выдуби!). Podobno jeden z posągów naprawdę pojawił się na powierzchni w pobliżu miejsca, gdzie dzisiaj znajduje się monaster. W średniowieczu Monaster Wydubicki, hojnie wspierany m.in. przez księcia Włodzimierza Monomacha, był ważnym ośrodkiem kulturalnym i artystycznym. Żyli w nim kronikarze Sylwester i Mojżesz z Kijowa, współautorzy Powieści minionych lat. Dodatkowe dochody mnisi czerpali z tytułu obsługi przeprawy promowej przez Dniepr i posiadania majątku Zwierzyniec. Czasy świetności zakończył napad mongolski w 1240, kiedy monaster został doszczętnie ograbiony.


Monaster zaczął ponownie dobrze prosperować po nabyciu nowych majątków ziemskich w 1504, a następnie po nadaniach ziemskich udzielonych przez Zygmunta Starego. Po zawarciu w 1596 unii brzeskiej monaster został przekazany Kościołowi greckokatolickiemu i stanowił siedzibę pierwszych trzech jego metropolitów – Michała Rahozy, Hipacego Pocieja i Józefa Rutskiego. Grekokatolicy porzucili monaster w 1623, po utopieniu przez kozaków ihumena klasztornego Antoniego Hrehowycza. W 1635 obiekt na nowo przejęli prawosławni[1]. Monaster znajdował się pod szczególną opieką hetmanów kozackich i miejscowych arystokratów. W 1695 Iwan Mazepa specjalnym rozkazem przyznał mnichom ochronę wojskową, zaś hetman Danyło Apostoł współfinansował jego rozbudowę i budowę dzwonnicy. Wreszcie w XVIII w. Cyryl Razumowski nadał monasterowi dodatkowe posiadłości ziemskie[1].


W końcu XIX w. mnich z monasteru, Jonasz, założył na Górze Zwierzynieckiej filialny skit Monasteru Wydubickiego, który następnie stał się samodzielnym monasterem Trójcy Świętej[2].


W czasach radzieckich monaster został zaadaptowany na kompleks hoteli robotniczych, a zachowane wyposażenie rozkradzione lub zniszczone przez oddział Towarzystwa Wojujących Bezbożników. Po II wojnie światowej w obiektach poklasztornych umieszczono Instytut Archeologii. Od 1992 właścicielem kompleksu jest Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego, zaś władze niepodległej Ukrainy opłaciły generalny remont.



Architektura |



Sobór św. Michała Archanioła |


Jest to najstarsza świątynia znajdująca się w kompleksie klasztornym. Początki jej budowy sięgają roku 1070; budowlę konsekrował metropolita Jan. Wnętrze zostało zgodnie z ruską tradycją wypełnione mozaiką i freskami. W 1199 na skutek podmycia ścian cerkwi przez podnoszące się wody Dniepru konieczny był remont obiektu, dokonany przez Piotra Myłonieha. Sobór w stanie nienaruszonym przetrwał najazd Mongołów, jednak ponownie z przyczyn naturalnych zawalił się w XVI wieku. Po 1639 roku z inicjatywy metropolity Piotra Mohyły cerkiew została odbudowana i przebudowana w stylu barokowym[3]. Remontu budowli w XVIII wieku dokonał Mychajło Jurasow, pokrywając oryginalną dekorację wnętrza tynkiem i wzmacniając pojedynczą kopułę cerkwi. Obecnie we wnętrzach można zaobserwować jedynie fragmenty XII-wiecznych malowideł ściennych, obok których znajdują się współcześnie wykonane mozaiki, w tym wizerunek patrona świątyni. Ikonostas jest współczesną rekonstrukcją na podstawie zachowanych archiwaliów.



Sobór św. Jerzego |


Barokowa cerkiew wzniesiona w II połowie XVIII wieku, obecnie główna świątynia kompleksu. Świątynia jest halowa, nakryta pięcioma kopułami. Obiekt został konsekrowany w 1701 w obecności fundatora – pułkownika starodubickiego Mychajły Myklaszewskiego. Jego barokowy wystrój wnętrz został poważnie uszkodzony w XX wieku – zabytkowy ikonostas zniszczył miejscowy Komsomoł, natomiast malowidła ścienne padły ofiarą pożaru z 1967.



Cerkiew-refektarz Zbawiciela |


Jest to budynek rozmieszczony pomiędzy dwoma poprzednimi, składający się z jadalni dla mnichów oraz sali nabożeństw. Pochodzi z tego samego okresu co sobór św. Jerzego. Zachowała się w niej bogata dekoracja ścian freskami z lat 1784-1786.


W skład kompleksu wchodzą ponadto dom ihumena, cmentarz przyklasztorny i dzwonnica.



Przypisy |




  1. ab THE VYDUBYTSKYI MONASTERY:A KYIV LANDMARK WORTHY OF ATTENTION, Ukraine Weekly


  2. † Свято-Троицкий Ионинский монастырь, iona.kiev.ua [dostęp 2016-08-04] .


  3. Piotr Krasny, Odbudowa kijowskiej cerkwi Spasa na Berestowie przez metropolitę Piotra Mohyłę a problem nawrotu do gotyku w architekturze sakralnej Rusi koronnej w XVII wieku, [w:] Biuletyn Historii Sztuki nr 62 z 2000 roku, nr 3-4, s.337-361



Bibliografia |



  • Opis monasteru

  • O. Aleksejczuk, Kijów i okolice, Pascal, Bielsko-Biała, 2006 ​ISBN 83-7304-546-5




Popular posts from this blog

Paper upload error, “Upload failed: The top margin is 0.715 in on page 3, which is below the required...

Emraan Hashmi Filmografia | Linki zewnętrzne | Menu nawigacyjneGulshan GroverGulshan...

How can I write this formula?newline and italics added with leqWhy does widehat behave differently if I...