Topnienie Zobacz też | Menu nawigacyjne


Przemiany fazowe


przemiana fazowasubstancjistanu stałegostan ciekłykrzepnięciatemperatura topnieniatemperaturze krzepnięciakrystalizacjipierwiastkazwiązków chemicznychtemperaturętemperaturą krzepnięciamasach cząsteczkowychpolimerybiopolimerykompozytówmetalitermodynamikiprzemianą fazowąciepłaciśnieniemendotermicznyenergii termicznejmasysubstancjiciepło topnienia






Topnienie lodu w przyspieszonym tempie (rzeczywisty czas trwania procesu 50 min)


Topnienie – przemiana fazowa polegająca na przejściu substancji ze stanu stałego w stan ciekły.




Przemiana fazowa - topnienie


Zjawisko topnienia ściśle wiąże się ze zjawiskiem krzepnięcia. Oznaczana eksperymentalnie temperatura topnienia nie zawsze jednak odpowiada ściśle temperaturze krzepnięcia. Wynika to m.in. z wpływu zanieczyszczeń, szybkości schładzania lub ogrzewania, tworzeniem zarodków krystalizacji oraz ze zjawisk powierzchniowych i międzyfazowych.


Dla każdego idealnie czystego pierwiastka i większości związków chemicznych, przy określonym ciśnieniu można wyznaczyć jedną, ściśle określoną temperaturę topnienia, która zarazem jest też jej temperaturą krzepnięcia. Pomiary takie wykonuje się na bardzo małych próbkach i przy jak najwolniejszym tempie zmiany temperatury. Niektóre związki chemiczne nie topią się w ogóle, gdyż rozkładają się przed osiągnięciem temperatury topnienia.


W przypadku mieszanin związków chemicznych i związków o bardzo wysokich masach cząsteczkowych (polimery, biopolimery), wyznaczanie jednej temperatury topnienia jest niewykonalne, gdyż proces ten jest dla takich substancji bardzo złożony. W przypadku polimerów, kompozytów i stopów metali bardzo często zamiast mówić o temperaturze topnienia, mówi się raczej o zakresie temperatur mięknięcia.


Z punktu widzenia termodynamiki topnienie jest przemianą fazową I rodzaju, co oznacza w praktyce, że nie może zachodzić bez wymiany ciepła. Procesy topnienia prowadzone pod stałym ciśnieniem mają zawsze charakter endotermiczny, co oznacza, że do ich zajścia konieczne jest dostarczenie z zewnątrz określonej porcji energii termicznej. Ilość ciepła potrzebnego do stopienia danej substancji w temperaturze topnienia jest proporcjonalna do masy tej substancji. Współczynnik proporcjonalności, tzw. ciepło topnienia, jest stały dla danej substancji.



Zobacz też |




  • stany skupienia materii: ciało stałe, ciecz, gaz

  • inne przemiany fazowe: sublimacja, resublimacja, parowanie, wrzenie, skraplanie, krzepnięcie.




Popular posts from this blog

Can't compile dgruyter and caption packagesLaTeX templates/packages for writing a patent specificationLatex...

Schneeberg (Smreczany) Bibliografia | Menu...

IEEEtran - How to include ORCID in TeX/PDF with PdfLatexIs there a standard way to include ORCID in TeX /...